KLDR odpálila balistickou raketu na pevné palivo. Vážná provokace, zní ze Soulu

Napětí mezi Severní Koreou a Japonskem (zdroj: ČT24)

Další raketový test KLDR vyvolal ve východní Asii rozruch. Severní Korea odpálila balistickou střelu středního, nebo delšího doletu směrem nad Japonské moře. Severokorejská státní média později uvedla, že země otestovala novou mezikontinentální balistickou raketu na pevné palivo.

Japonská vláda kvůli střele vydala varování, že raketa může dopadnout poblíž ostrova Hokkaidó, a vyzvala zdejší obyvatele, aby se schovali. Později varování odvolala a raketa skutečně dopadla mimo nejsevernější z hlavních japonských ostrovů. 

Jihokorejská armáda sdělila, že raketa odpálená z blízkosti severokorejské metropole Pchjongjangu uletěla asi tisíc kilometrů, než dopadla do Japonského moře. Soul to označil za „vážnou provokaci“.

Test rakety krátkého doletu

Podle nejmenovaného jihokorejského vojenského činitele byl při testu zjevně použit nový zbraňový systém, který KLDR nedávno předvedla na vojenské přehlídce.

Jednalo se o první severokorejský podobné zbraně na tuhé palivo, uvedla agentura AP. Severní Korea dosud používala mezikontinentální balistické rakety na kapalný pohon, který se musel před odpálením doplňovat. „KLDR sice již testovala rakety krátkého doletu na tuhé palivo, netestovala ale rakety dlouhého doletu tohoto typu,“ uvedl k tomu obranný analytik společnosti RAND Corporation Bruce Bennett.

Právě raketa na tuhý pohon je jednou ze zbraní, o které severokorejský vůdce vždy usiloval, aby mohla jeho země, jak říká, čelit americkým vojenským hrozbám. Kim Čong-un by rovněž chtěl i ponorku s jaderným pohonem, hypersonickou střelu a špionážní satelit.

Motor na tuhé palivo byl testovaný v prosinci

Bývalý důstojník jihokorejského námořnictva a odborník na KLDR v soulském Ústavu studií Dálného východu Kim Tong-jup uvedl, že testována nejspíš byla mezikontinentální balistická raketa odhalená v únoru na vojenské přehlídce. Poháněl ji motor na tuhé palivo testovaný loni v prosinci.

Japonská pobřežní stráž nemá žádné informace o tom, že by dopad střely způsobil problémy lodím poblíž ostrova Hokkaidó. Tokio svolalo zasedání národní bezpečnostní rady a vyjádřilo „silný protest“. Soul test označil za jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a také svolal zasedání své bezpečnostní rady. 

I když japonské úřady varování pro ostrov Hokkaidó brzy odvolaly, školy v oblasti kvůli výstraze zahájily později vyučování a zastaveny byly rovněž i některé vlaky. Jak popsal jeden ze studentů, varování vyvolalo chvilkový poplach. „Na vteřinu zavládla ve vlaku panika, ale zaměstnanec stanice řekl, aby se lidé uklidnili, a ti tak učinili,“ popsal student japonské veřejnoprávní televizi NHK.

USA testy odsuzují, nabízejí ale i diplomacii

Odpálení rakety přichází několik dní poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. KLDR podle něj musí čelit tomu, co nazvala „agresí Spojených států“. USA poslední ze série raketových testů odsoudily, zopakovaly ale rovněž nabídku k zahájení rozhovorů.

„Pro diplomacii se dveře nezavřely, Pchjongjang ale musí okamžitě ukončit své destabilizační akce a místo toho si zvolit diplomatickou cestu,“ uvedla Adrienne Watsonová z americké Národní bezpečnostní rady. Severní Korea kritizovala nedávná vojenská cvičení amerických a jihokorejských jednotek a označila je za „eskalaci napětí“.

Jižní Korea podle agentury Jonhap dále sdělila, že její severní komunistický soused v posledních dnech neodpovídá na běžné přeshraniční hovory učiněné prostřednictvím mezikorejských styčných a vojenských komunikačních linek.

KLDR už letos podle agentury AP odpálila kolem třiceti raket, loni jich bylo rekordních více než sedmdesát, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

„Přelety přes japonské území jsou pravděpodobně technická záležitost – pokud testují rakety středního a dlouhého doletu, tak samozřejmě moc jiných možností, kam tyto rakety posílat, nemají,“ říká k situaci koreanista Jaromír Chlada.

Severní Korea podle něj na nikoho útočit neplánuje, jen reaguje na cvičení jihokorejské a americké armády. Cílem podobných zkoušek je jen předvést se před těmito silami, po ukončení cvičení Chlada očekává, že napětí poklesne.