V Pásmu Gazy sílí odpor vůči Hamásu

3 minuty
Události: V Gaze sílí odpor vůči Hamásu
Zdroj: ČT24

Teroristická skupina Hamás přijala americký návrh dál jednat o příměří s Izraelem, sdělil agentuře Reuters člen palestinského hnutí. Jedním z důvodů obratu může být i odpor mezi obyvateli Pásma Gazy, který uprostřed izraelských útoků, válečného chaosu a mocenského vakua značně narůstá. Palestince v enklávě trápí také vysoké ceny potravin.

V Chán Júnisu strhlo osm měsíců války k zemi desítky domů. Ceny potravin za tu dobu vylétly prudce vzhůru. „Lidé nemají dost peněz, ceny se minimálně ztrojnásobily. Před válkou stálo kilo jablek tři šekely. Teď stojí patnáct nebo dvacet,“ prohlásil trhovec v Chán Júnisu Muhammad al-Qidra.

Gazané před bombardováním v rámci Pásma prchají opakovaně, což znamená často i velké finanční ztráty. Nemožnost pořídit si drahé jídlo prodejcům přesto nevyčítají. „Obchodníci také trpí. Když se jim podaří provézt kamiony, musejí je pojistit. Čelí řadě hrozeb, protože tu není bezpečno. A nám nezbývá než se na ovoce jenom dívat,“ říká uprchlík z Bejt Hanúnu Wisam Naím.

Zdlouhavá cesta ze Západního břehu

Navzdory válce už zhruba polovinu dodávek jídla zajišťují vedle OSN sami palestinští obchodníci, tak jako Máher al-Atraš z Hebronu na okupovaném Západním břehu. Do Gazy to jeho kamiony mají jen 120 kilometrů. Kvůli obtížím na obou přechodech jim ale cesta zabere často dlouhé dny. „Kdybych posílal zboží do Číny, pravděpodobně by se tam dostalo dřív, než se dostane do Gazy,“ míní obchodník.

Dopravci musejí hradit vyšší ceny za benzin, úplatky prostředníkům nebo ochranu před rabováním. Před vjezdem do Gazy náklad pečlivě kontroluje izraelská armáda. 

„Není tu žádný jasný protokol a není tu ani žádný oficiální úřad, který by vývoz zboží koordinoval. A tak vzniká chaos,“ popisuje předseda hebronského svazu obchodníků s potravinami Wasím al-Džabárí. „Dokážu zboží vyložit na místě určení nebo mě zastřelí (radikální izraelští) osadníci? To jsou naše každodenní výzvy,“ konstatoval předseda svazu dopravců na Západním břehu Ádel Amr.

Kritika Hamásu

Přestože Palestinci viní ze svých problémů hlavně Izrael, v samotné Gaze se terčem frustrace stává i Hamás, a to v míře, jaká před válkou byla nemyslitelná. „Většina lidí v Gaze kritizuje, co Hamás provedl. Někteří dokonce dávají svým oslům a dalším zvířatům jména vůdců Hamásu,“ podotkl gazanský politický aktivista Amín Abed.

Někteří Gazané veřejně vyčítají teroristům z Hamásu, že rukojmí unesená loni v říjnu ukrývají v blízkosti rušných tržišť nebo že odpalují rakety z civilních oblastí. Navíc kvůli válce Hamás přestal zajišťovat bezpečnost v ulicích, což vedlo ke vzniku rabujících gangů a dalšímu chaosu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 6 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump „nežertuje“ o třetím prezidentském mandátu

Prezident Donald Trump radikálně mění směřování americké zahraniční politiky i podoby federálních úřadů, zaměřit by se zřejmě mohl i na podobu samotného prezidentského mandátu. V rozhovoru pro NBC News připustil, že by nejvyšší funkci chtěl vykonávat i potřetí, přičemž zdůraznil, že nežertuje. Ústava přitom jasně omezuje prezidentský úřad na dvě volební období. Trump argumentuje vlastní popularitou, tvrdí, že ji má nejvyšší ze všech republikánů za poslední století. Podle agentury Gallup se však v současnosti jeho preference pohybují těsně pod padesáti procenty.
před 7 hhodinami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 8 hhodinami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...