Protesty v Gruzii doprovází útoky na novináře. Vláda mluví o cílené provokaci

V Tbilisi pokračují každodenní protivládní protesty, které jsou provázeny střety s policií. Do konfliktů se čím dál častěji zapojují skupiny civilně oděných mužů se zakrytými tvářemi, pro které místní používají označení tituškové. Ti útočí i na novináře, příkladem je napadení reportérky a kameramana stanice TV Pirveli. Vládní strana Gruzínský sen útok odsoudila, ale zároveň uvedla, že byl zřejmě vyprovokován k posílení „slábnoucích protestů“.

Demonstrace v Gruzii pokračují dvanáctý den poté, co vláda vedená stranou Gruzínský sen oznámila pozastavení přístupových jednání země s Evropskou unií až do roku 2028. Protesty se konají každý večer v okolí parlamentu v Tbilisi. Speciální jednotky k jejich potlačení opakovaně nasazují vodní děla a slzný plyn, dochází také k zatýkání demonstrantů i opozičních politiků. Protesty doprovází také útoky na novináře.

V posledních dnech se objevují zprávy, že na novináře útočí i takzvaní tituškové – maskovaní, neoznačení muži, jejichž úkolem je vyvolávat provokace a rozpoutávat násilné konflikty a chaos během demonstrací.

Útok na televizní štáb v živém vysílání

Obětí maskovaných mužů se během večerního protestu 7. prosince stal i štáb stanice TV Pirveli. Během přímého přenosu skupina napadla novinářku Maku Čichladzeovou a kameramana Giorgiho Šetsiruliho. Incident se odehrál na Besikiho ulici, kam štáb dorazil poté, co obdržel zprávy o násilí vůči protestujícím v této části hlavního města.

Záznam zachytil, jak byla novinářka zezadu napadena a sražena k zemi. Další video, pravděpodobně pořízené svědkem, zobrazovalo kameramana Šetsiruliho ležícího na zemi, do kterého brutálně kope šest až sedm mužů. Oba novináři utrpěli viditelná zranění hlavy a útočníci jim zabavili kameru i mikrofon.

Podle napadené novinářky jsou podobné násilné skupiny dalším prostředkem gruzínské vlády, jak lidi odradit od protestů.

Reportáž o rozhánění demonstrujících

Čichladzeová je autorkou nedávno odvysílané investigativní reportáže o Iosebovi (Sosovi) Margvelašvilim, který má být „pravou rukou“ šéfa speciálního úkolového oddělení ministerstva vnitra Zviada Kharazišviliho, jenž vede jednu z jednotek, která má za úkol rozhánět demonstranty, napsal web Civil Georgia.

Reportáž podrobně popisuje metody této jednotky a dokládá zapojení Margvelašviliho do násilného potlačování protestů. Záběry v reportáži například ukazují, jak si nasazuje masku těsně před zásahem na jedné z nedávných demonstrací v Chichinadzeho ulici poblíž budovy parlamentu.

4 minuty
Horizont ČT24: Brutalita vůči protestujícím v Gruzii
Zdroj: ČT24

Zakladatel a vlastník televize TV Pirveli Vato Tsereteli v reakci na napadení štábu v neděli 8. prosince oznámil vypsání odměny ve výši 25 tisíc dolarů pro každého, kdo poskytne informace o identitě útočníků na televizní štáb. „Vypátrám vás a najdu,“ pohrozil útočníkům v příspěvku na Facebooku.

Nečinnost policie

Později téhož večera vtrhla skupina maskovaných osob do kanceláří opoziční Koalice pro změnu. Skupina napadla dvě osoby, jednou z nich byl člen koalice Koba Chabazi, který utrpěl vážná poranění hlavy.

Další incident se odehrál v noci ze 7. na 8. prosince ve čtvrti Mtatsminda, kde přibližně třicet mužů s obušky napadlo gruzínského herce Giorgiho Makharadze. Herec uvedl, že během desetiminutového útoku policie nezasáhla, i když incidentu přihlížela, napsala platforma OC Media. Ta na svém účtu na sociální síti X zveřejnila video zachycující herce pár minut po útoku.

I při útoku na televizní štáb svědci uvedli, že přítomní policisté na incident nijak nereagovali. Záběry pořízené několik minut před útokem ukazují komunikaci mezi policií a skupinou mužů. Ve videu je také patrné, že policejní vozy blokují přístup do ulice, informoval web Civil Georgia.

Prezidentka: Brutální režim už neskrývá svou pravou tvář

V reakci na napadení novinářů vyzval gruzínský veřejný ochránce práv Levan Ioseliani policii, aby „okamžitě zasáhla a zajistila bezpečnost občanů“ v okolí Rustaveliho třídy.

