Lidi v manželství více ohrožuje demence

Dosavadní výzkumy naznačovaly, že život v osamělosti je u starších lidí spojený častěji se vznikem demence. Rozsáhlá americká studie ale naznačuje pravý opak.

Život v manželství bývá spojovaný s pozitivními dopady na zdraví tělesné i duševní. Proto jsou překvapivé výsledky výzkumu vědců z Floridy, kteří srovnávali riziko vzniku demence u lidí žijících v manželství a mimo něj. Ukázalo se, že rozvedení a nikdy nesezdaní starší dospělí měli pod dobu osmnácti let, kdy je vědci sledovali, nižší riziko vzniku demence než ti sezdaní.

Podle autorů studie je to v rozporu s dlouholetými názory ve výzkumu veřejného zdraví a stárnutí. Dosavadní studie přinášely dost rozdílné výsledky: některé uvádějí vyšší riziko demence u nesezdaných osob, zatímco jiné nezjistily žádnou souvislost a další zase objevily opačné výsledky.

Vliv partnerských vztahů na vznik demence ve stáří je přitom velmi důležitý. Už jen proto, že v současnosti žije bez manžela nebo manželky v seniorském věku více lidí než kdykoliv dříve. Vědět, jestli tato část jejich životního stylu není riziková, je důležitá nejen z hlediska individuálního zdraví, ale také s ohledem na zdraví veřejné.

Čtyřiadvacet tisíc zkoumaných

Autoři výzkumu do něj zařadili skrze americké Národní koordinační centrum pro Alzheimerovu chorobu více než čtyřiadvacet tisíc lidí, kteří na počátku studie netrpěli Alzheimerovou chorobou. Pak všechny jednou za rok prohlédli vyškolení lékaři, kteří posuzovali kognitivní funkce a případně jejich úpadek, jenž bývá spojený s nástupem demence.

Celkem takhle vědci sledovali zkoumané po dobu osmnácti let. Obří databázi pak vyhodnotili a hledali v ní spoustu možných souvislostí. V této větvi výzkumu je zajímal vliv rodinného stavu. Brali v úvahu i různé vedlejší faktory, jako jsou demografické či genetické a další proměnné, jež by mohly výsledky ovlivnit.

Ukázalo se, že v porovnání s ženatými účastníky vykazovali rozvedení nebo nikdy neprovdaní účastníci trvale nižší riziko vzniku demence po celou dobu studie. Demence byla diagnostikována u 20,1 procenta celkového vzorku. Mezi ženatými a vdanými účastníky se demence během sledovaného období rozvinula u 21,9 procenta. Výskyt byl stejný u ovdovělých účastníků (21,9 procenta), ale výrazně nižší u rozvedených (12,8 procenta) a nikdy neprovdaných účastníků (12,4 procenta).

Rizikové vzorce se jevily o něco silnější u mužů a mladších lidí. I u nich se ale souvislost mezi demencí a manželstvím našla, což naznačuje, že tento vztah platí pro celou řadu demografických a klinických podskupin.

Vědci zatím neřešili, zda je v manželství opravdu něco, co by zvyšovalo pravděpodobnost vzniku demence, anebo jestli nemůže být vztah opačný: tedy, jestli třeba lidé s tendencemi ke vzniku demence nehledají oporu v manželství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Geniální jestřáb pochopil semafor a využil ho pro lov

Ruskoamerický přírodovědec popsal zatím nepozorované chování dravého ptáka. Ten při lovu projevil mnohem více inteligence, než se u tohoto druhu kdy předpokládalo.
před 14 hhodinami

USA čekají silnou sezonu hurikánů, zatímco klíčové agentury čelí škrtům a útokům

Americká federální agentura zveřejnila oficiální předpověď letošní hurikánové sezony. Ta může být ničivější, než je průměr. Spojené státy budou bouřlivé období zvládat v době, kdy organizace, které mají hurikány řešit, čelí propouštění a nejistotě.
24. 5. 2025

AI mění způsob výuky už i na základkách. Někde ruší domácí úkoly

Slohové práce, prezentace, referáty, čtenářské deníky i slovní úlohy. Už na základních školách často dělá za děti domácí úkoly umělá inteligence (AI). Vyplývá to z odpovědí ředitelů vybraných základních škol, přiznání rodičů i výpovědí oslovených odborníků na vzdělávání. Podle podzimního výzkumu Univerzity Palackého (UPOL) využilo ke generování celého domácího úkolu umělou inteligenci osmadvacet procent žáků do čtrnácti let věku.
24. 5. 2025

Obézní děti se vyhýbají pohledu na nezdravé jídlo, ukazuje brněnská studie

Děti s obezitou se podle studie odborníků z Mendelovy a Masarykovy univerzity záměrně vyhýbají pohledu na nezdravé potraviny. Naopak déle se dívají na jejich zdravější alternativy. Zdravější potraviny by tak ve školách či domácnostech měly být umístěny na viditelných a snadno dostupných místech, naznačuje studie.
23. 5. 2025

Archeologové našli na Českolipsku novověkou vlčí jámu. Včetně kůlu

Past na vlka objevili archeologové při stavbě obchvatu Svoru na Českolipsku. Takzvaná vlčí jáma připomíná 2,4 metru hlubokou studnu, uprostřed je ale zaražený zhruba metr dlouhý zahrocený dřevěný kůl, který měl zvíře usmrtit. Archeologové past datovali do 18. století.
23. 5. 2025

Téměř polovina mladých Britů tvrdí, že by raději vyrůstala bez internetu

Sociální média dnes používá většina mladých, ale nečekaně velká část z nich to pokládá za problém a myslí si, že kdyby internet vůbec neexistoval, byl by pro ně svět lepším místem pro život.
23. 5. 2025

Čína se chlubí mateřskou lodí pro drony, analytik doporučuje skepsi

Čínská armáda oznámila, že už na konci června by měl poprvé reálně vzlétnout bezpilotní letoun Ťiou Tchien (Devět nebes). Stroj je výjimečný tím, že funguje jako jakási letadlová nebo mateřská loď pro drony: na místo má dopravit až stovku bezpilotních dronů, které budou v cíli plnit nejrůznější úkoly.
22. 5. 2025

Pijí i hulí víc, v duševní pohodě zaostávají, ukázalo srovnání českých mladých s Evropou

Šestnáctiletí v Česku mají ve srovnání s Evropou nejvíce zkušeností s užíváním konopí, na druhém místě jsou pak v užívání návykových látek obecně, na třetím místě v užívání alkoholu. Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová volá po prevenci v řadách rodičů. „Ti formují postoje dospívajících,“ zdůrazňuje.
22. 5. 2025
Načítání...