Rusko-turecké hlídky v Idlibu opět nevydržely, příměří v syrské provincii by mohlo zkolabovat

2 minuty
Události ČT: Příměří v Idlibu je v ohrožení
Zdroj: ČT24

Klid zbraní v syrské provincii Idlib je v ohrožení. Domluvené rusko-turecké hlídky musely kvůli odporu místních lidí opět přerušit činnost. Na frontové linii tak proti sobě stojí vládní síly, povstalci i džihádisté a své zájmy tu vojensky prosazuje Moskva i Ankara. V sázce je osud skoro milionu uprchlíků.

Společné rusko-turecké patroly ani napodruhé nedokončily kvůli bezpečnostním rizikům svůj úkol. Poprvé zablokovalo místní obyvatelstvo trasy konvoje před týdnem. „Lidé nechávají projet turecké hlídky, ale blokují průjezd těch ruských,“ dodal velitel syrské povstalecké armády Osáma Rahal.

Provincie Idlib přitom zůstává hlavní nedořešenou otázkou syrského konfliktu. „Má to symbolický význam. Tohle je poslední stadium. Když to tady skončí, tak je konec války, konec revoluce, konec povstání. Konec příběhu,“ vysvětluje význam Idlibu orientalista a vicerektor Telavivské univerzity Ejal Zisser.

Nejde jen o symboliku, ale také o ekonomiku. Dokud nebude Idlib zpacifikován, nemůže vláda v Damašku plně otevřít dálnici číslo čtyři, která je strategickou tepnou mezi Aleppem na severu a Latákií na pobřeží.

Kolaps příměří může vyhrotit uprchlickou krizi

Syrský konflikt vstoupil do desátého roku svého trvání. V počátku šlo hlavně o vnitřní, občanskou válku. Postupně se však proměnila v souboj velmocí, teď hlavně mezi Ruskem a Tureckem. V Damašku jednal v pondělí s prezidentem Bašárem Asadem ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Zásadní otázkou je, jestli přežije křehké příměří. „Po ohlášení rusko-tureckého příměří 6. března v deeskalační zóně v Idlibu skutečně poklesla úroveň násilí (…) Ale Idlib stále není bezpečným místem pro život,“ upozornil Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN.

Případný kolaps příměří by mohl znovu vyhrotit uprchlickou krizi. Zhruba milion běženců v Idlibu totiž hledí směrem k Turecku a do Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 4 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 4 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 6 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 6 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 6 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 6 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...