Zemřela legenda sovětského disentu a ruská obhájkyně lidských práv Alexejevová

Zprávy: Zemřela Ljudmila Alexejevová (zdroj: ČT24)

Ve věku 91 let zemřela v moskevské nemocnici ruská obhájkyně lidských práv Ljudmila Alexejevová, informovala agentura AFP. Zakladatelka Moskevské helsinské skupiny v minulosti obdržela za obhajobu lidských práv řadu cen, mimo jiné Andreje Sacharova, Olofa Palmeho a Václava Havla.

„Nebyla v té nemocnici poprvé. Tamní lékaři už ji několikrát zachránili v nejtěžších okamžicích. V některých situacích už ale lékaři pomoci nemohou,“ uvedl Michail Fedotov, který předsedá radě pro lidská práva při úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to nezměrná ztráta pro celé hnutí pro ochranu lidských práv v Rusku,“ dodal.

Prezident Putin „si velmi cení přínosu Ljudmily Alexejevové pro rozvoj občanské společnosti v Rusku,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že ruský prezident poslal blízkým Alexejevové kondolenční dopis.

„Skláním hlavu před nejznámější ruskou obránkyní lidských práv Ljudmilou Alexejevovou, která dnes odešla. Celý život statečně bojovala proti zvůli mocných. V sovětských dobách podporovala pronásledované z politických důvodů, šířila zakázané publikace a pracovala pro Rádio Svoboda,“ napsal na Twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Alexejevová se v době Sovětského svazu zapojila do disidentského hnutí. V únoru 1977 musela pod hrozbou zatčení vlast opustit a uchýlila se do Spojených států. V USA se věnovala dějinám sovětského disentu a působila v rozhlasových stanicích Rádio Svoboda a Hlas Ameriky.

Kritička poměrů působila v prezidentské radě

Do Ruska se vrátila v roce 1993 a po nástupu Putina k moci se opět připojila k opozici. Aktivně se postavila rovněž proti ruskému postupu vůči Ukrajině. Navzdory kritice vnitropolitických poměrů ji ale Kreml respektoval, do roku 2012 působila v prezidentské Radě pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva. V červenci 2017 Putin Alexejevovou v jejím moskevském bytě navštívil, aby jí osobně poblahopřál k devadesátým narozeninám.

Na konci téhož roku jí ruský prezident předal státní cenu za významné úspěchy při ochraně lidských práv.

V roce 2015 převzala Alexejevová ve Štrasburku Cenu Václava Havla, kterou uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy. Ve svém projevu tehdy vyjádřila politování nad tím, že se Kreml „čím dál více vrací k sovětské praxi“. Režim Vladimira Putina kritizovala také za zákony a překážky, kterými se snaží bránit v činnosti nevládním organizacím.

Téhož roku navštívila Alexejevová Prahu, kde se v Pražské křižovatce zúčastnila konference Příběh uprchlíka: Evropa snů a skutečností, kterou pořádala Knihovna Václava Havla. Během svého vystoupení vyzvala – v době, kdy vrcholila migrační krize – k solidaritě s uprchlíky, kteří utíkají před válkou.

Vydáno pod