Gaetz provokuje i republikány, Trump to možná přehnal, zní z Washingtonu

Nominant zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na post ministra spravedlnosti Matt Gaetz se vzdal křesla ve Sněmovně reprezentantů. Vyhne se tak vyšetřování v etickém výboru dolní komory Kongresu. Gaetze stejně jako další Trumpovy kandidáty bude muset schválit Senát. Výběr vyvolal pozdvižení mezi republikány i demokraty.

Předseda dolní komory amerického Kongresu Mike Johnson řekl, že Gaetz rezignoval, protože chce, aby jeho křeslo bylo co nejrychleji nově obsazeno. Nicméně podle kritiků pravděpodobného příštího ministra spravedlnosti, kterého DPA označuje za krajně pravicového zastánce tvrdé linie, k tomu byly jiné důvody.

Gaetzem se zabýval výbor pro etiku Sněmovny reprezentantů v souvislosti s tím, že tohoto politika několik let vyšetřovalo ministerstvo spravedlnosti kvůli údajnému obchodování s lidmi za účelem sexuálního zneužívání.

Resort spravedlnosti vyšetřování zastavil a Gaetz všechna obvinění, včetně údajného sexu s nezletilou, popírá. Výbor ale dále obvinění zkoumal. Týkají se také užívání drog nebo přijímání nepřípustných darů.

Podle amerických médií se výbor chystal zveřejnit závěrečnou zprávu v této věci. Gaetzovi republikánští kolegové jeho rezignaci na mandát ve Sněmovně reprezentantů dávají do souvislosti právě s očekávanou závěrečnou zprávou.

Zpravodaj ČT Bohumil Vostal komentuje setkání Donalda Trumpa s prezidentem Bidenem (zdroj: ČT24)

Po Gaetzově odchodu z Kongresu již výbor nemá pravomoc ho vyšetřovat. Nicméně není bezprostředně jasné, zda i přesto dojde ke zveřejnění výše zmíněné zprávy. Hlavní poradce a personální ředitel výboru Tom Rust se odmítl vyjádřit, napsal server The New York Times (NYT). Gaetz byl členem Sněmovny reprezentantů nepřetržitě od roku 2016.

Gaetzova rezignace komplikuje šance republikánů na získání většiny ve Sněmovně reprezentantů. Ve středu americká média oznámila, že republikáni podle projekcí získali většinu 218 křesel. Po odchodu Gaetze však budou mít o jedno křeslo méně.

Stále není rozhodnuto o devíti mandátech, vyplývá z projekce agentury AP. Podle NYT jsou republikáni na cestě k tomu, aby získali těsnou většinu.

Odměna za loajalitu, míní republikán

Pro Trumpa je ministerstvo spravedlnosti jedním z nejdůležitějších resortů, řekl zahraniční zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

„Trump chce reformovat FBI. Chce se podívat i na ministerstvo spravedlnosti. Tvrdí, že zničí hluboký stát neboli deep state, který – jak tvrdí Trump – proti němu zahájil veškerá vyšetřování,“ připomněl Vostal a dodal, že Matt Geatz by mu v tom měl pomoci.

Gaetz zpochybňoval výsledky amerických voleb z roku 2020 a útok Trumpových stoupenců na Kapitol. Také na podzim 2023 inicioval odvolání Kevina McCarthyho z pozice předsedy Sněmovny reprezentantů, kterého posléze nahradil Trumpův podporovatel Mike Johnson.

Republikánský kongresman Max Miller prohlásil, že Trump mohl kandidáta na post ministra spravedlnosti vybrat z celé řady dobrých jmen, ale pravděpodobně se rozhodl pro Gaetze, aby odměnil jeho loajalitu, napsal NYT.

Středobod konfliktů a konspirací

Jeden z Trumpových bývalých ředitelů komunikace v prvním funkčním období Anthony Scaramucci řekl pro televizní stanici CNN, že kandidát do čela ministerstva spravedlnosti byl záměrně určen k tomu, aby „naštval liberály“.

