Trest za roztržku se Srby. Evropská unie ochladí vztahy s Kosovem

3 minuty
Události: Roste napětí mezi Srbskem a Kosovem
Zdroj: ČT24

Evropská unie připravila omezení vůči kosovské vládě. Ta podle Bruselu neusiluje o snížení napětí ohledně srbské menšiny v zemi. Některé z postihů začnou platit okamžitě a mohou se v budoucnu rozšířit. Kosovo mají zasáhnout finančně i politicky, uvedl Brusel bez dalších detailů. Napětí mezi Srbskem a Kosovem se vystupňovalo v posledních měsících v souvislosti s místními volbami. Naposledy kvůli incidentu na hranicích, kdy Bělehrad oznámil, že zadržel tři kosovské policisty na srbském území.

„Tato opatření se budou postupně zvyšovat s finančními a politickými důsledky, a to počínaje pozastavením návštěv, kontaktů a akcí na vysoké úrovni a také naší finanční spolupráce s Kosovem,“ sdělil mluvčí Evropské komise (EK) Peter Stano.

Napětí mezi Srbskem a Kosovem se zvýšilo ve středu poté, co Bělehrad oznámil, že zadržel tři příslušníky kosovské policie na srbském území, což kosovská vláda popřela. Podle ní srbské síly zavlekly trojici policistů z kosovského území. „Chtěli bychom zdůraznit, že hlídkující policejní jednotka měla oficiální úkol v daném místě jménem Tresave, které se nachází hluboko v území kosovské republiky,“ konstatoval mluvčí kosovské policie Baki Kelani.

Na vině je kosovský premiér, míní Vučić

Kosovskou verzi incidentu ale odmítl srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbsko je prý ochotné poskytnout své poznatky o incidentu mezinárodní vyšetřovací komisi. „Srbští policisté na území Kosova vůbec nevstoupili. Na Balkáně je jeden člověk, který chce za každou cenu rozdmýchávat konflikt, a to je kosovský premiér Albin Kurti,“ uvedl Vučić.

„K zadržení došlo u vesnice Gnjilica v okresu Raska, více než kilometr hluboko v území Srbska,“ doplnil prezidenta Vučiće státní tajemník srbského ministerstva vnitra Zlejko Brkić. Jenže tuto verzi striktně odmítá Priština. Tvrdí, že její lidé se pohybovali výhradně na území Kosova podél silnice za vsí Bare a samotnou hranici nepřekročili. Přes pomezí měli podle kosovských Albánců přejít úmyslně naopak členové srbských zvláštních sil.

Auta se srbskou „espézetkou“ nesmí do Kosova

Kosovo přestalo v reakci na zadržení svých policistů od středy vpouštět na své území vozy se srbskou poznávací značkou. Na hraničním přechodu ze Srbska do Kosova se poté vytvořily kolony kamionů. „Jsem z generace, která zažila Jugoslávii, kdy tohle vše bylo jedno spojené území? Co se to děje teď? Nevím, co k tomu říct,“ prohlásil srbský řidič kamionu.

„Nejlepší by bylo si lidsky promluvit a hledat kompromis. Nemělo by jít o vítězství a prohru, ale o nalezení zlaté střední cesty,“ myslí si další z oslovených srbských řidičů kamionu Nenad Nastasijević.

Mimo jiné právě spor o poznávací značky výrazně zvýšil v uplynulých měsících napětí se Srbskem, které neuznává samostatnost Kosova. 

2 minuty
Zprávy ve 12: Napětí mezi Srbskem a Kosovem sílí, EU zavádí postihy
Zdroj: ČT24

Koncem května vypukly demonstrace a střety na severu Kosova, když se vedení měst se srbskou menšinou snažili ujmout starostové z albánských stran. Ty získaly většinu v zastupitelstvech, protože Srbové dubnové komunální volby bojkotovali a účast dosáhla jen jednotek procent. Chtějí totiž, aby obce, kde tvoří Srbové většinu obyvatelstva, mohly vytvořit spolek.

Během násilných střetů bylo zraněno i třicet vojáků KFOR (z anglického Kosovo Force). Země NATO pak do rozbouřeného regionu na severu Kosova vyslaly posilu sedmi stovek mužů. Vztahy mezi etniky zůstávají napjaté a další incidenty mohou podle analytiků znovu zažehnout násilí.

Spojené státy a Evropská unie vyzývají kosovského premiéra Albina Kurtiho, aby starosty z úřadu odvolal, stáhl zvláštní policejní oddíly, které se podílely na dosazení těchto starostů do úřadu, a dodržel dohodu z roku 2013 týkající se vytvoření autonomního Sdružení srbských okresů.

Vláda premiéra Kurtiho i předchozí kabinety ji ale odmítly uvést do praxe v obavách, že Srbsko by prostřednictvím autonomního celku mohlo ovlivňovat vnitřní záležitosti kosovského státu.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell svolal na příští týden krizovou schůzku s Kurtim a Vučićem, oznámil ve čtvrtek mluvčí EK Stano. „Pozval oba lídry na ‚krizové setkání', které se uskuteční příští týden v Bruselu. O další podrobnosti se podělíme později,“ dodal. 

Bělehrad ztratil kontrolu nad Kosovem v roce 1999, když nálety NATO ukončily ozbrojený konflikt v regionu a přinutily ke stažení srbské ozbrojené síly. V roce 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost na Srbsku, které ho ale dál považuje za součást svého území. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN včetně Česka. Na severu Kosova žijí převážně Srbové, v ostatních částech země mají většinu Albánci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 9 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis, ale zaplatit to má Evropa

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak Unie neučiní, projeví se to na clech.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Evropa hrozí novými sankcemi, pokud útoky neustanou do půlnoci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...