Lidé a neandertálci se začali křížit, sotva se potkali, ukazuje kostra z Česka

Poté, co moderní lidé poprvé opustili Afriku, narazili na neandertálce. A téměř okamžitě se s nimi začali křížit. To vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 procenta neandertálské DNA. Více detailů prozradil mezinárodní výzkum, na němž se podíleli i čeští vědci: analyzoval kostru z návrší pod Zlatým koněm ve středních Čechách.

Asi před 140 tisíci lety žila zřejmě v Keni žena, které vědci říkají „mitochondriální Eva“. Byla to opravdová pramatka všech lidí: její geny nesou všichni současní lidé. Její potomci, kteří se označují jako „moderní lidé“, se pak další desítky tisíce let šířili Afrikou, pomalu postupovali směrem k severu. Před asi padesáti tisíci lety se jim podařilo dostat do Evropy.

Když tito moderní lidé Homo sapiens sapiens opustili svou pravlast, Afriku, setkali se v Evropě se svými genetickými „bratranci a sestřenicemi“ – neandertálci. Prokazatelně se s nimi křížili, výsledky jsou v DNA patrné i dnes: v genomu všech lidí mimo Afriku lze nalézt přibližně 2–3 procenta neandertálské DNA.

Podle nové studie, která vyšla v prosinci v odborném časopisu Nature, začalo toto křížení velmi krátce poté, co lidé neandertálce potkali. Klíčové důkazy pocházejí z Česka.

Pod Zlatým koněm

Klíčovou oblastí pro výzkum stop prvních evropských lidí moderního typu je Zlatý kůň v Čechách. Pod tímto středočeským návrším se nachází nejrozsáhlejší jeskynní systém u nás, Koněpruské jeskyně. Tento třípatrový labyrint chodeb a dómů byl v pravěku využívaný právě tehdejšími lidmi.

Svědčí o tom starší nález kompletní lebky ženy z doby asi před 45 tisíci lety. A pak je tu druhá zásadní lokalitu, Ranis v Německu, vzdálený asi 230 kilometrů od Zlatého koně. Zdejší nálezy pocházejí ze stejné doby, podle nedávné analýzy DNA patřily také moderním lidem. Teď v novém výzkumu vědci našli nečekaně těsné propojení mezi oběma místy.

Příběh vyprávěný geny

Když archeologové a antropologové znovu pokročilejšími metodami analyzovali kosti z Ranisu, zjistili, že šlo o šest lidí, z toho dva kojenci. Tři byli muži, tři ženy. Zajímavé je, že mezi nimi byly matka s dcerou; také mezi dalšími osobami byly příbuzenské vztahy, byť vzdálenější.

Stejný vědecký tým také sekvenoval DNA z lebky ženy nalezené v Koněpruských jeskyních. A tam narazil na nečekané překvapení: „Objevili jsme pátý nebo šestý stupeň genetické příbuznosti mezi ženou od Zlatého koně a dvěma lidmi z Ranisu,“ uvedl hlavní autor studie Arev Sümer. „To znamená, že Zlatý kůň byl geneticky součástí rozšířené rodiny z Ranisu a pravděpodobně také vyráběl nástroje stejného typu.“

Žena od Zlatého koně a jeden z mužů z Ranisu mají vůbec nejlépe dochovanou DNA, jakou se podařilo z této doby izolovat. Když vědci jejich genomy analyzovali, našli v nich také důkazy o vzhledu těchto lidí: měli tmavou barvu kůže a hnědé oči, což podle autorů studie odráží africký původ této rané evropské populace a fakt, že se ještě nestihli na život na severu dostatečně adaptovat.

Z analýzy také vyplývá, že tuto propojenou „česko-německou“ populaci tvořilo maximálně několik stovek jedinců, kteří mohli být rozptýleni na větším území. Autoři nenašli žádné důkazy o tom, že by tato malá populace lidí nějak geneticky přispěla k pozdějším Evropanům nebo jiné populaci.

Neandertálské propojení

Moderní lidé žili v Evropě společně s neandertálci. Je tedy pravděpodobné, že po migraci do Evropy první lidé druhu Homo sapiens sapiens měli s neandertálci sexuální kontakty, které vedly ke vzniku jejich společných potomků. Předchozí studie moderních lidí z doby před více než 40 tisíci lety našly o takových vztazích mezi moderními lidmi a neandertálci v DNA důkazů celou řadu. Jednalo se jak o starší stopy krátce po vstupu lidí do Evropy, tak o modernější příměsi.

