USA při stahování ze severu Sýrie bombardovaly skrýš s municí

Sněmovna reprezentantů odsoudila stažení jednotek ze Sýrie (zdroj: ČT24)

Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou technikou, kterou po sobě zanechali američtí vojáci, kteří se na pokyn Bílého domu ze severovýchodní Sýrie stahují. S odvoláním na sdělení Spojenými státy vedené koalice proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) o tom informovala agentura Reuters. Turecká armáda mezitím po těžkých bojích získala kontrolu nad půlkou Rás al-Ajnu. Islámský stát na sociálních sítích ohlásil, že jeho členům se podařilo osvobodit z jednoho tábora v Sýrii ženy střežené kurdskými oddíly.

K náletům byly podle plukovníka Mylese Cagginse, který je mluvčím koalice vedené USA, využity bojové letouny F-15e. Ty bombardovaly cementárnu Lafarge, která se nachází jižně od Kobani, poté co oblast opustili koaliční vojáci.

Ve čtvrtek budou s Erdoganem v Ankaře o situaci na severu Sýrie jednat americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten následně v pátek podle agentury Reuters zamíří do Izraele, kde se setká s premiérem Benjaminem Netanjahuem, a poté do Bruselu na setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Americký prezident Donald Trump minulý týden nařídil americkým vojákům, aby opustili severovýchodní Sýrii. Turecko následně v oblasti zahájilo ofenzivu namířenou proti syrským kurdským milicím, které označuje za teroristy. Syrští Kurdové, kteří ve vleklém konfliktu s IS byli americkými spojenci, se o víkendu domluvili s Damaškem, že se syrská armáda přesune na sever a pomůže turecký vpád odrazit.

Koalice v čele se Spojenými státy ve středu oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakká a Tabka a cementárny Lafarge. Tabku, u které se nachází důležitá přehrada, spolu s Rakká do října 2017 kontroloval IS. Hlavní baštu islamistů v Sýrii tehdy osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí USA.

Sněmovna reprezentantů odsoudila Trumpovo rozhodnutí stáhnout se

Ve středu Trump novinářům v Bílém domě řekl, že USA nejsou policejním orgánem a že nadešel čas, aby se američtí vojáci vrátili domů. Americká Sněmovna reprezentantů krátce nato schválila prohlášení odsuzující prezidentovo rozhodnutí stáhnout vojáky ze Sýrie – dokument podpořili demokraté i Trumpovi republikáni.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová později řekla novinářům, že Trump měl při setkání s představiteli Kongresu o Sýrii záchvat vzteku. Podle demokratického senátora Chucka Schumera Trump nazval Pelosivou „političkou třetí kategorie“. Demokraté včetně Pelosiové poté jednání opustili.

Trump naopak řekl, že si Pelosiová nedokázala zachovat klidnou hlavu a republikánští lídři ji následně kritizovali s tím, že z jednání naštvaně odešla.

Později se na Twitteru objevil dopis, který 9. října Trump poslal tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Pravost dopisu, v němž Trump Erdoganovi vzkázal, ať není „hlupák“ a „tvrďák“ a ofenzivu okamžitě zastaví, dodatečně potvrdil Bílý dům. Turecko ofenzivu v severovýchodní Sýrii zahájilo právě 9. října.

Turecká armáda mezitím se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském pohraničním městě Rás al-Ajn. Podle exilové Syrské organizace lidských práv (SOHR) tyto jednotky ovládají už polovinu města. Syrská agentura SANA oznámila, že do nemocnice v kurdském městě Hasaká dorazili z Rás al-Ajnu těžce popálení lidé. Podle lékařů mohli být zasaženi chemikáliemi.

Kurdská správa severní Sýrie ve čtvrtek ohlásila novou bilanci civilních obětí. Podle ní od minulého týdne v bojích zemřelo 218 civilistů včetně 18 dětí.