Ukrajinské vesnice se připravují na tuhou zimu. Humanitární organizace rozvážejí palivo či pitnou vodu

3 minuty
Události: Přípravy na zimu ve vesnicích na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Teploty na Ukrajině na řadě míst sahají pod bod mrazu. Pro mnoho obyvatel vesnic poničených ruskou agresí to znamená potíže. Milionům lidí musí pomáhat humanitární organizace. V Dněpropetrovské oblasti natáčel zpravodaj ČT Jan Řápek.

Do vesnic v Dněpropetrovské oblasti zatím místo sněhu dorazily zásoby na zimu. „Pomoc je poskytována nejzranitelnějším vrstvám obyvatelstva. Nejvíc potřebují tuto pomoc senioři,“ říká terénní pracovník z humanitární organizace Člověk v tísni Vitalij Bidnina.

Lidé jako Vitalij hrají při rozdělování pomoci klíčovou roli. Pocházejí přímo ze zasažených oblastí, řadu místních dobře znají a komunikují se samosprávami. Brikety musí rozvézt do začátku zimy.

„Loni bylo velké štěstí, že zima byla mírná. Letos přišla poměrně brzo a už je studenější,“ připomíná Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán organizace Člověk v tísni.

Pomoc pro více než osm tisíc lidí

Mezi místními je o vyskládaný humanitární materiál zájem. Nedostane se na všechny, palivo ze tří kamionů zatím míří zhruba k osmi a půl tisícům lidí. Jedním z nich je i Anatolij, který zde žije už třicet let a stará se o dva vnuky. „Potřebuji tři sta až čtyři sta hřiven na den (sto osmdesát až dvě stě padesát korun - pozn. red.), abych uživil sebe i obě děti. Teď jenom za jídlo utratíme denně pět set hřiven (tři sta korun),“ říká obyvatel obce Novovoroncovka.

Ani humanitární pomoc ale neznamená pro obyvatele Novovoroncovky klid. Vesnice leží na březích Kachovské přehrady, ruští vojáci jsou od vesnice vzdálení deset kilometrů. Poslední raketa na území obce spadla zhruba před měsícem.

Kvůli zničené přehradě oblast trápí i problémy s pitnou vodou. „Aktuálně naše výpočty ukazují, že obnovit hladinu nádrže na úroveň, jakou měla před zničením, potrvá minimálně dva roky,“ předpovídá Oleg Marenkov, prorektor pro vědu z Dněpropetrovské národní univerzity Olese Hončara.

S rozvozem vody musí pomáhat humanitární organizace. Do domova důchodců například přivezli tři sta třicet šestilitrových kanystrů. Jsou určené pro sedm desítek seniorů, kteří v obci žijí, i pro třináctku těch, o které se starají přímo v ústavu.

„Přivezli nám balenou vodu. My jsme ji rozdávali dál a lidé se díky tomu dostali ze špatné situace,“ dodává Teťana Prokopčiková, ředitelka domova důchodců, který dostal také desítky peřin a matrací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 19 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 34 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 8 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 12 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...