Zapomenutá tragédie. Nejničivější nálet dějin zažilo Tokio před 80 lety

3 minuty
Události: Nejničivější nálet dějin v Tokiu
Zdroj: ČT24

Před osmdesáti lety Tokio zažilo masivní bombardování ze strany amerických leteckých sil. Napalmové nálože tam zabily přes sto tisíc civilistů a mnohonásobně víc jich zranily, i tak si smutné válečné výročí Japonsko ani vítězné mocnosti nepřipomínají. Nejničivější nálet v dějinách lidstva je dnes skoro zapomenutý.

Více než tři stovky amerických bombardérů v Tichomoří odstartovaly v noci z 9. na 10. března 1945. Zamířily na japonské hlavní město, kde shodily zápalné bomby speciálně navržené na tradiční dřevěné domy. V Tokiu hořelo hodiny, oheň s sebou vzal lidské životy, zmizely celé čtvrti. O domov přišlo milion lidí. Místní hasičské sbory nedokázaly reagovat také proto, že většina mužské populace byla na frontě.

„Běžela jsem a běžela. Najednou jsem se ocitla na mostě. Pod ním se valilo cosi černého. Byla to hora ohořelých těl. Hrůza mě připravila o slova i emoce,“ vzpomínala na útěk z hořícího pekla před deseti lety Kisako Motokiová, které v době bombardování bylo deset let. Přežila pouze ona a bratr, rodiče už poté nikdy nespatřila. Po válce žila a pracovala v rodině strýce, která se starala o dvanáct dětí.

Sirotků po sobě tragédie zanechala mnoho. Nevyhnuli se trestům ani šikaně. Společnost je nechávala na ulici, zavírala do sirotčinců nebo prodávala na práci. Přezdívalo se jim odpad, protože přežít znamenalo ostudu. Poválečné vlády daly podporu veteránům a pozůstalým, civilní oběti se jí však nedočkaly.

Ačkoliv šlo o nejničivější nálet v dějinách a mrtvých bylo víc než při každém z jaderných výbuchů, bombardování Tokia zůstává ve stínu svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Popel 105 tisíc zemřelých je uložený v malé svatyni, stranou veřejnosti, aniž by to většina Japonců věděla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28AktualizovánoPrávě teď

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 1 hhodinou

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 1 hhodinou

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 7 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 9 hhodinami
Načítání...