Smutné výročí v rozvrácené Sýrii. Bašár Asad je u moci dvacet let

3 minuty
Události ČT: Bašár Asad je v Sýrii u moci 20 let
Zdroj: ČT24

Uprostřed syrské občanské války, ve které zemřelo skoro 600 tisíc lidí, si prezident Bašár Asad připomíná dvacet let u moci. Syn diktátora Háfize Asada původně vzbudil naděje na hospodářské a politické uvolnění. Dnes ale stojí v čele režimu, který se neobejde bez pomoci Ruska a Íránu a čelí turecké invazi i pokračující válce.

Dvacetileté výročí vlády si Asad nepřípomíná v blahobytné zemi; hospodářství a infrastruktura Sýrie leží v troskách a 11 milionů lidí (polovina obyvatelstva) se nachází na útěku. Části Sýrie obsadily zahraniční mocnosti jako Turecko, Rusko, Írán, Spojené státy. Mimo kontrolu syrské vlády zůstává kolem pětiny země.

Před dvaceti lety přitom Asadův nástup k moci vzbudil naděje doma i v zahraničí. „Je příslušníkem armády, vystudoval univerzitu a v armádě získal mnoho zkušeností,“ komentoval osobu Bašára Asada v červnu roku 2000 tehdejší syrský ministr dopravy Makram Obejd.

Druhý syn syrského diktátora Háfize Asada stál dlouhá léta mimo záři reflektorů. Až do předčasné smrti staršího bratra Básila žil v ústraní londýnských studií oftalmologie.

V roce 1994 se ale stal určeným následníkem a po smrti otce o šest let později prezidentem. Také jemu se stala oporou alávitská náboženská menšina a i on časem vybudoval vlastní kult osobnosti. „Naše rodina nevlastní tuto zemi. V jejím čele nemusí vždy stát jen Asad,“ pronesl však v únoru roku 2017 Asad.

Země je závislá na Moskvě a Teheránu

Po nástupu k moci brzy nahradilo krátké námluvy se Spojenými státy utužení vztahů s Íránem. První velkou prohru v podobě ukončení syrské okupace Libanonu mu přinesl atentát na libanonského premiéra Rafika Harírího. Podezření z atentátu padlo právě na Sýrii – ta měla na území Libanonu rozmístěno několik tisíc svých vojáků a Harírí býval významným představitelem opozice, která žádala jejich stažení.

Okupace přetrvala až do roku 2005, kdy mohutné demonstrace po atentátu na Harírího coby premiéra a zahraniční tlak donutily Syřany odejít. O šest let později pak vyprovokovaly brutální zákroky Asadovy bezpečnosti občanskou válku, která se stala trpkou tečkou za demokratizačními snahami takzvaného arabského jara.

„Jsme v skutečném válečném stavu. A čelíme zvrácenému vnějšímu nepříteli,“ řekl v lednu roku 2013 syrský prezident.

Ani plná síla syrské armády a opakované použití chemických zbraní z dekády budovaného arzenálu nepomohly. Nacionalističtí a hlavně islamističtí povstalci ovládali stále víc území.

Obrat ve válce znamenal až příchod ruských a íránských posil. Na Moskvě a Teheránu je dnes Damašek vojensky, hospodářsky i politicky závislejší než kdy předtím, válka navíc zdaleka není u konce. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 4 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 5 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 10 hhodinami
Načítání...