Roztržka v Bílém domě mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským rezonuje v Ruskem napadené zemi. Mezi vojáky má dle ukrajinských médií Zelenskyj podporu. „Jsem velmi zklamaný Trumpem i Spojenými státy. Rovnou můžou vyjádřit podporu Putinovi,“ nechal se slyšet jeden z nich. Ukrajinští podnikatelé nepanikaří, obchodní vztahy podle nich zůstávají odolné.
Ukrajinští vojáci stojí za Zelenským, ekonomové volají po rychlé reakci
Zelenského po schůzce v Bílém domě podpořili ukrajinští vojáci. „Předvolební sliby amerického prezidenta byly pouze populismem. Když si uvědomil neschopnost ovlivnit Moskvu, rozhodli se s Vancem (JD Vance, viceprezident USA, pozn. red.) svalit vinu za narušení mírového procesu na Ukrajinu, a zároveň vydírat Zelenského hrubým způsobem,“ řekl velitel praporu Národní gardy Ukrajiny Petro Kuzyk.
„Na Zelenského můžete nahlížet různou optikou, ale během té schůzky reprezentoval okupovanou Ukrajinu... a oni Ukrajince uráželi,“ zdůraznil Kuzyk.
„Byl jsem v šoku,“ doplnil odstřelovač speciálních jednotek Bart. „Já i všichni moji kluci Zelenského podporujeme. Na jeho místě bych udělal totéž. Jsem velmi zklamaný Trumpem i Spojenými státy. Rovnou můžou vyjádřit podporu Putinovi – ať jdou i s Vancem a Muskem do háje,“ soptil ukrajinský voják.
Důstojník ukrajinské armády Myroslav Hai poukázal na velmi svérázný chod rozpravy v Oválné pracovně Bílého domu. „Nikdy jsem nic podobného neviděl. Připadalo mi, že spolu komunikují chlapi na ulici, a ne prezidenti. Zelenskyj ukázal příliš mnoho emocí. Pokud za aktuálních okolností mluvíte z očí do očí s lidmi, kteří vám pomohli se zbraněmi a penězi, pak emoce musíte udržet na uzdě – ale to, co řekl, byla pravda,“ upozornil Hai.
„Možná to prezident Trump nechápe, ale my jsme nesmírně vděční Američanům, Britům, Francouzům, Polákům – všem, kteří nám pomohli. A faktem je také to, že pokud by nás zítra přestal podporovat celý svět, nezastavíme se. Stále se budeme snažit zachránit naše rodiny, domy, zemi a nezávislost,“ dodal ukrajinský důstojník.
Vděčnost vyjádřil i sám Zelenskyj po nedělním summitu v Londýně. „Mluvil o tom, že se země dohodly, že budou podporovat Ukrajinu i nadále. Velmi silně si toho váží,“ komentovala zpravodajka ČT v okupované zemi Darja Stomatová s tím, že jde podle ní o důležitý vzkaz. „Ale až v dalších dnech budeme chápat, jak se tato pomoc bude projevovat a zdali to s ní Ukrajina zvládne, protože se stále mluví o tom, že by Spojené státy mohly svou pomoc zastavit,“ doplnila Stomatová.
Podnikatelé nepanikaří, ekonomové vybízí k reakci
Roztržku ve Washingtonu bedlivě sledovali také ukrajinští podnikatelé a ekonomové. V rozhovorech pro The Kyiv Independent se víceméně shodli na tom, že ještě není vše ztraceno. Kyjev má podle nich stále Američanům co nabídnout. Až emoce ochladnou, bude podle nich připraven na eventuální další kolo jednání.
„I když se politické poselství může změnit, základní ekonomické a obchodní vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají odolné,“ konstatoval prezident ukrajinské obchodní komory Hennadij Čižikov.
Ekonom a bývalý předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk nicméně vybízí k rychlé reakci. „Naléhavě potřebujeme vypracovat plán, jak napravit situaci, ve které se všichni nacházíme. Neprospívá ani Ukrajině, ani USA, ale pouze válečnému zločinci Putinovi,“ zdůraznil Jaceňuk a doplnil. „Je lepší tu dohodu (o vzácných nerostech) podepsat co nejdříve, aby bylo jasné, že je Ukrajina připravena na jakoukoli investici. Potřebujeme skutečné investice a hospodářskou spolupráci.“
Zmíněná dohoda ale podle něj nemá nic společného se skutečným mírovým procesem. „Musíme vyvinout obrovské úsilí, abychom dostali USA zpět k dialogu. Prezident Zelenskyj by měl společně s evropskými spojenci poslat americké administrativě dopis, v němž budou jednoznačně definovány červené linie, které Ukrajina nikdy nepřijme,“ uzavřel bývalý předseda ukrajinské vlády.
Zelenskyj zopakoval svůj návrh ohledně NATO
Sám Zelenskyj v neděli v rozhovoru s britskými médii zopakoval nabídku ohledně výměny své funkce za členství okupované země v NATO. K rezignaci ho po páteční schůzce v Bílém domě vyzvali někteří republikáni.
„Potřebujeme vůdce, který se s námi dohodne, dohodne se s Rusy a ukončí válku,“ uvedl například poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz. „A pokud se ukáže, že osobní nebo politické motivace prezidenta Zelenského se liší od ukončení bojů, pak si myslím, že máme skutečný problém,“ dodal.
„Vzhledem k aktuální podpoře mě nebude jednoduché nahradit. Řekl jsem, že jsem ochoten vyměnit svou funkci za členství v NATO. V tom případě bych naplnil svou misi,“ nepřímo kontroval Zelenskyj v Londýně.
Podporu, o které ukrajinský prezident hovořil, lze chápat nejen s ohledem na výstup nedělního summitu v Londýně. Aktuální nezávislé průzkumy veřejného mínění totiž ukazují, že za ním stojí i třiašedesát procent Ukrajinců. Pro zajímavost – v roce 2019 byl zvolen díky rekordní podpoře pětasedmdesáti procent občanů.
Ve funkci zůstává i po uplynutí pětiletého mandátu bez nových voleb proto, že vzhledem k trvajícímu stannému právu v zemi, jehož stav přezkoumává každých devadesát dní ukrajinský parlament, nelze nové volby dle zákona uspořádat. Přibližně dvacet procent území je navíc okupováno Rusy a obyvatelé z těchto oblastí by se voleb nemohli zúčastnit. Dalších zhruba pět milionů Ukrajinců před válkou uprchlo a několik milionů bylo vysídleno, což znamená, že v současnosti nežijí tam, kde jsou registrování pro případné hlasování.