V genomech jedinců ze Zlatého koně a Ranisu se ale žádné takové důkazy o nedávné příměsi neandertálců nenašly. Byly v nich ale stopy po „sexu s neandertálci“, které byly staré více než dva tisíce let: to naznačuje, že k první takovým kontaktům docházelo v podstatě těsně poté, co lidé opustili Afriku, pak ale u předků této skupiny na dlouhou dobu ustaly. Proč? To se zatím neví.

„Skutečnost, že skupiny moderních lidí, které se do Evropy dostaly možná později, nesou takové neandertálské předky, zatímco Ranis a Zlatý kůň nikoli, by mohla znamenat, že starší linie Zlatý kůň/Ranis se do Evropy dostala možná jinou cestou nebo se nepřekrývala v tak velké míře s oblastmi, kde žili neandertálci,“ spekuluje profesor Kay Prüfer, který byl jedním z vedoucích studie.

V případě této skupiny pravěkých lidí vznikla příměs neandertálské DNA asi v době 49 tisíc až 45 tisíc let před naším letopočtem. Pozoruhodné ale také je, že tato „česko-německá“ skupina vymřela: nezanechala po sobě stopy v genomu žádných současných lidských populací. Takové stopy prvních Evropanů (s neandertálskou příměsí) v sobě ale dnešní lidé nesou – pocházejí ale od jiné skupiny. A to od populace Bacho Kiro, která žila v přibližně stejném období na území Bulharska. Nálezy z Bacho Kiro ukázaly, že tamější lidé měli neandertálské předky jen před několika málo generacemi a jsou geneticky bližší současným i starověkým populacím z východní Asie a Ameriky než pozdějším populacím západní Eurasie.

Neandertálské příběhy zapsané v krvi

To znamená, že analýza určila přesněji než kdykoli předtím období, kdy se neandertálci křížili s moderními lidmi: začalo asi před 50 500 lety a trvalo několik tisíc let.

Výše popsané analýzy navíc souvisejí s dalším projektem, který zkoumal desítky pravěkých ostatků. Z těchto nových dat také vyplývá, že počáteční migrace moderních lidí z Afriky do Eurasie v podstatě skončila před 43 500 lety.

„Toto načasování je opravdu důležité, protože má přímý dopad na naše chápání načasování migrace z Afriky. Většina dnešních neafričanů totiž zdědila 1–2 procenta genů po neandertálcích,“ doplnila jedna z autorek studie Priya Moorjaniová z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Delší trvání doby, kdy se lidé a neandertálci křížili, může například pomoci vysvětlit, proč mají východní Asiaté asi o dvacet procent více neandertálských genů než Evropané a západní Asiaté. Pokud se moderní lidé přesunuli na východ zhruba před 47 tisíci lety, jak naznačují archeologické nálezy, měli v té době už v sobě neandertálské geny.

„Ukazujeme, že období mísení bylo poměrně složité a mohlo trvat dlouho. Různé skupiny se mohly oddělit během období 6000 až 7000 let a některé skupiny mohly pokračovat v mísení po delší dobu,“ uvedli autoři.

Co dali neandertálci lidem

Většina neandertálských genů, které přešly do lidské DNA souvisí s imunitními funkcemi, pigmentací kůže a metabolismem.

Jedna varianta imunitního genu zděděná od neandertálců například propůjčuje ochranné účinky proti koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. Některé z neandertálských genů, které se podílejí na imunitním systému a pigmentaci kůže, se u Homo sapiens v průběhu času skutečně zvýšily, což znamená, že mohly být pro přežití člověka výhodné.

„Neandertálci žili mimo Afriku v drsném klimatu doby ledové a byli přizpůsobeni klimatu a patogenům v tomto prostředí. Když moderní lidé opustili Afriku a křížili se s neandertálci, někteří jedinci zdědili neandertálské geny, které jim pravděpodobně umožnily lépe se přizpůsobit a prospívat v daném prostředí,“ dodali autoři.

A co dali neandertálcům lidé? Zřejmě jen přispěli k jejich vymření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
před 1 hhodinou

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 2 hhodinami

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
před 3 hhodinami

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
před 7 hhodinami
Načítání...