Evropa má první případ ptačí chřipky u člověka, riziko zůstává nízké

Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) v pondělí oznámila, že ve Velké Británii zaznamenali „vzácný“ případ ptačí chřipky u člověka. Jde o první přeskok této varianty nemoci na člověka v Evropě, riziko pro širší veřejnost zůstává podle britských epidemiologů ale stále „velmi nízké“.

V posledních měsících dochází k přenosům ptačí chřipky ze zvířat na lidi hlavně ve Spojených státech. Mezi říjnem a prosincem tam zaznamenali 45 případů, kdy se někdo nakazil virem H5N1. V současné době jsou tamní data neznámá, protože administrativa Donalda Trumpa dočasně zakázala lékařským organizacím komunikovat s veřejností. Evropa zatím zůstávala ušetřená, nemoc se na starém kontinentu šířila jen mezi zvířaty.

Teď ale britské úřady potvrdily, že právě tento kmen vysoce nakažlivé chřipky našly u jednoho člověka z oblasti West Midlands. Osoba, jejíž pohlaví ani věk UKHSA neuvedla, se podle vyjádření epidemiologů nakazila na farmě, kde byla v úzkém a dlouhodobém kontaktu s velkým počtem infikovaných ptáků. Riziko pro širší veřejnost je nadále velmi nízké, právě proto, že nemůže být vystavena takové koncentraci viru.

Nakažený člověk je v současné době v dobrém zdravotním stavu, přesto byl hospitalizován na oddělení infekčních nemocí s vysokým zabezpečením. Důvodem je obava, aby se virus nezačal měnit a nenaučil se přeskakovat i mezi lidmi, čehož zatím zřejmě není schopen.

U ptáků, od nichž se člověk nakazil, vědci sekvenovali genotyp DI.2, což je jeden z virů, které v této sezoně cirkulují mezi ptactvem ve Spojeném království. Liší se od kmenů, které kolují mezi savci a ptáky v USA. To je další ukázka, jak přizpůsobivý je virus ptačí chřipky.

Preventivní opatření

Přestože navzdory rozsáhlému nedávnému sledování chřipky A(H5N1) nebyl prokázán přenos z člověka na člověka, UKHSA pro jistotu sledovala všechny osoby, které byly v kontaktu s potvrzeným případem ptačí chřipky. Těm s nejvyšším rizikem lékaři nabídli preventivní antivirotika. Cílem bylo, aby se u nich virus případně neuchytil a nemohl se lépe adaptovat na lidskou biologii.

Případ současně prokazuje, jak dobře funguje v Británii zdravotní dozor. Hygienici případ odhalili, když veterináři našli ohnisko ptačí chřipky A(H5N1) a pak lékaři provedli rutinní monitorování těch, kteří byli v úzkém kontaktu s infikovanými ptáky.

Susan Hopkinsová, která je hlavní lékařskou poradkyní UKHSA, doplnila: „V souvislosti s touto událostí jsme se rozhodli, že se budeme zabývat otázkou, jestli je možné, aby se chřipka rozšířila. V současné době neexistují žádné důkazy o přenosu z tohoto případu na další osoby. Lidem připomínáme, aby se nedotýkali nemocných nebo uhynulých ptáků, a je důležité, aby se řídili radami ohledně hlášení všech případů podezření na ptačí chřipku.“

Veterináři už přijali rychlá opatření, která mají omezit šíření nákazy na daném místě, všichni nakažení ptáci byli utraceni a prostory dezinfikovány.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...