Trumpova kampaň se stala terčem íránského hackerského útoku

Kampaň amerického exprezidenta Donalda Trumpa byla terčem hackerského útoku, za který je zodpovědný Írán, sdělily podle agentury AP americké zpravodajské služby včetně Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Íránští hackeři se podle prohlášení pokoušeli infiltrovat také okolí viceprezidentky Kamaly Harrisové, která kandiduje proti Trumpovi a na kterou před několika dny Trump zaútočil tvrzením, že dav podporovatelů na snímku z mítinku, který publikoval její štáb, byl vytvořený umělou inteligencí. Sám přitom nově čelí obvinění z používání falešných snímků fanynek Taylor Swiftové.

Společné komuniké několika složek americké vlády je prvním oficiálním přisouzením viny zahraničnímu aktérovi poté, co do médií začaly unikat interní dokumenty Trumpova volebního štábu. Tým kandidáta Republikánské strany v reakci na únik odkazoval na vyjádření společnosti Microsoft, podle níž kampaň nejmenovaného kandidáta na prezidenta Spojených států napadli hackeři napojení na Teherán.

„Pozorujeme v tomto volebním cyklu čím dál agresivnější íránské aktivity... To zahrnuje nedávno medializované aktivity s cílem narušit kampaň bývalého prezidenta Trumpa,“ píše se v pondělním prohlášení FBI a dalších federálních agentur. Žádné detaily o hackerském útoku a jeho následcích komuniké neuvádí.

Některá americká média tento měsíc informovala, že jim někdo skrze anonymní e-mailový účet začal nabízet interní dokumenty Trumpova týmu včetně dokumentů o kandidátovi na viceprezidenta a senátorovi J. D. Vanceovi. Například portál Politico 10. srpna informoval, že takové materiály o Vanceovi a také o Marcu Rubiovi dostává od 22. července.

Z prohlášení Microsoftu a následných zjištění tisku vyplývá, že hackeři se nejdříve dostali do e-mailových schránek Trumpova někdejšího poradce Rogera Stonea a touto cestou pak cílili na další osoby. To, že hackeři se k datům dostali přes Stoneovy schránky sdělila FBI podle informací CNN Trumpovi, kterého informovala rovněž o íránském podílu.

Americké úřady aktuálně také potvrdily, že vyšetřují íránské hackerské útoky na osoby blízké oběma hlavním prezidentským kandidátům. Tým Harrisové oznámil 13. srpna, že je terčem zájmu zahraničních hackerů. V případě kampaně Harrisové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tyto pokusy byly úspěšné.

Íránci zapojení odmítají

Podle amerických zpravodajských složek se Írán snaží ovlivnit prezidentské volby v USA, které vyvrcholí 5. listopadu. „Írán vidí letošní volby jako obzvláště významné, pokud jde o dopady, jaké by mohly mít na jeho zájmy v národní bezpečnosti,“ píše se v komuniké.

Konkrétnější vysvětlení neposkytuje, nicméně vztahy USA a Teheránu prošly velmi napjatou fází v době prezidentství Trumpa, které přineslo odchod Washingtonu od íránské jaderné dohody a atentát na velitele íránských revolučních gard Kásema Solejmáního.

Íránská mise při OSN před několika dny odmítla, že by Teherán měl v úmyslu se do nadcházejících voleb vměšovat. Americká vláda nicméně Íránce z takovýchto snah včetně hackerských operací podezírá již delší dobu, podobně jako Rusko a Čínu.

„Je důležité uvést, že tento přístup není nový. Írán a Rusko tyto taktiky uplatňují nejen v tomto a v předchozích federálních volebních cyklech ve Spojených státech, ale také v jiných zemích ve světě,“ uvedly v pondělí americké úřady.

Zkušenosti s hackerskými útoky měla i kampaň někdejší demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, která v roce 2016 prohrála s Trumpem. Tehdy útočníci získali e-maily představitelů Demokratické strany o výměně názorů na Clintonovou. Odpovědnost za únik připsali američtí bezpečnostní činitelé Rusku.

Trump čelí obvinění z manipulování fotografií

Exprezident však kromě íránského hackerského útoku čelí i dalšímu problému. Jen několik dní poté, co nepravdivě obvinil svou volební soupeřku ze sdílení zmanipulované fotografie, šířil na internetu falešné snímky sám. Stoupencům na své sociální síti Truth Social předložil sadu obrázků, které naznačují, že jej podpořila popová hvězda Taylor Swiftová a že republikánský kandidát si získává její fanynky. Podle amerických médií byl ale tento obsah vytvořen za pomoci umělé inteligence (AI).

Obrázky se objevily v nedělním příspěvku, v němž Trumpův tým spojil několik sdělení z jiných, anonymních kanálů. Ty zahrnovaly plakát, kde byla Swiftová znázorněna ve stylu „strýčka Sama“, opatřený popiskem „Taylor chce, abys volil Donalda Trumpa“. Dále exprezident sdílel několik uměle vytvořených obrázků dívek v tričkách s nápisy „Swifties (označení fanoušků a fanynek Swiftové – pozn. redakce) pro Trumpa“, společně se snímkem skutečné podporovatelky, napsala televize NBC News.

„Přijímám!“ okomentoval exprezident obrázky, což podle listu The New York Times mohlo vyvolat dojem, že jej Swiftová podpořila. Jeden z příspěvků, který exprezident sdílel, přitom obsahoval malé políčko se slovem „satira“.

Swiftová, která patří k největším americkým celebritám, před listopadovými prezidentskými volbami zatím žádného kandidáta nepodpořila. V roce 2020 podpořila Trumpova soupeře a současného prezidenta Joea Bidena, který chtěl mandát obhajovat. V červenci ovšem kampaň vzdal a přenechal pozici kandidáta Demokratické strany své viceprezidentce Kamale Harrisové.

Trump přitom před několika dny na Harrisovou zaútočil nepravdivým tvrzením, že dav podporovatelů na snímku z mítinku, který publikoval její štáb, byl vytvořený AI. „Nikdo tam nebyl... Nikdo na ni nečekal,“ prohlásil exprezident. Stejný dav ale na fotografiích a videích zachytili novináři a další účastníci setkání.