Severokorejci odpálili nový typ rakety dlouhého doletu

3 minuty
Události: Severní Korea otestovala novou balistickou raketu
Zdroj: ČT24

Totalitní Severní Korea potvrdila, že otestovala nový typ mezikontinentální balistické střely. Podle Japonska šlo o doposud nejdelší let severokorejské rakety v nejvyšší letové hladině. Střela nezpůsobila žádné škody a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova. Soul už ve středu oznámil, že KLDR patrně chystá zkoušku zbraně schopné zasáhnout území Spojených států. Bílý dům test odsoudil a varoval před eskalací napětí.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un přímo v místě odpalu řekl, že nebezpečné kroky nepřátel KLDR jen umocňují potřebu posilovat jaderné síly země. Prohlásil také, že Severní Korea nikdy nezmění svůj postoj, pokud jde o navyšování jejího nukleárního arzenálu, napsala severokorejská státní agentura KCNA.

Raketa byla vyslána v 7:10 tamního času (ve středu ve 23:10 SEČ) pod velmi ostrým úhlem směrem vzhůru z oblasti poblíž hlavního města Pchjongjangu, oznámila nejprve jihokorejská armáda. „Předpokládá se, že jde o severokorejskou balistickou střelu dlouhého doletu odpálenou pod vysokým úhlem,“ uvedl jihokorejský sbor náčelníků štábů.

Japonská vláda později oznámila, že raketa dopadla do moře v 8:37 (0:37 SEČ). Tokio ještě předtím uvedlo, že očekává dopad střely mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, zhruba tři sta kilometrů západně od japonského ostrova Okuširi, což je blíže k pobřeží Ruské federace.

Hrozba eskalace

Japonský ministr obrany Gen Nakatani severokorejský test důrazně odsoudil. Podle něj ohrozil nejen Japonsko, ale celé mezinárodní společenství. Střela vystoupala do výšky přes 7000 kilometrů, zatímco na Zemi překonala vzdálenost asi jen tisíc kilometrů, sdělil.

Dodal, že doba letu byla vůbec nejdelší ze všech raketových testů KLDR, a mohlo by tak jít o nový typ střely. Jeho resort později potvrdil, že se jednalo o mezikontinentální typ balistické střely.

„Kroky Severní Koreje včetně opakovaných testů balistických raket jsou hrozbou pro naši zemi, region a mír a bezpečnost mezinárodního společenství. Nemůžeme je tolerovat,“ zdůraznil japonský vládní politik Jošimasa Hayaši.

Rovněž Spojené státy označily testovanou zbraň za mezikontinentální balistickou raketu. Test odsoudily s tím, že je porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN a může „zbytečně“ vést k eskalaci napětí. Nejnovější zkoušku kritizovalo také tichomořské velení americké armády a Severní Koreu vyzvalo, aby se zdržela dalších „nezákonných a destabilizujících činů“.

Jihokorejská vojenská rozvědka ve středu varovala, že Severní Korea se podle jejích informací chystá provést test mezikontinentální balistické střely schopné dosáhnout pevninské části Spojených států. Podle zprávy rozvědky však byly v oblasti teprve rozmístěny mobilní odpalovací systémy, ale raketa na ně ještě nabyla naložena a test měl být podle ní proveden až v listopadu, zřejmě v době amerických prezidentských voleb.

„Severokorejský odpal rakety je strategií, jak Severní Korea posiluje svou vyjednávací pozici v čase blížících se amerických prezidentských voleb, a možností, jak odvrátit pozornost od vnitřních problémů,“ míní ředitel styku s veřejností jihokorejského generálního štábu Lee Sung-jun.

Dohady o účinnosti střel

KLDR provedla už v minulosti řadu testů balistických střel se strmou trajektorií, tak aby střely dopadly v mnohem kratší vzdálenosti oproti jejich běžně zamýšlenému doletu, a to jak z bezpečnostních důvodů, tak i proto, aby se vyhnula politickým důsledkům vyslání rakety daleko do Tichého oceánu, podotýká agentura Reuters.

Obecně se však má za to, že pro úspěšný vývoj těchto střel je třeba testovat odpaly s přímější, standardní trajektorií, které prověří, zda je bojová hlavice schopna návratu do atmosféry a zároveň udržení směru k zamýšlenému cíli.

Balistickou střelu KLDR naposledy otestovala 18. září, mezikontinentální balistickou raketu pak loni v prosinci. Tehdy šlo zřejmě o střelu Hwasong-18 na tuhé palivo.

Vazby na Moskvu a Peking

Rozvojem a testováním vojenských raket KLDR porušuje rezoluce OSN. Rada bezpečnosti OSN se však nedokáže shodnout na tvrdším postupu proti Severní Koreji kvůli postoji Ruska a Číny. Obě tyto země mají jako stálí členové Rady bezpečnosti právo veta.

Největší severokorejský spojenec – Čína, která má na režim největší páky, je však zatím zdrženlivá. „Čína jako blízký soused sleduje situaci na poloostrově. Jsme přesvědčeni, že ve společném zájmu všech je zachování míru a stability,“ sdělil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťi-en.

Severní Korea za poslední dva roky výrazně navýšila počet raketových testů a prohloubila také vojenskou spolupráci s Moskvou. V poslední době vyslala do Ruska, které už třetím rokem vede plnohodnotnou válku proti Ukrajině, až jedenáct tisíc vojáků, z nichž asi tři tisíce se už zřejmě přesunuly k frontovým liniím.

Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjo ve středu po setkání se svým americkým protějškem Lloydem Austinem ve Washingtonu varoval, že Moskva by Severní Koreji výměnou za její vojáky vyslané na Ukrajinu mohla kromě finančních kompenzací pomoci s vývojem technologií pro taktické jaderné zbraně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 13 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 14 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 15 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...