Europoslankyně Martina Dlabajová nebude za ANO příští rok kandidovat do europarlamentu, řekla Deníku. Poukázala na sbližování ANO a SPD. Nepřemýšlí o tom, že by usilovala o znovuzvolení za jinou stranu nebo jinak zůstala v evropské politice, dodala. O tom, že nebude za ANO kandidovat, v tomto týdnu informovala také europoslankyně Dita Charanzová. Nesouhlasí s nynějším konzervativním a národoveckým směřováním hnutí, řekla.
V ANO končí další europoslankyně. Dlabajová už nebude za hnutí kandidovat
„Rozhodla jsem se, že do dalších voleb na kandidátce ANO už nepůjdu. V Evropském parlamentu strávím celkem deset let a je za mnou vidět kus práce,“ řekla Dlabajová Deníku. S Charanzovou dosavadních devět let v Evropském parlamentu zastávají liberální a proevropskou politiku, podotkla.
Připomněla, že se po sněmovních volbách v roce 2017 zasazovala o to, aby nevznikla vláda ANO a SPD. „Tehdy jsem to vnímala jako zásadní moment a dodnes jsem hrdá na to, že naše argumenty byly tím, co rozhodlo. Jestli by zabraly i podruhé? Tím si jistá nejsem,“ dodala.
Místopředsedkyně Evropského parlamentu Charanzová to, že nebude příští rok kandidovat v evropských volbách za ANO, řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).
„V Evropském parlamentu jsem devět let prosazovala liberální politiku, donedávna jsem byla místopředsedkyně evropských liberálů. A vidím, že hnutí ANO se teď vydává konzervativním, národoveckým směrem. A tuto politiku já zastávat nebudu,“ zdůraznila Charanzová, která kandidátku ANO před čtyřmi lety vedla.
Už v minulosti odešli z ANO další europoslanci
Za ANO bylo do europarlamentu v roce 2019 zvoleno šest kandidátů. Mezi nimi také Radka Maxová, která na podzim 2020 oznámila odchod z hnutí, k jehož zakládajícím členům patřila. Uvedla, že se odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Mandát si ponechala a později začala v Evropském parlamentu zastupovat Sociální demokracii. Babiš Maxovou nepřímo označil za kariéristku a její odchod z ANO přivítal.
S hnutím ANO se ještě během svého mandátu rozešel také tehdejší poslanec Evropského parlamentu Pavel Telička, který byl zvolen za toto hnutí jako lídr kandidátky a nestraník v roce 2014.
O tři roky později uvedl, že s Babišem se původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet, například v pohledu na další evropskou integraci, zavedení eura v Česku či prezidenta Miloše Zemana. Získal dojem, že se hnutí ANO odklání od programu, za který byl zvolen, řekl tehdy Telička.