Ioseliani také varoval, že pokud úřady nezastaví organizované útoky na kritiky vlády, může to vést k občanským nepokojům. „Je to pobuřující. Pokud dojde k pouličním střetům, povede to ke katastrofě,“ dodal.

Prezidentka Gruzie Salome Zurabišviliová na útok reagovala na platformě X, kde napsala, že „brutální režim Gruzínského snu se už nesnaží skrývat svou pravou tvář, ani když jde o živé vysílání televize“.

Bývalý člen koalice vedené Gruzínským snem za Republikánskou stranu Davit Zurabišvili prohlásil, že útočící skupiny byly „většinou“ složeny z „bývalých či současných zápasníků a vzpěračů, kterým úřady poskytly masky, uniformy a zaplatily za to, aby skupiny mlátily demonstranty“. „Policie ví, že by proti nim neměla zasahovat, a přesně tak se i chová,“ dodal.

Gruzínský sen útok označil za „záměrnou provokaci“

Představitelé vládnoucí strany Gruzínský sen útok na novináře sice odsoudili, ale zároveň naznačili, že byl zorganizován s cílem vyvolat veřejné pobouření a za účelem podpory protirežimních protestů.

Parlamentní lídr Gruzínského snu, Mamuka Mdinaradze, označil útok na štáb za „nemorální“, ale dodal, že existuje „99procentní šance, že šlo o záměrnou provokaci uprostřed slábnoucího protestního momentu“.

Vyloučil, že by maskovaní útočníci byli příslušníky bezpečnostních složek nebo podporovatelé vládní strany. „Můj subjektivní názor je, že za tím pravděpodobně stojí ti, kteří potřebují nepokoje, chaos a nové takzvané scény, ale to vyžaduje vyšetřování,“ doplnil.

Podobně se na Facebooku vyjádřila i místopředsedkyně gruzínského parlamentu Nino Tsilosani. Napsala, že „jen ti, kteří chtějí odklonit protesty a vyprovokovat násilí a jejichž mlýn tuto hrůzu živí, by něco takového udělali“. „Doufám, že vyšetřování nám včas poskytne informace o tomto násilném činu a že pachatel dostane odpovídající trest,“ napsala.

Zákon zakazující zakrývání obličeje

Vláda přitom plánuje zavést zákon, který účastníkům protestů zakáže zakrývat si obličej. Premiér Irakli Kobakhidze 8. prosince záměr přijetí zákona potvrdil.

Tento návrh však mezi demonstranty vyvolal pobouření, neboť policie při zásazích pravidelně používá slzný plyn a vodní děla s příměsí pepřového spreje. Plynové masky se tak staly nezbytným prostředkem ke snížení rizika otravy a zdravotních následků.

Kritici vlády také upozorňují na pokrytectví navrhovaného zákona a poukazují na to, že právě násilníci z řad titušků i příslušníků speciálních sil si obličeje sami zakrývají, aby se vyhnuli identifikaci. Vzhledem k tomu, že nikdo z nich dosud nebyl hnán k odpovědnosti za násilí, je nepravděpodobné, že by byli stíháni za zakrývání svých tváří, píší média.

Demonstrující se na aktivitu titušků snaží reagovat vytvořením vlastní „obranné skupiny“, jejímž cílem je chránit účastníky protestů před jejich agresí, informovala agentura bne IntelliNews.

Formování skupiny bylo oznámeno ve videu natočeném během demonstrace 8. prosince, kde maskovaný muž hovoří do megafonu zhruba před třiceti dalšími muži se zakrytými obličeji. Předpokládaný lídr skupiny ujistil, že tituškové nebudou schopni demonstrantům ublížit.

Výzva mediálních organizací

Několik organizací hájících svobodu tisku a práva novinářů jednoznačně odsoudilo útoky na novináře během demonstrací. Ve společném prohlášení uvedly, že „násilí vůči novinářům je nepřijatelné,“ a vyzvaly gruzínské úřady k okamžitému ukončení útoků na nezávislá média.

Mezi signatáře prohlášení patří například Mezinárodní novinářský institut, Evropské centrum pro svobodu tisku a médií, Reportéři bez hranic a Evropská vysílací unie.

Podle monitorovací platformy Mapping Media Freedom bylo nejméně padesát novinářů fyzicky napadeno nebo se setkalo s jinými překážkami při výkonu své práce. Navzdory opakovaným výzvám k vyšetřování zůstávají zločiny proti novinářům většinou neobjasněné, což podle organizací posiluje kulturu beztrestnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 39 mminutami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 6 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 10 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...