TÉMA

Rakká

„Měla jsem pocit, že jsem se dotkla zla,“ říká Stomatová o setkání s islamisty v Sýrii

Na rozdíl od Ukrajiny se v Sýrii pořád střílí a člověka může zabít i oslavná kulka, řekla v Interview ČT24 zpravodajka ČT Darja Stomatová, která se bezprostředně po pádu vlády Bašára Asada dostala do syrského Kurdistánu. Nikomu z místních svržený režim nechybí, Kurdové ale mají obavy jak z Turecka, tak i z přístupu nové vlády v Damašku – vydobýt si nezávislost ale nechtějí, tvrdí novinářka. Silný zážitek v ní vyvolal rozhovor s jedním ze zajatých ruských bojovníků Islámského státu (IS) střežených Kurdy. „Měla jsem pocit, že jsem se dotkla zla,“ uvedla Stomatová.
před 23 hhodinami|

Kurdové hlídkují v Rakká, které se obává návratu temné historie

Město Rakká na severu Sýrie před lety nechvalně proslulo jako bašta Islámského státu (IS). Znovuzrození teroristické organizace se obávají Kurdové, kteří nyní Rakká ovládají, na ulicích proto i v noci hlídkují patroly. Pozici Kurdů se snaží posílit Američané, naopak povstalci podporovaní Tureckem v regionu s nimi svádějí boje. Někteří Syřané prchající před povstalci teď našli útočiště právě v Rakká, zjistila zpravodajka ČT Darja Stomatová.
14. 12. 2024|

Syřané slaví první páteční modlitby bez Asada

Davy lidí v pátek vyšly do ulic Damašku i dalších měst, aby oslavily první den velkých muslimských modliteb od pádu režimu diktátora Bašára Asada. Současně OSN oznámila, že víc než milion Syřanů musel v důsledku ofenzivy povstalců opustit domovy. Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena je nyní klíčové zabránit návratu teroristické organizace Islámský stát (IS). Americké vojáky natočil štáb ČT v Rakká ovládaném kurdskými jednotkami.
13. 12. 2024Aktualizováno13. 12. 2024|

Syrská povstalecká vláda pozastaví platnost ústavy a činnost parlamentu

Nové vedení Sýrie pozastaví platnost ústavy a parlamentu do 1. března 2025. Do té doby má vládnout přechodná vláda. Mluvčí kabinetu pro politické záležitosti Ubajda Arnáút ale zdůraznil, že cílem je vytvoření právního státu. Tamní islamističtí rebelové, kteří svrhli vládu Bašára Asada, chtějí také uzavřít vězení provozovaná bývalým režimem, v nichž docházelo k mučení a zabíjení odpůrců vlády.
12. 12. 2024Aktualizováno13. 12. 2024|

Islámský stát rychle vzestoupil i padl. Jeho krutosti a návratu se v Rakká bojí dodnes

Teroristická organizace Islámský stát vešla do širokého mezinárodního povědomí dobytím měst v Sýrii a Iráku před dekádou. V těchto dnech je to pět let, co byla poražena na posledním zbytku svého území na východě Sýrie. Takzvaný Islámský stát ale dokáže dál udržovat ve strachu obyvatelstvo i ze stínů.
21. 3. 2024|

Město Rakká je už pět let bez islamistů. Život je ale stále tvrdý a nebezpečný

Syrské město Rakká, považované dříve za neformální metropoli radikálů ze samozvaného Islámského státu v Sýrii, se i pět let po pádu islamistických fundamentalistů jen těžce vrací k normálu a pořád žije v nejistotě.  Nebezpečí je stále blízko.
23. 10. 2022|

Z bývalého sídla Islámského státu zůstalo město sutin, dětské práce a beznaděje

Blíží se výročí útoků z listopadu 2015, při kterých v Paříži zemřelo 130 lidí. Vzpomínky oživuje i ostře sledovaný soudní proces s pachateli, který začal před několika týdny a potrvá až do příštího roku. Atentáty byly tehdy řízeny se syrského města Rakká, bývalého hlavního města Islámského státu.
3. 11. 2021|

USA při stahování ze severu Sýrie bombardovaly skrýš s municí

Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou technikou, kterou po sobě zanechali američtí vojáci, kteří se na pokyn Bílého domu ze severovýchodní Sýrie stahují. S odvoláním na sdělení Spojenými státy vedené koalice proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) o tom informovala agentura Reuters. Turecká armáda mezitím po těžkých bojích získala kontrolu nad půlkou Rás al-Ajnu. Islámský stát na sociálních sítích ohlásil, že jeho členům se podařilo osvobodit z jednoho tábora v Sýrii ženy střežené kurdskými oddíly.
17. 10. 2019Aktualizováno17. 10. 2019|

OBRAZEM: „Vítejte v Islámském státě.“ Za rozstříleným billboardem leží Rakká, město temných vzpomínek

Město Rakká bylo pro novináře čtyři roky absolutně zapovězené. Radikálové ze samozvaného Islámského státu si z něj udělali metropoli. Svět sledoval život v Rakká na tajně natočených videích nebo prostřednictvím propagandy islamistů. Na hlavním náměstí se napichovaly hlavy na bodáky, obyvatelé místo kina sledovali popravy, dekapitace, smažení lidí, mučení, teror. Reportérky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová teď město navštívily. Respektive to, co z něj zbylo…
30. 3. 2018Aktualizováno30. 3. 2018|
Načítání...