Ukrajina vyhraje a ruské zlo padne, řekl Zelenskyj v Buči rok po osvobození města

Události: Rok od osvobození Buči (zdroj: ČT24)

Ukrajina porazí ruské zlo, řekl v pátek v severoukrajinské Buči ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve městě si společně s delegacemi ze Slovenska, Chorvatska, Slovinska a Moldavska připomíná rok od jeho osvobození od ruské okupační armády. Informovala o tom agentura AFP.

„Určitě vyhrajeme, ruské zlo padne, přímo tady na Ukrajině, a už se nezvedne,“ řekl Zelenskyj. Již dříve uvedl, že Kyjev „potrestá všechny viníky“ hrůz spáchaných v Buči.

Do města nedaleko ukrajinské metropole se vypravili také slovenský premiér Eduard Heger a jeho ministr obrany Jaroslav Naď, premiéři Slovinska a Chorvatska Robert Golob a Andrej Plenković a moldavská prezidentka Maia Sanduová. Společně se Zelenským se v Buči zúčastní summitu věnovanému ruské zodpovědnosti za zločiny spáchané na Ukrajině od začátku invaze, napsal list Ukrajinska pravda. Podrobnosti o setkání ani jedna ze stran nezveřejnily.

Ruské síly zahájily útok na Buču loni 27. února, jen několik dní po vpádu na Ukrajinu, v rámci ofenzivy na Kyjev. Ukrajinským silám se podařilo Buču osvobodit přesně před rokem s tím, jak se ruští vojáci po neúspěšné ofenzivě na metropoli ze severu stahovali.

Rusko odpovědnost za činy nepřiznalo

Celkem 33 dní ruské okupace zanechalo na Buče hluboké šrámy. Osvobození se podle Kyjeva nedožilo více než čtrnáct stovek lidí včetně 37 dětí. Krátce po osvobození se začaly objevovat snímky, videa a svědectví obyvatel Buče o hrůzných činech spáchaných ruskou armádou. A nenápadné předměstí Kyjeva se proměnilo v symbol ruské agrese na Ukrajině.

Moskva veškerá obvinění popírá a fotografie, videa či satelitní snímky dokazující ruské zločiny označila za podvrhy a provokace. „Po našem odchodu zinscenovali falešné (záběry), které se šíří napříč médii a sociálními sítěmi,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Po roce se město snaží zahladit všechny stopy, které ruská armáda v Buče zanechala. Zničená vojenská vozidla skončila na místním vrakovišti. Na plotech v Jablunské ulici, kde zemřely desítky civilistů, jsou však stále vidět otvory po kulkách.

Nebezpečí však ani po osvobození nepominulo. Útoky teď ruská armáda vede z dálky. „Před několika dny jsme zažili noční útok dronů. Všechno jsme slyšeli. Manžel viděl, jak je sestřelují,“ popsala obyvatelka Buči Daria Jesypčuková.

Tisíce válečných zločinů

Zelenskyj v pátek také Buče oficiálně udělil titul Město-hrdina Ukrajiny, kterým se pyšní například Charkov, Mariupol, Cherson nebo nedaleký Hostomel. Ukrajinský prezident ocenění pro Buču, nedalekou Irpiň, jihoukrajinský Mykolajiv a Ochtyrku v Sumské oblasti schválil 24. března, z jeho rukou jej převzal starosta Anatolij Fedoruk.

„Když jsme Buču osvobodili, viděli jsme, že ďábel není někde daleko – je na zemi. Světu se odhalila strašná pravda o tom, co se na dočasně okupovaných územích odehrálo,“ napsal v dalším příspěvku Zelenskyj.

Ruská armáda během okupace Buče a okolí podle ukrajinské prokuratury spáchala na devět tisíc válečných zločinů.

Načítání...