V Pekingu slavili sté výročí komunistické strany, Si varoval svět před „Velkou ocelovou zdí“

Na sedmdesát tisíc lidí slavilo na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) sté výročí založení Komunistické strany Číny. Nad náměstím prolétly stíhačky a vrtulníky, lidé sborově zpívali socialistické písně. Prezident Si Ťin-pching v hodinovém projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí.

Přibližně třicet vrtulníků vytvořilo na nebi nápis „100“, čemuž na balkóně brány Nebeského klidu přihlíželi vysocí státní i straničtí činitelé. Právě odtud komunistický vůdce Mao Ce-tung v roce 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Nad městem rovněž prolétly stíhačky zanechávající za sebou červenou, žlutou a modrou barvu.

Stovky lidí zpívaly za doprovodu armádní kapely písně „Socialismus je dobrý“ či „Bez komunistické strany by nebyla nová Čína“. Výročí strany připomnělo také 100 výstřelů z děl.

Na náměstí a v jeho okolí panovala přísná bezpečnostní opatření a úřady přinutily prodemokratické a protikomunistické aktivisty, aby opustili hlavní město, přičemž některé z nich umístily do domácího vězení, poznamenala japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na své zdroje.

Oslavy v Pekingu
Zdroj: Tingshu Wang/Reuters

„Velká ocelová zeď“

S očekávaným projevem vystoupil na úvod oslav prezident Si Ťin-pching. „Musíme zachovat vedoucí pozici strany. Úspěch Číny závisí na straně,“ řekl muž, který do svých rukou podle Reuters soustředil největší moc od dob „velkého kormidelníka“ Mao Ce-tunga.

Si ve svém zhruba hodinovém projevu také uvedl, že čínský lid nikdy nedopustí, aby jej utlačovaly cizí síly. „Každý, kdo se k tomu odváží, si rozbije hlavu do krve o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo přes 1,4 miliardy Číňanů,“ varoval prezident, za což si vysloužil potlesk publika.

Řekl také, že Čína splnila vytyčený cíl dosáhnout „přiměřeně prosperující společnosti“. Vzestup Číny je podle Siho „nezvratný“ a doba „kolonizace“ navždy pryč, uvedla agentura AFP.

Čína se pyšní rychlým ekonomickým zotavením po pandemii covidu-19 a zaujímá stále asertivnější postoje na mezinárodní scéně. Současně čelí i kritice Západu za své počínání v Hongkongu či provincii Sin-ťiang, potýká se také s nepříznivými demografickými trendy, které ohrožují dlouhodobý ekonomický růst.

„Musíme urychlit modernizaci národní obrany a ozbrojených sil,“ řekl Si. Slíbil také zajistit v Hongkongu „společenskou stabilitu“, která bude chránit čínskou bezpečnost i suverenitu. Opětovné „sjednocení“ s Tchaj-wanem nazval „neochvějným dějinným úkolem“ Číny, která musí zabránit jakýmkoliv pokusům o vyhlášení nezávislosti tohoto ostrova.

Běžné Číňany oslavy nezajímají

Podle zpravodajky ČT v Asii Barbory Šámalové cílily nacionalisticky laděné oslavy zejména na domácí publikum, lidé mohli ceremoniál sledovat na obřích obrazovkách rozmístěných po celém Pekingu. „Záznam se stále opakuje a nejspíš se ještě nějakou dobu opakovat bude,“ uvedla Šámalová s tím, že obsah ceremoniálu zdůraznil zájem strany o nejmladší generace.

„Domnívám se, že běžné Číňany (výročí strany) příliš nezajímá, starají se o své životy. Se zájmem se večer podívají na ohňostroj nebo světelnou show, které se plánují v řadě měst, ale to je tak všechno,“ hodnotí zpravodajka.

11 minut
Sinolog Kučera: Straně pomohla přežít efektivní organizace a schopnost měnit strategii
Zdroj: ČT24

Kontrola i schopnost reagovat na změny

Komunistická strana Číny se dostala k moci v roce 1949 za Mao Ce-tunga. Původně se orientovala na rolníky a dělníky, později však přijala některé tržní principy a umožnila podnikání. Ponechala si ovšem leninský model autoritářského způsobu vládnutí.

Podle sinologa Ondřeje Kučery umožnily čínské komunistické straně přežít sto let dva hlavní faktory. „Prvním je vysoce efektivní organizace po sovětském vzoru, která kladla důraz na strukturu, způsob řízení a kontrolu strany. Druhý důvod, kde se ale čínští komunisté od těch sovětských odchýlili, byla schopnost měnit strategii v závislosti na realitě. Právě to umožnilo straně přežít tak, že dnes může sté výročí oslavit v plné parádě,“ míní Kučera.

V zemi s 1,4 miliardy obyvatel má nyní strana přes 95 milionů členů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 11 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že provedla úder na příslušníka Hizballáhu v Bejrútu

Izraelská armáda sdělila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
před 11 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 12 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 19 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...