Rouhání kritizuje OSN za nečinnost v Sýrii, Putin chce skoncovat s teroristy v Idlibu

Události: V Polsku se jednalo o Blízkém východě, v Rusku o Sýrii (zdroj: ČT24)

Íránský prezident Hasan Rouhání po schůzce se svými protějšky z Ruska a Turecka v Soči kritizoval OSN za nedostatek konkrétní akce při obnovování míru v Sýrii. Spolupráci Moskvy, Teheránu a Ankary označil Rouhání za klíčovou pro stabilitu Sýrie i světa. Tématem summitu v Soči bylo také chystané stažení amerických jednotek ze Sýrie a situace v syrské provincii Idlib, kterou stále kontrolují radikálové a povstalci.

„Jednali jsme o důsledcích chystaného stažení amerických jednotek ze Sýrie a o budoucnosti Sýrie,“ uvedl na společné tiskové konferenci po summitu ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že stažení USA ze Sýrie považují všichni tři prezidenti za pozitivní krok.

Rouhání kritizoval přítomnost USA v Sýrii i v dalších zemích, podle něj by měl Washington změnit svou blízkovýchodní politiku.

Rusko a Írán chtějí zlikvidovat teroristy v Idlibu

Dalším tématem vrcholné schůzky byla situace v provinci Idlib na severozápadě Sýrie, kam se stahovali radikálové z fronty an-Nusra a povstalci, když armáda režimu syrského prezidenta Bašára Asada s pomocí Ruska a íránských milic postupně dobývala zpět ostatní části Sýrie. Moskva si stěžuje, že lidé z fronty an-Nusra nyní kontrolují téměř celý Idlib.

Podle Putina je třeba zvážit kroky, jak s teroristy v Idlibu skoncovat, jejich přítomnost je podle něj nepřípustná. Rouhání, který je téhož názoru, uvedl, že je třeba znásobit snahu a dohodnout se o Idlibu. „Nemůžeme nechat bojovníky an-Nusry vyváznout tím, že si změní název,“ řekl íránský prezident o skupině, která se hlásí k al-Káidě a v minulosti se přejmenovala. 

Rozložení sil v Sýrii – září 2018 až únor 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

Erdogan s bezpečnostní zónou neuspěl

Válka v Sýrii trvá od roku 2011, Rusko se do ní zapojilo v roce 2015. Syrský režim nyní kontroluje asi dvě třetiny země, na severu a severovýchodě působí Kurdové, na východě, u irácké hranice, se nyní odehrává boj proti posledním členům organizace Islámský stát (IS).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do Soči hájit požadavek Ankary na vytvoření bezpečnostní zóny u jižní hranice Turecka. Ruská diplomacie ale dala najevo, že k tomu bude zapotřebí souhlas syrského prezidenta Asada.

Turecko na rozdíl od Ruska a Íránu Asada nepodporuje, stojí naopak za některými skupinami, které bojovaly proti jeho režimu. Rouhání řekl, že Írán rozumí tureckým obavám o bezpečnost a že tyto obavy lze rozptýlit jedině spoluprací Ankary s legitimní vládou v Damašku.

Summit v Soči se konal ve stejný den, kdy ve Varšavě jednaly o situaci na Blízkém východě Spojené státy se svými spojenci. Hlavním tématem schůzky v Polsku byl původně Írán, který USA považují za největší hrozbu stability Blízkého východu. Hovořilo se ale také o izraelsko-palestinském konfliktu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Katar potvrdil dohodu o příměří mezi Izraelem a Hamásem

Příměří v Pásmu Gazy začne platit 19. ledna, uvedl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Oficiálně tak potvrdil dosažení dohody, o kterém dříve informovala média z neoficiálních zdrojů. Dohoda má zajistit přerušení bojů na šest týdnů, osvobození 33 rukojmí držených v Pásmu Gazy a propuštění zhruba tisícovky palestinských vězňů. Dohodu Hamás už potvrdil, podle Izraele se ale stále pracuje na jejích konečných detailech.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusko podniklo další masivní útok na Ukrajinu

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu. Napadená země tak musela preventivně přerušit dodávky elektřiny v několika oblastech, uvedla s odkazem na ukrajinské úřady agentura AP. Invazní jednotky vypustily proti energetickým objektům více než čtyři desítky střel a raket a sedm desítek dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Situace se mění a zároveň zůstává stejná, míní odborníci k příměří v Gaze

Uzavření dohody o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás představuje zásadní posun na cestě k trvalému míru, míní odborníci na mezinárodní situaci, které oslovila Česká televize. Nemohlo být přitom podle nich jednoduché jí dosáhnout, protože obě strany deklarovaly cíl tu druhou zcela porazit a zlikvidovat. Velký podíl na dosažení dohody může mít i blížící se nástup zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu, zmínili.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zelenskyj přijel do Varšavy kvůli usmíření historické křivdy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na návštěvu Varšavy a jednal s polským premiérem Donaldem Tuskem. Tématem jejich rozhovoru byla exhumace Poláků zavražděných ve Volyni za druhé světové války nacionalisty z Ukrajinské povstalecké armády (UPA). Tusk zároveň slíbil, že polské předsednictví v Radě Evropské unie bude pracovat na urychlení ukrajinské cesty do EU. Zelenskyj jednal i se svým protějškem Andrzejem Dudou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Omezení vývozu čipů z USA není definitivní, věří české úřady

Iniciativa aktuální americké administrativy k omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci (AI) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřináší nic definitivního. Také podle ministerstva zahraničí je nařízení teprve ve fázi připomínek a schvalování. Regulace bude předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Ve středu USA zpřísnily i omezení týkající se pokročilých počítačových polovodičů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ničivé požáry u Los Angeles se při nové extrémní výstraze zatím nešíří

Dva rozsáhlé požáry, které minulý týden zničily tisíce domů na okrajích amerického Los Angeles, se v noci na středu dál nešířily, přestože v oblasti opět zesílil vítr, ukazují údaje kalifornského úřadu pro boj s lesními požáry. Počet obětí vzrostl nejméně na pětadvacet. Oheň už zničil nebo poškodil přes dvanáct tisíc budov, zlikvidovány byly celé čtvrti.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zadržený jihokorejský prezident Jun Sok-jol u výslechu odmítá vypovídat

Protikorupční vyšetřovatelé zadrželi jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který v prosinci vyhlásil stanné právo. Jun, o kterého se Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) zajímá kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury, se zatčení snažil na poslední chvíli předejít nabídkou spolupráce. První zatčený úřadující prezident v historii země během výslechu zatím odmítá mluvit, uvedli činitelé CIO.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Green Deal europoslanci schválili před pěti lety. Ochranu klimatu řeší i další země

Před pěti lety schválil Evropský parlament (EP) Zelenou dohodu pro Evropu, neboli Green Deal. Jde o soubor řady politických iniciativ, který má EU nasměrovat k několika hlavním cílům. Patří k nim omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent do roku 2030 oproti hodnotám z roku 1990 a do poloviny století pak dosáhnout uhlíkové neutrality. Opatření na ochranu klimatu do jisté míry zavádějí i další země, jako je třeba Čína, Spojené státy nebo Indie.
před 17 hhodinami
Načítání...