Evropa má první případ ptačí chřipky u člověka, riziko zůstává nízké

Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) v pondělí oznámila, že ve Velké Británii zaznamenali „vzácný“ případ ptačí chřipky u člověka. Jde o první přeskok této varianty nemoci na člověka v Evropě, riziko pro širší veřejnost zůstává podle britských epidemiologů ale stále „velmi nízké“.

V posledních měsících dochází k přenosům ptačí chřipky ze zvířat na lidi hlavně ve Spojených státech. Mezi říjnem a prosincem tam zaznamenali 45 případů, kdy se někdo nakazil virem H5N1. V současné době jsou tamní data neznámá, protože administrativa Donalda Trumpa dočasně zakázala lékařským organizacím komunikovat s veřejností. Evropa zatím zůstávala ušetřená, nemoc se na starém kontinentu šířila jen mezi zvířaty.

Teď ale britské úřady potvrdily, že právě tento kmen vysoce nakažlivé chřipky našly u jednoho člověka z oblasti West Midlands. Osoba, jejíž pohlaví ani věk UKHSA neuvedla, se podle vyjádření epidemiologů nakazila na farmě, kde byla v úzkém a dlouhodobém kontaktu s velkým počtem infikovaných ptáků. Riziko pro širší veřejnost je nadále velmi nízké, právě proto, že nemůže být vystavena takové koncentraci viru.

Nakažený člověk je v současné době v dobrém zdravotním stavu, přesto byl hospitalizován na oddělení infekčních nemocí s vysokým zabezpečením. Důvodem je obava, aby se virus nezačal měnit a nenaučil se přeskakovat i mezi lidmi, čehož zatím zřejmě není schopen.

U ptáků, od nichž se člověk nakazil, vědci sekvenovali genotyp DI.2, což je jeden z virů, které v této sezoně cirkulují mezi ptactvem ve Spojeném království. Liší se od kmenů, které kolují mezi savci a ptáky v USA. To je další ukázka, jak přizpůsobivý je virus ptačí chřipky.

Preventivní opatření

Přestože navzdory rozsáhlému nedávnému sledování chřipky A(H5N1) nebyl prokázán přenos z člověka na člověka, UKHSA pro jistotu sledovala všechny osoby, které byly v kontaktu s potvrzeným případem ptačí chřipky. Těm s nejvyšším rizikem lékaři nabídli preventivní antivirotika. Cílem bylo, aby se u nich virus případně neuchytil a nemohl se lépe adaptovat na lidskou biologii.

Případ současně prokazuje, jak dobře funguje v Británii zdravotní dozor. Hygienici případ odhalili, když veterináři našli ohnisko ptačí chřipky A(H5N1) a pak lékaři provedli rutinní monitorování těch, kteří byli v úzkém kontaktu s infikovanými ptáky.

Susan Hopkinsová, která je hlavní lékařskou poradkyní UKHSA, doplnila: „V souvislosti s touto událostí jsme se rozhodli, že se budeme zabývat otázkou, jestli je možné, aby se chřipka rozšířila. V současné době neexistují žádné důkazy o přenosu z tohoto případu na další osoby. Lidem připomínáme, aby se nedotýkali nemocných nebo uhynulých ptáků, a je důležité, aby se řídili radami ohledně hlášení všech případů podezření na ptačí chřipku.“

Veterináři už přijali rychlá opatření, která mají omezit šíření nákazy na daném místě, všichni nakažení ptáci byli utraceni a prostory dezinfikovány.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 1 hhodinou

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 19 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 20 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 22 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
včera v 10:07

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025
Načítání...