Irák zasáhla za jediný měsíc už desátá písečná bouře

Nebe od Teheránu po Rijád na začátku týdne znovu zahalily husté prachové mraky. Jde o další písečnou bouři v regionu, přičemž v Iráku je od poloviny dubna už desátá. Jak uvádí agentura AP, písečné bouře následují těsně za sebou, což vysiluje obyvatele a znepokojuje vědce.

Písečné bouře jsou v regionu koncem jara a na začátku léta běžné, ale letos je jich více. Irák zažívá v průměru jednu týdně.

V pondělí proto tamní úřady vyhlásily volný den a vyzvaly občany, aby nevycházeli. Ministerstvo zdravotnictví v nejhůře postižených místech nahromadilo kyslíkové přístroje pro lidi s dýchacími potížemi, do nemocnic přišlo kolem tisíce obyvatel s problémy.

OSN řadí Irák na páté místo mezi zeměmi nejvíce ohroženými suchem. Podle projekcí by mohla země v příštích dvou desítkách let zažívat ročně až 272 dnů s prachovými bouřemi, roku 2050 až tři stovky. Prezident Barham Sálih řekl, že vysychání a pouštní proměna se týká 39 procent iráckého území. Odborníci navrhují sázet lesy, které vytvoří větrolamy.

„Je to záležitost celého regionu, ale každá země má vlastní slabinu a vlastní zranitelnost,“ řekl geoarcheolog z univerzity v Bagdádu Džaafar Džúdrí. „Irák přišel kvůli sedmnácti letům špatného řízení hospodaření s vodou o více než dvě třetiny zelených ploch. Proto si teď Iráčané na prachové bouře stěžují víc než jejich sousedé,“ sdělil Džúrdí.

Syrská státní televize oznámila, že ve východní provincii Dajr az-Zaur jsou kvůli bouři zdravotnická zařízení v pohotovosti. Při minulé bouři tam tři lidé zemřeli a několik set bylo hospitalizováno. Bašár Šuajbí, který řídí provinční zdravotnictví, řekl, že nemocnice se připravují na pacienty a sanitky jsou v pohotovostním režimu. Mají navíc k dispozici 850 kyslíkových bomb pro pomoc astmatikům. 

Vysušování mokřadů je chyba, varují experti

Bouře v květnu zažily také Saúdská Arábie, Kuvajt a Írán. Kuvajtské letiště tento měsíc už podruhé kvůli špatné viditelnosti přerušilo provoz, kuvajtské i bagdádské ulice v úterý byly většinou prázdné a bez aut.

Saúdskoarabská meteorologická služba oznámila, že v Rijádu je na silnicích nulová viditelnost, a úřady vyzvaly k pomalé jízdě. Na rijádských pohotovostech skončilo od začátku května s dýchacími potížemi přes 1200 pacientů.

Teherán minulý týden kvůli bouři nechal zavřené školy a úřady, ale prudší bouři zažila západní provincie Chúzestán, kde lékaře vyhledalo 800 lidí. Letiště na západě Íránu zrušila nebo posunula desítky letů. V Íránu odborníci za velkou chybu považují vysušování mokřadů ve snaze získat obdělávatelnou půdu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
před 18 hhodinami

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
před 18 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30
Načítání...