V Číně přibývají hromadné útoky. Pro Peking je bezpečnost klíčová

Čína má obavy o sociální stabilitu. V zemi roste počet útoků, při kterých umírají desítky osob. Komunistické vedení nyní řeší, jak v lidech posílit pocit bezpečí. Rozpory má utlumit nová kampaň, která se zaměřuje na řešení konfliktů a prevenci rizik. Bezpečnost je vedle hospodářského růstu ve společnosti hlavním předpokladem stability, která je podle analytiků zásadní pro přežití režimu.

Čínské úřady evidují během hromadných útoků desítky mrtvých za poslední měsíce. Takové útoky přitom nejsou v zemi novinkou, ovšem nárůst přitahuje pozornost jak úřadů, tak veřejnosti. Jen za listopad došlo ke třem takovým činům.

Zatím poslední hlásí jižní Čína, kde pětatřicetiletý muž najel do žáků základní školy a několik jich zranil. Krátce předtím na východě země ubodal jednadvacetiletý student 8 lidí a dalších 17 zranil. Motivem prý měl být neúspěch u zkoušek.

Nejhorší útok za posledních deset let však hlásí město Ču-chaj. Dvaašedesátiletý muž tam najel do davu před stadionem. Zemřelo 35 lidí, další desítky utrpěly zranění. Čínské úřady tvrdí, že jde o ojedinělé incidenty, které obvykle souvisejí s osobními motivy pachatelů, jako jsou například frustrace z rozvodu či ze ztráty zaměstnání.

Přístup ke střelným zbraním je v Číně omezený, takže pachatelé zabíjejí auty a noži – často děti, i v mateřských školách. Zatímco jinde se o incidentech mluví, cenzura v Číně projevy smutku reguluje.

Vláda v Pekingu čelí tlaku

Místo diskuse se čínské úřady omezují na oficiální prohlášení. „Čína je jednou z nejbezpečnějších zemí světa s nízkou kriminalitou,“ tvrdí mluvčí tamního ministerstva zahraničí Lin Ťi-en. Násilí a obavy o bezpečnost však vytvářejí další tlak na komunistické vedení. Kvůli zpomalující ekonomice nespokojenost veřejnosti roste.

„Mám pocit, že ve společnosti je víc násilí,“ říká Ču, obyvatelka města Wu-si. „Lidé na tom nejsou psychicky dobře. Nechtějí si zakládat rodiny, protože neuživí sami sebe, natož děti,“ podotýká. „Popravdě myslím, že v budoucnosti toho bude ještě víc,“ dodává návštěvník téhož města Süe-wen.

Výjimkou nejsou ani útoky na cizince. Pod vlivem sílícího nacionalismu v září pachatel ubodal desetiletého japonského chlapce, kterého vedla matka do školy v jižní Číně. V červnu jiný muž zranil nožem čtyři americké učitele v parku na severovýchodě země.

Načítání...