Většina příznaků takzvaného dlouhého covidu u lidí, kteří prodělali mírnou formu nákazy, zmizí do jednoho roku. Vyplynulo to z rozsáhlé izraelské studie, která zkoumala dva miliony lidí.
Dlouhý covid nemusí být moc dlouhý. U očkovaných je to ještě lepší, ukázal izraelský výzkum
Dlouhotrvající zdravotní komplikace v návaznosti na onemocnění covidem-19 postihly jen v Evropě nejméně 17 milionů lidí. Příznaky se u nich přitom objevovaly i dlouhé měsíce od chvíle, co se z nemoci v letech 2020 a 2021 zotavili. Vyplývá to z odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO).
K nejčastěji uváděným příznakům takzvaného dlouhého covidu patří extrémní únava, ztráta čichu, dušnost a bolesti svalů. Mnoho detailů ale zůstává nejasných, včetně toho, jak dlouho takový stav může trvat.
Izraelští vědci analyzovali zdravotní záznamy téměř dvou milionů lidí všech věkových kategorií, kteří měli pozitivní test na covid v období od března 2020 do října 2021. Výsledky tak zahrnují předchozí varianty onemocnění včetně varianty delta, vědci ale nestihli zahrnout variantu omikron. O jejích dopadech tedy zatím není možné nic přesnějšího říct.
Mírný covid nezpůsobuje „věčné“ problémy
Experti prozkoumali záznamy, které jim poskytla izraelská pojišťovna Maccabi Healthcare Services, a zaměřili se na více než 70 různých příznaků, které bývají spojovány s dlouhým covidem. Vyloučili pacienty, kteří měli vážnější onemocnění, včetně těch, kteří byli hospitalizovaní. U nich totiž již předchozí výzkum naznačil vyšší riziko takzvaného dlouhého covidu.
U mírných případů nákazy studie zjistila, že existuje zvýšené riziko pro vznik několika příznaků dlouhého covidu. Jsou mezi nimi ztráta čichu a chuti, problémy s dýcháním, slabost, bušení srdce, streptokoky v krku, závratě, poruchy koncentrace a rovněž stav nazývaný mozková mlha, kdy dochází k vynechávání paměti, roztěkanosti či zpomalenému myšlení. Většina těchto příznaků ale do 12 měsíců odezněla.
„Existuje jen malý počet lidí, kteří ještě rok po covidu trpí dušností nebo slabostí,“ uvedla Maytal Bivasová-Benitaová, jedna ze spoluautorek výzkumu. Studie, která vyšla v britském časopise British Medical Journal (BMJ), rovněž zjistila, že u očkovaných pacientů existovalo nižší riziko vzniku problémů s dýcháním – což je jeden z nejběžnějších příznaků – ve srovnání s neočkovanými. Rovněž děti měly méně zdravotních problémů než dospělí a většina z nich se do roku uzdravila.
Jak uvedla Bivasová-Benitaová, výsledky studie jsou „povzbuzující“, zejména po obavách, jak dlouho mohou příznaky dlouhého covidu přetrvávat. „Naprostá většina pacientů bude za rok v pořádku,“ dodala.