Atentát na íránského vědce byl proveden kulometem řízeným z družice

Listopadový atentát na prominentního íránského jaderného fyzika byl proveden na dálku pomocí umělé inteligence a kulometu s chytrým systémem ovládaným ze satelitu. Uvedla to íránská agentura Tasním s odvoláním na čelného představitele íránských revolučních gard. Z usmrcení vědce Mohsena Fachrízádeha Írán viní Izrael. Ten zodpovědnost za atentát nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Fachrizádehův vůz po útoku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Neznámý

„Kulomet ovládaný satelitem vypálil na mučedníka Fachrízádeha asi 13 ran. Při operaci byla použita umělá inteligence a technologie rozpoznávání tváře,“ uvedl Alí Fadáví, zástupce velitele íránských revolučních gard.

„Jeho manželka, která seděla 25 centimetrů od něho ve stejném autě, nebyla zraněna,“ zdůraznil. Kulomet s chytrým systémem byl podle něj umístěn na pickupu a na místě atentátu nebyli žádní teroristé.

Tajemník íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání již dříve oznámil, že Izrael při útoku použil „elektronické zařízení“ ovládané na dálku, i když původně Íránci tvrdili, že na místě útoku nejprve explodovaly výbušniny a pak střelci zahájili na vědce palbu.

Infiltrace íránských bezpečnostních sil?

Izraelský ministr a bývalý armádní velitel Joav Galant řekl, že si není vědom existence zbraní ovládaných na dálku a se zaměřovacími technologiemi, jak je Írán popisuje. „Zdá se, že ti, co zodpovídali za Fachrízádehovu bezpečnost, nyní přicházejí s důvody, proč se jim nepovedlo úkolu dostát,“ sdělil Galant izraelskému rozhlasu Army Radio.

Podle odborníků oslovených Reuters atentát ukázal na přítomnost trhlin v bezpečnosti, které mohou znamenat, že bezpečnostní síly Íránu byly infiltrovány.

Mohsen Fachrízádeh byl zabit 27. listopadu. Fyzik vedl odbor ministerstva, který se zabývá výzkumem a inovacemi a kromě jiného řeší také „protiatomovou obranu“. Západní tajné služby jej považovaly za člověka odpovědného za tajný íránský program usilující o výrobu jaderných zbraní.