Komentátor Weiss o kandidátech do Trumpovy administrativy (zdroj: ČT24)

Ve Washingtonu v noci na čtvrtek sílil pocit, že s výběrem Gaetze to Trump možná poprvé přehnal, a to i u republikánů, kteří jsou zvolenému prezidentovi obvykle nakloněni, napsala CNN. „Tohle mezi mými tipy nebylo,“ řekla o nominaci Gaetze republikánská senátorka Lisa Murkowskiová, která nepatří mezi Trumpovy oddané stoupence.

Někteří straničtí kolegové Gaetze se netajili radostí z jeho odchodu ze Sněmovny reprezentantů. „Většina lidí je z toho nadšená. Ať už jde pryč,“ prohlásil republikán Miller pro NYT.

Gaetz v únoru 2023 navrhl zastavit finanční i vojenskou pomoc Kyjevu a vyzval k uzavření míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Sám sebe nazval „libertariánským populistou“.

V minulosti Gaetz podpořil zákon snižující daně korporacím, převážně popírá globální oteplování. Je proti získání občanství u nelegálních imigrantů, proti jednotnému zdravotnímu pojištění pro všechny, proti možnosti adopce dětí rodiči stejného pohlaví nebo proti používání konopí pro léčebné účely. Podle jeho oponentů v americkém v Kongresu tam Gaetz působí jako středobod různých konfliktů a konspiračních teorií.

Hozená rukavice, píše tisk

Podle CNN výběr některých kandidátů do klíčových pozic budoucí americké administrativy vyvolal otázky, jakým směrem se bude ubírat Trumpův druhý prezidentský mandát.

Jedná se například o výběr moderátora stanice Fox News a veterána Petea Hegsetha, kterého chce Trump v křesle ministra obrany, nebo bývalé demokratické prezidentské kandidátky Tulsi Gabbardové, jež směřuje do funkce ředitelky národních zpravodajských služeb – post označovaný zkratkou DNI dohlíží na 18 zpravodajských složek a disponuje rozpočtem v řádu desítek miliard dolarů.

Agentura AP označila tyto nominace za Trumpovu hozenou rukavici republikánům v Senátu. Nově zvolený prezident zkouší, zda se mu někdo ze senátorů při schvalování členů vlády odváží postavit, napsal server The Washington Post (WP).

„Umím si představit, že Marca Rubia Senát prohlasuje poměrně pohodlně, ale u těch ostatních jmen – jako je Matthew Gaetz, nominant na ministerstvo spravedlnosti – si umím představit, že nejen republikánští senátoři, ale především demokraté budou jednoznačně proti,“ míní amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity.

Trump se v kampani nijak netajil tím, že chce po případném vítězství postupovat jinak než po zvolení v roce 2016, kdy podle něj vládní posty obsadili lidé, které dobře neznal. Na mnohé z nich pak zanevřel a nyní podle analytiků při výběru svého kabinetu klade důraz hlavně na loajalitu. I tak ovšem některé jeho volby vyvolávají ve Washingtonu udivené reakce.

Amerikanista Beneš o Trumpově týmu (zdroj: ČT24)

Trump sliboval čistku „zkorumpovaných aktérů“

Gabbardová má vojenské zkušenosti, ale nepůsobila ve zpravodajských službách. Zdá se, že si ji Trump vybral, protože sdílí jeho přesvědčení, že zpravodajská komunita vystupovala cíleně proti jeho osobě, míní CNN.

„Vyčistíme všechny zkorumpované aktéry v našem národním bezpečnostním a zpravodajském aparátu, a že jich není málo,“ řekl Trump v roce 2023, když představoval své priority pro druhé funkční období, připomněla agentura AP.

Mezi četné střety bývalé havajské kongresmanky s americkou zpravodajskou komunitou patří její pochybnosti o vině syrského diktátora Bašára Asada za útok chemickými zbraněmi proti civilnímu obyvatelstvu, který zabil desítky lidí a na který USA reagovaly útokem na syrské letecké základny.

Podle amerického tisku je Gabbardová oblíbená u ruských státních médií, protože v některých momentech šířila ruskou propagandu o válce na Ukrajině. Její zahraničněpolitické názory jsou často vzdálené od stanovisek expertů z obou hlavních politických stran, uvedl web Politico.

V současnosti Gabbardová působí jako komentátorka konzervativní televizní stanice Fox News, která je blízká Republikánské straně.