KLDR odpálila balistickou raketu na pevné palivo. Vážná provokace, zní ze Soulu

6 minut
Napětí mezi Severní Koreou a Japonskem
Zdroj: ČT24

Další raketový test KLDR vyvolal ve východní Asii rozruch. Severní Korea odpálila balistickou střelu středního, nebo delšího doletu směrem nad Japonské moře. Severokorejská státní média později uvedla, že země otestovala novou mezikontinentální balistickou raketu na pevné palivo.

Japonská vláda kvůli střele vydala varování, že raketa může dopadnout poblíž ostrova Hokkaidó, a vyzvala zdejší obyvatele, aby se schovali. Později varování odvolala a raketa skutečně dopadla mimo nejsevernější z hlavních japonských ostrovů. 

Jihokorejská armáda sdělila, že raketa odpálená z blízkosti severokorejské metropole Pchjongjangu uletěla asi tisíc kilometrů, než dopadla do Japonského moře. Soul to označil za „vážnou provokaci“.

Test rakety krátkého doletu

Podle nejmenovaného jihokorejského vojenského činitele byl při testu zjevně použit nový zbraňový systém, který KLDR nedávno předvedla na vojenské přehlídce.

Jednalo se o první severokorejský podobné zbraně na tuhé palivo, uvedla agentura AP. Severní Korea dosud používala mezikontinentální balistické rakety na kapalný pohon, který se musel před odpálením doplňovat. „KLDR sice již testovala rakety krátkého doletu na tuhé palivo, netestovala ale rakety dlouhého doletu tohoto typu,“ uvedl k tomu obranný analytik společnosti RAND Corporation Bruce Bennett.

Právě raketa na tuhý pohon je jednou ze zbraní, o které severokorejský vůdce vždy usiloval, aby mohla jeho země, jak říká, čelit americkým vojenským hrozbám. Kim Čong-un by rovněž chtěl i ponorku s jaderným pohonem, hypersonickou střelu a špionážní satelit.

Motor na tuhé palivo byl testovaný v prosinci

Bývalý důstojník jihokorejského námořnictva a odborník na KLDR v soulském Ústavu studií Dálného východu Kim Tong-jup uvedl, že testována nejspíš byla mezikontinentální balistická raketa odhalená v únoru na vojenské přehlídce. Poháněl ji motor na tuhé palivo testovaný loni v prosinci.

Japonská pobřežní stráž nemá žádné informace o tom, že by dopad střely způsobil problémy lodím poblíž ostrova Hokkaidó. Tokio svolalo zasedání národní bezpečnostní rady a vyjádřilo „silný protest“. Soul test označil za jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a také svolal zasedání své bezpečnostní rady. 

I když japonské úřady varování pro ostrov Hokkaidó brzy odvolaly, školy v oblasti kvůli výstraze zahájily později vyučování a zastaveny byly rovněž i některé vlaky. Jak popsal jeden ze studentů, varování vyvolalo chvilkový poplach. „Na vteřinu zavládla ve vlaku panika, ale zaměstnanec stanice řekl, aby se lidé uklidnili, a ti tak učinili,“ popsal student japonské veřejnoprávní televizi NHK.

USA testy odsuzují, nabízejí ale i diplomacii

Odpálení rakety přichází několik dní poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. KLDR podle něj musí čelit tomu, co nazvala „agresí Spojených států“. USA poslední ze série raketových testů odsoudily, zopakovaly ale rovněž nabídku k zahájení rozhovorů.

„Pro diplomacii se dveře nezavřely, Pchjongjang ale musí okamžitě ukončit své destabilizační akce a místo toho si zvolit diplomatickou cestu,“ uvedla Adrienne Watsonová z americké Národní bezpečnostní rady. Severní Korea kritizovala nedávná vojenská cvičení amerických a jihokorejských jednotek a označila je za „eskalaci napětí“.

Jižní Korea podle agentury Jonhap dále sdělila, že její severní komunistický soused v posledních dnech neodpovídá na běžné přeshraniční hovory učiněné prostřednictvím mezikorejských styčných a vojenských komunikačních linek.

KLDR už letos podle agentury AP odpálila kolem třiceti raket, loni jich bylo rekordních více než sedmdesát, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

„Přelety přes japonské území jsou pravděpodobně technická záležitost – pokud testují rakety středního a dlouhého doletu, tak samozřejmě moc jiných možností, kam tyto rakety posílat, nemají,“ říká k situaci koreanista Jaromír Chlada.

Severní Korea podle něj na nikoho útočit neplánuje, jen reaguje na cvičení jihokorejské a americké armády. Cílem podobných zkoušek je jen předvést se před těmito silami, po ukončení cvičení Chlada očekává, že napětí poklesne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 6 mminutami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 24 mminutami

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
09:24Aktualizovánopřed 27 mminutami

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 37 mminutami

Části USA decimují tornáda, hrozí historické srážky

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně čtyř lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 41 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 51 mminutami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 1 hhodinou

Podoba mírových vojsk na Ukrajinu zatím jasná není, říká francouzský velvyslanec

Jakou podobu by měla mít vyslaná mírová vojska na Ukrajinu zatím jasné není, uvedl francouzský velvyslanec v Česku Stéphane Crouzat. V pořadu Události, komentáře připomněl, že stále není vyjednané ani příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, které podle něj „nereaguje na požadavky ze strany světa“. Proto je nutné zajistit, aby se napadená země mohla bránit zejména v krátkodobějším horizontu, míní Crouzat. Francie oznámila dvě miliardy eur (téměř padesát miliard korun) další pomoci pro Ukrajinu, dodal s tím, že do země je dodáváno vojenské vybavení, ale Francie cvičí také například ukrajinské vojáky.
před 1 hhodinou
Načítání...