Covid měl v září každý třetí testovaný. V českých nemocnicích leží přes 130 nemocných

Pozitivní test na covid-19 mělo podle statistik ministerstva zdravotnictví (MZd) v září zatím více než 10 tisíc lidí, téměř každý třetí testovaný pro zjištění diagnózy. Více nemocných bylo naposledy na začátku letošního roku. Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začalo od září přibývat obecně akutních respiračních infekcí (ARI), kam kromě covidu-19 započítávají lékaři i chřipku nebo další sezonní onemocnění.

Proti závažnému stavu, který mohou infekce způsobit, chrání podle odborníků očkování. „Čím je člověk starší a nemocnější, tím větší smysl dává každoroční podzimní očkování proti chřipce a covidu. Obě infekce mohou člověka potrápit a bývají příčinou celkového zhoršení stavu a dekompenzace chronických nemocí, pro které je nutná hospitalizace,“ uvedl na sociální sítí X Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Data o ARI jsou zatím dostupná za první dva zářijové týdny. SZÚ otestoval téměř 1,2 tisíce vzorků, nejčastěji se v nich vyskytuje virus SARS-CoV-2, rhinoviry, které jsou nejběžnějšími původci nachlazení, a mykoplazmata způsobující zápaly plic. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel lékaři evidovali v prvním zářijovém týdnu 616 a ve druhém 819 nemocných na 100 tisíc obyvatel, mezitýdenní nárůst byl o třetinu.

Září je horší než leden

Případů covidu-19 do statistik přibylo do 22. září více než v letošním lednu, kdy začaly klesat počty způsobené loňskou vlnou epidemie. V nemocnicích bylo minulý týden průměrně 135 hospitalizovaných, z nich 12 na jednotkách intenzivní péče.

Praktická lékařka Ludmila Bezdíčková na konci srpna řekla, že covid-19 se v poslední době často projevuje jako hutnější rýma provázená horečkou, trvá zhruba pět dní až týden. Ne každého pacienta je podle ní nutné testovat, podstoupit test by ale podle ní měli starší nebo jinak rizikoví pacienti, kteří mohou dostat antivirotické léky.

V Česku jsou dostupné vakcíny upravené na aktuální typ koronaviru, objednáno jich podle MZd je zhruba 700 tisíc. „Každý člověk se může nechat očkovat u svého praktického lékaře pro dospělé, ale pokud lékař z nějakého důvodu neočkuje, může se nechat očkovat u jakéhokoliv jiného praktika,“ uvedl v srpnu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Proti covidu-19 se za poslední rok nechalo očkovat asi 400 tisíc lidí, většinou senioři. Proti chřipce zhruba polovina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 14 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 16 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...