Lidi v manželství více ohrožuje demence

Dosavadní výzkumy naznačovaly, že život v osamělosti je u starších lidí spojený častěji se vznikem demence. Rozsáhlá americká studie ale naznačuje pravý opak.

Život v manželství bývá spojovaný s pozitivními dopady na zdraví tělesné i duševní. Proto jsou překvapivé výsledky výzkumu vědců z Floridy, kteří srovnávali riziko vzniku demence u lidí žijících v manželství a mimo něj. Ukázalo se, že rozvedení a nikdy nesezdaní starší dospělí měli pod dobu osmnácti let, kdy je vědci sledovali, nižší riziko vzniku demence než ti sezdaní.

Podle autorů studie je to v rozporu s dlouholetými názory ve výzkumu veřejného zdraví a stárnutí. Dosavadní studie přinášely dost rozdílné výsledky: některé uvádějí vyšší riziko demence u nesezdaných osob, zatímco jiné nezjistily žádnou souvislost a další zase objevily opačné výsledky.

Vliv partnerských vztahů na vznik demence ve stáří je přitom velmi důležitý. Už jen proto, že v současnosti žije bez manžela nebo manželky v seniorském věku více lidí než kdykoliv dříve. Vědět, jestli tato část jejich životního stylu není riziková, je důležitá nejen z hlediska individuálního zdraví, ale také s ohledem na zdraví veřejné.

Čtyřiadvacet tisíc zkoumaných

Autoři výzkumu do něj zařadili skrze americké Národní koordinační centrum pro Alzheimerovu chorobu více než čtyřiadvacet tisíc lidí, kteří na počátku studie netrpěli Alzheimerovou chorobou. Pak všechny jednou za rok prohlédli vyškolení lékaři, kteří posuzovali kognitivní funkce a případně jejich úpadek, jenž bývá spojený s nástupem demence.

Celkem takhle vědci sledovali zkoumané po dobu osmnácti let. Obří databázi pak vyhodnotili a hledali v ní spoustu možných souvislostí. V této větvi výzkumu je zajímal vliv rodinného stavu. Brali v úvahu i různé vedlejší faktory, jako jsou demografické či genetické a další proměnné, jež by mohly výsledky ovlivnit.

Ukázalo se, že v porovnání s ženatými účastníky vykazovali rozvedení nebo nikdy neprovdaní účastníci trvale nižší riziko vzniku demence po celou dobu studie. Demence byla diagnostikována u 20,1 procenta celkového vzorku. Mezi ženatými a vdanými účastníky se demence během sledovaného období rozvinula u 21,9 procenta. Výskyt byl stejný u ovdovělých účastníků (21,9 procenta), ale výrazně nižší u rozvedených (12,8 procenta) a nikdy neprovdaných účastníků (12,4 procenta).

Rizikové vzorce se jevily o něco silnější u mužů a mladších lidí. I u nich se ale souvislost mezi demencí a manželstvím našla, což naznačuje, že tento vztah platí pro celou řadu demografických a klinických podskupin.

Vědci zatím neřešili, zda je v manželství opravdu něco, co by zvyšovalo pravděpodobnost vzniku demence, anebo jestli nemůže být vztah opačný: tedy, jestli třeba lidé s tendencemi ke vzniku demence nehledají oporu v manželství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 8 hhodinami

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
před 23 hhodinami

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
včera v 16:39

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
včera v 12:28

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
včera v 10:51

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
včera v 06:00

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...