Ohnisko tuberkulózy v Kansas City je jedno z největších zdokumentovaných v USA

Jen za letošní leden se v americkém Kansas City objevilo 67 aktivních případů tuberkulózy (TBC) a dalších 79 latentních, uvedlo kansaské ministerstvo zdravotnictví a životního prostředí (KDHE). V Kansas City tak má jít aktuálně o největší zdokumentované ohnisko TBC ve Spojených státech.

Jak uvedl kansaský resort na svých internetových stránkách, epidemie začala v loňském roce. Zdroj nákazy neuvedl.

„V současné době je v Kansas City největší zdokumentované ohnisko tuberkulózy v historii USA,“ prohlásila ředitelka komunikace kansaských zdravotníků Jill Bronaughová. „A mohou se objevit další případy,“ dodala.

Tato nebezpečná a potenciálně smrtící nemoc je v USA sledována od poloviny minulého století; je jisté, že v době před tím bylo případů více, ale nebyly zdokumentované. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se největší epidemie tohoto onemocnění v USA objevila v letech 2015 až 2017, a to mezi bezdomovci v Georgii, kde se vyskytlo více než 170 aktivních a více než 400 latentních případů.

Bronaughová dodala, že „přestože je riziko nákazy pro širokou veřejnost v dotčených okresech velmi nízké, KDHE se snaží zajistit, aby pacienti dostávali odpovídající léčbu, která omezí možnost šíření této nemoci a zabrání výskytu dalších případů“.

Tuberkulózy přibývá, v USA i ve světě

V září 2023 vědci z KDHE zveřejnili v týdenní zprávě CDC zprávu o případu výskytu multirezistentní (MDR) tuberkulózy v Kansas City, který se týkal třinácti lidí. Upozornili, že v letech 2019 až 2021 bylo v Kansas City každoročně hlášeno 37 až 43 případů TBC. V roce 2022 se tento počet zvýšil na 52 případů, což bylo částečně způsobeno vypuknutím epidemie právě tohoto kmene odolného vůči antibiotikům.

Podle kansaských úřadů to souvisí s rostoucím výskytem TBC ve Spojených státech. Z údajů CDC vyplývá, že v roce 2023 bylo ve Spojených státech hlášeno 9633 případů TBC – nejvyšší počet od roku 2013. Jednalo se o třetí rok po sobě, kdy počet případů TBC v USA vzrostl. Míra výskytu 2,9 případu na 100 tisíc osob představovala patnáctiprocentní nárůst oproti roku 2022. Většina případů se vyskytla u osob narozených mimo Spojené státy.

Podle nejnovější celosvětové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v roce 2023 diagnostikováno 8,2 milionu lidí s TBC, což je nejvyšší počet zaznamenaný WHO od roku 1995, kdy zahájila celosvětové monitorování TBC.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace zveřejněné v říjnu tuberkulóza nahradila covid-19 na prvním místě příčin úmrtí na infekční onemocnění v roce 2023 a poukázala na problémy v celosvětovém úsilí o vymýcení této nemoci.

Bakteriální nákaza

Tuberkulózu, která se šíří vzduchem, způsobuje bakterie, která obvykle postihuje plíce, ale podle CDC může zasáhnout i jiné části těla, například mozek. Pokud se neléčí, může být smrtelná.

Lidé se mohou nakazit zárodky tuberkulózy, jež mohou v těle žít roky, aniž by vyvolávaly příznaky, jde o takzvanou neaktivní nebo latentní tuberkulózu. Bez léčby se u těchto lidí může kdykoli rozvinout aktivní tuberkulóza.

TBC se může nakazit kdokoli, nejčastěji se ale vyskytuje u lidí, kteří žijí nebo žili ve velkých skupinách, nebo u těch, kteří často cestují do zemí, kde je tuberkulóza běžná.

Omezení od Trumpovy administrativy

Ve Spojených státech v současné době probíhá transformace celé řady federálních organizací. Její příčinou je snaha administrativy Donalda Trumpa o zeštíhlení úřednického aparátu, dotkla se významně právě CDC, která má na starosti sledovat šíření nakažlivých nemocí.

Internetové stránky této organizace procházejí odstraňováním řady informací, podle deníku Guardian z nich zmizely například zdroje o prevenci a léčbě HIV, předepisování antikoncepce, ale třeba i příručka pro péči o mladé a mladistvé či průzkum o rizikovém chování teenagerů a adolescentů. Žádné nové informace se na nich neobjevily už od Trumpovy inaugurace do úřadu. Jedinou novinkou je zpráva: „Webové stránky CDC se upravují tak, aby byly v souladu s exekutivními příkazy prezidenta Trumpa.“

Podle analýzy deníku New York Times bylo v posledních dnech staženo celkem asi osm tisíc stránek z více než desítky vládních webových stránek, i když některé se mezitím vrátily. Zdá se, že mezi nejhůře postižené patří právě webové stránky CDC. Informace u tuberkulóze tam zatím jsou, byť nevycházejí žádné aktualizace.

Centrum pro výzkum a politiku infekčních nemocí při Minnesotské univerzitě (CIDRAP) zase informovalo, že zmrazení zahraniční pomoci na devadesát dní narušilo fungování organizace USAID – později Donald Trump oznámil, že ji chce úplně zrušit: od víkendu mají její pracovníci příkaz přestat pracovat a ti zahraniční se mají do třiceti dnů vrátit zpět do USA.

Právě tato agentura je jedním z největších investorů do celosvětového boje proti tuberkulóze, od roku 2000 do něj investovala 4,7 miliardy dolarů. Epidemiolog Madhukar Pai z McGillovy univerzity v Montrealu míní, že kroky nové americké administrativy mohou nejvíce poškodit globální programy boje proti TBC a HIV.

„Je to krizový okamžik pro globální zdraví,“ varoval Pai. „Doufám, že se všichni v oblasti globálního zdraví zasadí o to, aby vláda USA pokračovala v podpoře těchto kriticky důležitých organizací a programů.“

Pai nicméně připustil, že Trumpovo druhé funkční období by mohlo přinést nové příležitosti pro ostatní země, aby více přispívaly na globální zdraví. „Zajímalo by mě, jestli by to mohla být příležitost pro globální zdravotnictví, aby bylo méně závislé na jednom národě nebo dárci,“ dodal Pai. „Byl bych rád, kdyby si africké národy vyráběly vlastní základní léky a vakcíny a byly stále méně závislé na pomoci. Rád bych viděl, jak se ostatní země G7 a G20 zapojují a nahrazují akutní nedostatek finančních prostředků.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 1 hhodinou

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 3 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 6 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 8 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 21 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40
Načítání...