Influenceři vyvolávají strach, aby prodali kontroverzní lékařské testy, tvrdí výzkum

Takzvaní influenceři se stali v posledních letech fenoménem sociálních sítí. Propagují celou řadu přípravků, a protože jsou pro svou cílovou skupinu velmi důvěryhodní, marketingově to velmi dobře funguje. Vědci v nové studii ale varují, že když influenceři propagují prostředky související se zdravím, bývají jejich doporučení spíše nebezpečná než užitečná.

V nové studii se podívali badatelé ze Sydneyské univerzity na to, jak influenceři informují o jedné konkrétní skupině zdravotních produktů – o lékařských testech. Podle výsledků výzkumu jsou tyto informace „v drtivé většině zavádějící“.

Vědci zkoumali téměř tisícovku příspěvků vlivných influencerů na dvou sociálních sítích, které se týkaly pěti kontroverzních lékařských screeningových testů. Tato videa oslovila asi dvě stě milionů sledujících. Autoři studie zjistili, že většina příspěvků neodkazovala na vědecké důkazy, měla propagační charakter, nezmiňovala se o možných škodách a zejména tato videa „odpovídala explicitním finančním zájmům influencerů“. Což znamená, že na nich dotyční nějakým způsobem vydělávali.

Mezi testy, které experti u influencerů sledovali, byla vyšetření celého těla magnetickou rezonancí, genetické testování, které údajně odhaluje včasné příznaky padesáti druhů rakoviny, krevní testy měřící hladinu testosteronu, test na anti-mulleriánský hormon (AMH), který zkoumá počet ženských vajíček, a test střevního mikrobiomu. Podle vědeckého konsensu tyto testy mají u zdravých lidí jenom omezený přínos a mohly by navíc vést k nadměrné diagnostice a nadužívání.

„Velká většina těchto příspěvků byla v drtivé většině zavádějící,“ upozornila doktorka Brooke Nickelová, která výzkum vedla. „Propagují se pod záminkou včasného screeningu jako způsob, jak převzít kontrolu nad vlastním zdravím. Problém je v tom, že pro většinu lidí jsou zbytečné a v některých případech je vědecká opora jejich účinnosti značně nejistá,“ doplnila odbornice.

Za hlavní problém považuje Nickelová fakt, že téměř žádný influencer nezmínil možná rizika těchto testů. „Je s nimi spojená možnost, že zdraví lidé dostanou zbytečnou diagnózu, která může vést ke zbytečné léčbě nebo může negativně ovlivnit jejich duševní zdraví,“ konstatuje vědkyně. A má i konkrétní příklad.

„Zbytečné a nákladné zákroky“

„Jedním z příkladů je ‚časovač vajíček‘ nebo test AMH,“ jmenuje. „Propagují ho vlivní influenceři jako způsob měření plodnosti, ale odborníci ho nepovažují za spolehlivý. Existují obavy, že výsledek uvádějící nízkou hodnotu zjištěný mimo kontext konkrétního zdravotního problému může některé ženy dohnat ke zbytečným a nákladným zákrokům v oblasti plodnosti,“ uvedla expertka na veřejné zdraví.

Dalším příkladem je podle ní testosteronový test, který se často prodává mužům. Je součástí taktiky, která je podle Nickelové spojená s vyvoláváním strachu z nedostatku „mužnosti“. Test ukáže nízkou úroveň testosteronu, což vyvolá trauma z toho, že dotyčný sledující „není dost chlap“. Na to influenceři navazují propagací testosteronových doplňků, které údajně mužnost a sexuální výkonnost naopak zvyšují. Takový postup je ale riskantní, protože dlouhodobá bezpečnost substituční terapie testosteronem na kardiovaskulární zdraví a úmrtnost stále není známa.

Není to ale jediný psychologický trik, jímž influenceři, kteří prakticky nikdy nemají vzdělání v oboru, který propagují, používají. „Jedním ze základních témat, které v propagaci testů influenceři používají, je, že ve znalostech je síla. Ale většina jejich informací je vyzobávání rozinek. Pokud jde o zdraví, je tak důležité získat úplný obraz,“ nabádá australská vědkyně s tím, že polopravdy mohou být spíše lži.

Vyzobávání rozinek obecně znamená snahu zajistit si pro sebe nejlepší nebo nejvýhodnější části něčeho a horší či méně výhodné části přenechat druhým. V teorii argumentace se tak označuje klam neúplných důkazů, tedy neetický postup, kdy se uvádějí jen argumenty nebo příklady, které svědčí ve prospěch vlastního názoru, zatímco opačné argumenty nebo příklady se vědomě vynechávají. Proto byli z užití této taktiky podezíráni například obhájci tabákového průmyslu v debatě o škodlivosti kouření nebo zastánci popírání lidmi vyvolaných příčin klimatické změny.

„Naše výsledky naznačují, že sociální média jsou otevřeným kanálem lékařských dezinformací,“ dodávají autoři studie s tím, že jde o součást moderní informační krize, což ve zdravotnictví ohrožuje udržitelnost zdravotnických systémů.

Bez finančního zájmu větší vyváženost

Podrobná analýza výsledků ukázala, že příspěvky od lékařů, ty zmiňující vědecké důkazy a obsah od influencerů bez finančního zájmu na testech měly celkově tendenci být vyváženější.

Vědci aktuálně zkoumají způsoby, jak tento typ zavádějících lékařských informací na sociálních sítích lépe regulovat. „Vzhledem k tomu, že se platformy sociálních médií, jako je Instagram, odklánějí od kontroly faktů, nabývá potřeba silnější regulace, která by zabránila zavádějícím lékařským informacím, na naléhavosti,“ míní Josh Zadro, vedoucí výzkumný pracovník a spoluautor studie z University of Sydney.

Široce rozšířený problém

Na to, že právě sociální sítě a influenceři na nich mohou negativně ovlivňovat veřejné zdraví, upozorňují lékaři už delší dobu, netýká se to pouze zdravotních testů. Tento problém je mnohem rozsáhlejší, týká se širokého spektra otázek, kde mohou amatérské a mnohdy špatné rady podle odborníků působit škody na veřejném zdraví a současně oslabovat autoritu expertů. Mezi ty nejrozšířenější oblasti patří například zdravá strava, fitness plány, doplňky stravy, ale také psychologické rady.

Vědci z Chicagské univerzity nedávno publikovali v časopise Otolaryngology-Head and Neck Surgery novou studii, ve které systematicky analyzovali zdravotní informace na TikToku, aby zjistili, jestli mohou identifikovat trendy v kvalitě videí – konkrétně kolik dezinformací obsahují a jestli tyto pocházejí od určitých typů tvůrců obsahu. Zjistili, že téměř polovina analyzovaných videí obsahovala nepravdivé informace, přičemž velký podíl zavádějících příspěvků pocházel od nelékařských influencerů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 22 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...