Volby do Vánoc, pak možná druhé referendum, plánuje Jeremy Corbyn

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn označil za velmi pravděpodobné, že se ve Velké Británii ještě do vánočních svátků uskuteční mimořádné parlamentní volby. Konstatoval, že případné druhé referendum o brexitu by mělo proběhout až „po zvolení labouristické vlády“. Nejdřív volby, pak referendum, zdůraznil v rozhovoru pro televizi Sky News.

Pokud vláda Borise Johnsona ztratí v parlamentu důvěru, měl by se podle Corbyna „samozřejmě“ stát prozatímním premiérem on sám. Možnost, že by labouristé podpořili jiného kandidáta, označil Corbyn za „hypotetickou“. Koalici s žádnou jinou stranou nechystá.

Corbynova slova jsou však v rozporu s informací deníku The Times. Podle ní se Corbyn svým blízkým svěřil, že podaří-li se zbavit Borise Johnsona úřadu, podpoří jako kandidáta na post šéfa „vlády národní jednoty“ předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa.

Sám Corbyn o premiérský post prý usilovat nebude, protože nemá dostatečnou podporu. Bercow byl před rokem 2009, kdy převzal funkci předsedy Dolní sněmovny, poslancem konzervativců.

O převzetí premiérské funkce uvažuje i šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. Televizi Sky News v neděli řekla, že je docela dobře možné, že by po příštích volbách vznikla v Británii vláda Liberálních demokratů, do jejíhož čela by se postavila. Kabinet řízený Corbynem prý liberálové, kteří chtějí brexit úplně zastavit, za žádných okolností nepodpoří.

Corbyn v rozhovoru s britskou televizí řekl, že pokud se Johnsonovi nepodaří dojednat s Evropskou unií podmínky brexitu, a pokud premiér nepožádá o jeho odklad, pak labouristé v parlamentu zasáhnou „s použitím zákona nebo hlasováním o důvěře“.

Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny, britské televizi řekl, že jednání o brexitu jsou nyní závažnější a pozitivnější, než tomu bylo minulý týden. V pátek se vyjednavači Evropské unie a Británie Michel Barnier a Stephen Barclay dohodli, že v příštích dnech urychlí tempo rozhovorů směřujících k možné brexitové dohodě.

Johnson v neděli informoval svůj kabinet o brexitovém vyjednávání. Podle vládní mluvčí řekl, že uzavření dohody je stále možné, ale že v této věci ještě zbývá mnoho práce. Dodal také, že Británie musí být v každém případě připravena i na odchod z unie bez dohody k 31. říjnu.