Za potíže v jaderném zařízení může Izrael, pomstíme se, vzkázal Írán

Írán z nedělního incidentu v jaderném provozu v Natanzu viní Izrael a hodlá se pomstít, varuje tamní ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Tel Aviv incident oficiálně nekomentoval, podle některých médií však útočila izraelská zpravodajská služba. Potíže elektrické distribuční soustavy se dle Teheránu obešly bez zranění a kontaminace.

Íránské úřady nedělní problém v Natanzu již dříve označily za teroristický čin s tím, že Teherán si ponechává právo proti pachatelům zakročit. Podle íránského ministra zahraničí útočil Izrael, protože chtěl zabránit průlomu v jednáních o oživení jaderné dohody z roku 2015. „Sionisté se chtějí pomstít kvůli našemu pokroku při odstraňování sankcí… veřejně prohlásili, že to nedovolí. Ale pomstíme se sionistům,“ řekl nyní Zaríf.

Íránský zpravodajský web Nournews uvedl, že úřady identifikovaly člověka, který způsobil výpadek v jedné z výrobních hal podzemního zařízení na obohacování uranu. „K zatčení této osoby jsou přijímána nezbytná opatření,“ informoval web bez podrobností.

Od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi jednostranně odstoupil bývalý americký prezident Donald Trump a obnovil proti zemi sankce. Teherán následně začal části dohody porušovat. Současný šéf Bílého domu Joe Biden už dříve uvedl, že se USA k dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat.

Teherán naopak argumentuje tím, že USA porušily smlouvu jako první, takže Washington musí učinit první krok a zrušit své sankce. O tom, jak dohodu zachovat, jednali diplomaté minulý týden ve Vídni. Írán přímá jednání s americkou delegací odmítl. Podle účastníků byly rozhovory „konstruktivní“.

Sabotáž je prací Mosadu, tvrdí izraelská média

Několik izraelských médií s odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje uvedlo, že provoz v Natanzu se stal terčem úspěšné sabotážní operace izraelské tajné služby Mosad, což by mohlo obohacování uranu na místě zpomalit i o několik měsíců. Oficiálně však incident Izrael nekomentoval.

Zařízení v Natanzu se převážně nachází pod zemí a je jedním z několika íránských jaderných provozů, které monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Nedělní incident se stal den poté, co tam Teherán spustil nové pokročilé odstředivky na obohacování uranu. Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program je čistě mírový.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh na pondělní tiskové konferenci řekl, že incident v Natanzu lze považovat za „čin proti lidskosti“, a dodal, že nedošlo ke kontaminaci a útok si nevyžádal ani oběti. „Naši jaderní experti odhadují rozsah škod, ale mohu vás ujistit, že Írán nahradí poškozené odstředivky na obohacování uranu v Natanzu pokročilými,“ řekl s tím, že incident ovlivnil pouze méně výkonné centrifugy IR-1, které jsou při výpadcích zranitelnější.

K incidentu došlo v době, kdy do Izraele jako první vysoce postavený člen administrativy amerického prezidenta Bidena zavítal ministr obrany Lloyd Austin. Po setkání se svým izraelským protějškem řekl, že americká vláda považuje spojenectví s Izraelem za klíčové pro bezpečnost v regionu. „Jsem odhodlán pokračovat v úzkých konzultacích o hrozbách, které představuje Írán, s cílem posílit izraelskou bezpečnost,“ zdůraznil v neděli večer Austin.

Nejmenovaný vysoce postavený americký činitel agentuře Reuters sdělil, že Washington nebyl do incidentu jakkoliv zapojen.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli, odhalen poté, co byl použit k útoku na zařízení v Natanzu.

Írán loni v listopadu obvinil Izrael také z atentátu na prominentního nukleární fyzika Mohsena Fachrízádeha, kterého západní zpravodajské služby považovaly za strůjce tajného íránského programu na vývoj jaderných zbraní. Izrael svou roli v útoku nepotvrdil ani nevyvrátil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěProjev nového kancléře Merze v Bundestagu

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) hovoří k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. Následovat bude debata k zahraniční a bezpečnostní politice. Konzervativní unie CDU/CSU nedávno vytvořila kabinet se sociálními demokraty (SPD).
před 12 mminutami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 39 mminutami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 47 mminutami

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 51 mminutami

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 1 hhodinou

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva reagovala oznámením, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 2 hhodinami
Načítání...