NASA chválí Muska. S jeho Crew Dragonem je moc spokojená

První astronauty pilotovaná loď společnosti SpaceX Crew Dragon, pojmenovaná Endeavour, doposud zvládla všechny testy a s jejím návratem od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi se zatím počítá nejdříve začátkem srpna. Podle serveru Space.com o tom informovali představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

SpaceX úspěšně vypustila Endeavour se dvěma astronauty NASA – Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym – 30. května. Šlo o druhý testovací let společnosti s touto lodí pro NASA, který měl prokázat, že Crew Dragon je schopná pravidelně létat s lidmi na ISS. První testovací let, tehdy ještě bez posádky, loď úspěšně zvládla už loni v březnu.

Pokud podle zástupce ředitele programu ISS v NASA Kennetha Todda bude vše dál pokračovat podle plánu, počítají NASA a SpaceX s návratem Crew Dragonu na Zemi nejdříve 2. srpna.

Vše jde nad očekávání dobře

„Je těžké uvěřit, že Endeavour je připojená (k ISS) už tři a půl týdne,“ řekl novinářům ředitel komerčního programu letů s posádkami Steve Stich. Dodal přitom, že loď si vede „mimořádně dobře“. Lepší než očekávané je podle něj fungování solárních panelů, které lodi umožňuje setrvat na oběžné dráze až 119 dnů.

Endeavour ale před návratem na Zemi čeká ještě několik důležitých zkoušek. Posádka ISS provede 4. července test obyvatelnosti. Při něm do lodi přejdou čtyři astronauti a budou provádět každodenní aktivity, včetně spánku, hygieny nebo nouzových postupů.

Při nynějším testovacím letu tvoří posádku Crew Dragonu jen dva astronauti. Pro pravidelné lety se ale počítá s minimálně čtyřmi lidmi na palubě.

Posledními velkými testy budou pro Endeavour odpojení od ISS, sestup z oběžné dráhy, vstup do atmosféry, přistání do moře a nakonec vyzvednutí Hurleye a Behnkena z lodi.