Ukrajina zavádí některé reformy po vzoru Evropské unie. Loni přijaté změny se dotkly rybolovu, proti čemuž se ale postavily některé velké firmy, které v tomto segmentu podnikají. Ukrajinští rybáři se musí také potýkat s dopady války. Některé říční toky jsou znečištěné, jinde je rybaření zakázané.
Válka a evropské předpisy. Ukrajinský rybolov je pod tlakem ze dvou stran
„Stoly na rybí tržnici v Oděse nikdy nebyly tak prázdné. S válkou odsud zmizela i slavná černomořská kambala a prodejci si musí vystačit pouze s málem,“ popsala situaci zpravodajka ČT Darja Stomatová. Podle ní mořské ryby kvůli zákazu rybaření v Černém moři na pultech vystřídaly ty říční.
V roce 2023 pouze každá desátá ryba konzumovaná Ukrajinci byla z místních zdrojů. „Můžeme produkovat velké množství ryb, protože máme systémové hospodářství,“ míní ředitel rybolovného hospodářství v Charkovské oblasti. Zákazníci stále častěji dávají přednost levnější mražené rybě importované z dalekých moří, čímž místní rybáři přicházejí o značné peníze.
Napříč celou zemí si rybáři stěžují na rybolovnou reformu, která by měla ukrajinský průmysl přiblížit tomu evropskému. „Tyto regulace se týkají převážně mořského rybolovu. Velké lodě, velké sítě. My máme malé lodě,“ upozornil člen ukrajinské rybolovné asociace Sergej.
„Z mého pohledu se dohodly kompromisy, které našemu podnikání naopak pomohou,“ prohlásil ředitel úřadu pro melioraci a rybolovné hospodářství z Oděské oblasti Sergej Cyganok. Změny ukrajinská vláda začala zavádět až v době války, kdy se rybáři potýkají s omezeními.
Rybolov v ukrajinských regionech
„Za tématem rybolovu jsme se vydali do čtyř ukrajinských oblastí. Všude se rybáři potýkají se značnými problémy. Deficit mořských ryb by ale mohly nahradit ryby sladkovodní. V tomto ohledu ale rybáři doufají ve větší podporu státu,“ nastínila Stomatová.
Například na břeh Dněpru v Chersonu se lidé vydávají pouze nelegálně. „Na některá místa nikdy nechodím, protože se tam neustále střílí,“ přiznal amatérský rybář Boris.
Zákaz průmyslového rybolovu platí taky v Mykolajivu, kde si amatérští rybáři na molu stěžují na následky protržení Kachovské přehrady. „Přitekla špatná voda. Některé ryby uhynuly. Kdysi tu bývalo třeba hodně ryb goby,“ postěžovala si amatérská rybářka Anna.
„Naopak v Charkovské oblasti pokračuje rybolov i ve své průmyslové podobě, i když rybáři jsou často omezení tím, že se některé vodní plochy nacházejí na okupovaných územích nebo v oblastech, kde v tuto chvíli probíhají boje,“ přiblížila Stomatová.
„Rybařit můžeme ve větší vzdálenosti od hranice. Rybníky v pohraničí jsou už ostřelované,“ dodal rybář z Charkovské oblasti Artem.