Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal za pravdu skupině starších Švýcarek, které žalovaly svou vládu kvůli tomu, že nedělá dost v boji proti globálnímu oteplování. Je to poprvé, co štrasburský soud odsoudil nějaký stát kvůli nedostatečnému úsilí proti klimatické změně, uvedla agentura AFP. Další dvě podobné stížnosti soud zamítl, včetně té kvůli neplnění klimatických závazků. Ta mířila proti více než třiceti zemím včetně Česka.
Švýcarsko nedělá proti globálnímu oteplování dost, rozhodl soud ve Štrasburku
Skupina Švýcarek si stěžovala, že jejich vláda vyvíjí „žalostně nedostatečné“ úsilí v boji proti globálnímu oteplování, což je údajně během vln veder ohrožuje na životě a porušuje také jejich práva na rodinný a soukromý život. Žalující chtějí přinutit vládu v Bernu, aby oproti plánům mnohem rychleji snižovala emise oxidu uhličitého.
Agentura DPA napsala, že úterní rozsudek by mohl vytvořit precedens pro další klimatické žaloby, nejen u štrasburského soudu, ale také před národními soudy. V to doufá i právnička žen, kterým se přezdívá „klimatické důchodkyně“, Cordelia Bährová. „Význam tohoto rozhodnutí nelze přecenit. Bude mít velký význam pro další žaloby na ochranu klimatu proti státům a společnostem po celém světě a zvýší jejich šance na úspěch,“ věří právnička. Podle DPA je rozsudek jako takový sice závazný jen pro Švýcarsko, ale je důležitým signálem.
„Soud shledal, že v procesu zavádění domácího regulačního rámce švýcarskými úřady byly velké nedostatky. Mezi nimi byla neschopnost kvantifikovat limity národních emisí skleníkových plynů prostřednictvím uhlíkového rozpočtu nebo jinak,“ konstatovala předsedkyně soudu Síofra O'Learyová. „Dotyčný stát předtím nedodržel své minulé cíle ohledně snižování emisí skleníkových plynů, když nekonal ve správnou dobu a vhodným a odpovídajícím způsobem,“ dodala soudkyně.
„Stále tomu nemůžeme uvěřit. Pořád se ptáme našich právníků: ‚Je to pravda?‘ A oni nám říkají, že to je maximum toho, čeho jsme mohly dosáhnout. Největší možné vítězství,“ cituje agentura Reuters Rosemarii Wydlerovou-Waltiovou, jednu z lídryň žalujícího spolku s více než dvěma a půl tisíci členy s věkovým průměrem 73 let.
Švýcarsko verdikt prostuduje a zareaguje
Švýcarské ministerstvo spravedlnosti v reakci uvedlo, že rozhodnutí štrasburského soudu vzalo na vědomí a ve spolupráci s dotyčnými úřady rozsáhlý rozsudek prostuduje a zjistí, jaká opatření musí země v budoucnu přijmout.
Švýcarská prezidentka Viola Amherdová v den rozsudku řekla, že verdikt nemůže podrobně komentovat, dokud si ho nepřečte. Pro Švýcarsko však podle ní jsou udržitelnost, biodiverzita a bezemisní ekonomika velmi důležité. Země na nich bude nadále pracovat a rozsudek to nezmění, ujistila Amherdová.
Naopak nejsilnější politická strana alpské země – nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP) – v reakci rozsudek označila za „nepřijatelný“ a „skandální“ a vyzvala, aby Švýcarsko vystoupilo z Rady Evropy. Právě parlamentní shromáždění Rady Evropy soudce Evropského soudu pro lidská práva volí.
Další žaloby
Soud ve stejný den naopak zamítl jako nepřípustnou žalobu šesti portugalských studentů proti dvaatřiceti evropským státům, které podle nich neplní své klimatické závazky. Podle žalujících země selhávají ve snaze odvrátit katastrofální klimatickou změnu, která ohrožuje jejich právo na život a zdravé životní prostředí. Žalovanými zeměmi bylo všech 27 členských zemí EU, tedy i Česko, a rovněž Velká Británie, Švýcarsko, Norsko, Rusko a Turecko. Podle DPA šlo o první žalobu týkající se klimatické změny u štrasburského soudu a zároveň první proti tolika státům najednou.
Mladí Portugalci se na soud obrátili v roce 2020. Prvotní motivací pro podání stížnosti pro ně byly mohutné požáry v roce 2017, kdy v Portugalsku v regionu Leiria shořelo přes dvě stě kilometrů čtverečních lesa a zemřela více než stovka lidí.
Podle žalujících země nepřijaly odpovídající opatření, aby zabránily nárůstů průměrné globální teploty o 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou, jak se zavázaly na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015.
Soud v úterý zamítl také žalobu bývalého starosty severofrancouzské obce Grande-Synthe Damiena Caremeho na francouzský stát, který podle něj odmítá ambicióznější klimatická opatření, čímž vystavuje jeho město na pobřeží Severního moře hrozbě potopení.
Podle agentury DPA do Štrasburku k vyhlášení rozsudků přicestovaly stovky lidí včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. „Po celém světě stále více lidí žaluje své vlády, aby je pohnali k odpovědnosti za jejich činy. Za žádných okolností nesmíme ustoupit, musíme bojovat ještě více, protože toto je jen začátek,“ citovala Thunbergovou AFP.