Gruzínské úřady obvinily devět lidí kvůli protivládním protestům

Gruzínská prokuratura obvinila devět lidí kvůli údajné přípravě a organizaci skupinového násilí a z příprav výbuchů, uvedl v pátek server Gruzija Online a dodal, že obviněným hrozí až devět let vězení. V zemi druhým týdnem pokračují demonstrace proti rozhodnutí vládnoucí strany pozastavit až do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Policie se snaží protesty potlačit čím dál větší silou, uvedla agentura AP.

Terčem jsou i novináři, připomíná AP. „Je jasné, že (policisté) úmyslně napadají zástupce médií,“ řekl AP po propuštění z nemocnice novinář Guram Rogova, kterého v době přímého přenosu z protestů napadl policista a udeřil jej do hlavy. Novináři zlomil lícní kosti. „Vláda je v takovém stavu, že jí pud přežití diktuje potřebu zastrašit média,“ dodal žurnalista.

Za poslední týden policie zadržela asi tři sta demonstrantů, desítky z nich utrpěly zranění. Při středečních raziích v kancelářích opozičních stran policie podle gruzínských médií do bezvědomí zbila a zadržela lídra jednoho ze čtyř hlavních opozičních uskupení Niku Gvaramiu. Tomu uložil soud dvanáctidenní vězení za drobné výtržnictví.

V nemocnici je opoziční politik Aleko Elisašvili, který má poraněný obličej a možná zlomené žebro. Původně ho policie podle gruzínských médií ve středu zadržela, aby ho umístila do dvouměsíční preventivní vazby. Prokuratura ho totiž obvinila z útoku na politika vládního Gruzínského snu, což ale Elisašvili popřel. Z vazby policie Elisašviliho převezla do nemocnice, protože byl podle médií zbit. Agentura Reuters poznamenala, že nemohla nezávisle ověřit, zda je tato informace pravdivá.

Spojené státy i EU postup gruzínské policie odsoudily. Jeden z představitelů gruzínské pravoslavné církve, metropolita Zenon, veřejně vyzval úřady, aby okamžitě skoncovaly s „nelidským zacházením a mučením“.

8 minut
Zpravodaj ČT Rožánek k protivládním protestům v Gruzii
Zdroj: ČT24

Zpravodaj ČT: Odhodlání demonstrantů stále trvá

„Protesty nepolevují, to číslo demonstrantů – tisíce, desetitisíce lidí, nejen ve Tbilisi, ale i v dalších městech Gruzie – svědčí o tom, že odhodlání demonstrantů stále trvá,“ podotkl z Tbilisi zpravodaj ČT Karel Rožánek.

„Už dva dny policie, těžkooděnci, nepoužili vodní děla. Policisté sice zatýkali, došlo k nějakým incidentům, ale už to nebylo masové vytlačování lidí z centra,“ přiblížil vývoj od středečního brutálního zásahu. „To, že dva dny policisté nezasáhli tvrdě, s brutalitou proti demonstrantům, neznamená, že se tak nestane v příštích dnech,“ upozornil nicméně.

Vládní strana odmítá s opozicí jednat, připomněl také Rožánek. „Neohlíží se názor tisíců Gruzínců, protože podle posledních průzkumů většina Gruzínců chce do Evropské unie.“

Bojkot ze strany opozice a prezidentky

Gruzínský sen si ve sporných parlamentních volbách na konci října opět zajistil většinu v parlamentu, zatímco opozice a prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová jej obviňují ze zfalšování volebních výsledků za pomoci sousedního Ruska a bojkotují jednání parlamentu. Protesty nabraly na síle po rozhodnutí Gruzínského snu ze čtvrtka minulého týdne pozastavit jednání s EU.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po plnohodnotné ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. EU kvůli kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu, prosazeném Gruzínským snem navzdory protestům, v červnu pozastavila přístupová jednání s kavkazskou zemí.

Po říjnových parlamentních volbách pak sedmadvacítka a Spojené státy vyzvaly k prošetření nesrovnalostí. Evropský parlament minulý čtvrtek přijal usnesení, ve kterém uvedl, že gruzínské parlamentní volby nebyly svobodné a čestné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.
11:24Aktualizovánopřed 39 mminutami

Trump dá ohledně Ruska na Witkoffa, kterému chybí zkušenosti i znalosti

Lidé blízcí americkému prezidentu Donaldu Trumpovi mu radí, aby přitvrdil ve svém postoji k Rusku. Šéf Bílého domu však stále naslouchá hlasům o tom, že Moskva chce skutečně mír. Píše to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z řad amerických činitelů. Ústřední postavou formující Trumpův přístup k ruské agresi je zřejmě jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff, kterému chybí zkušenosti s diplomacií i znalosti regionu a který ve svých vyjádřeních naskakuje na ruskou propagandu.
před 50 mminutami

Rusové při úderu na Dnipro zabili dvě ženy a dítě, úřady hlásí i desítky raněných

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí, uvedli ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů. Později Lysak informoval o dvou zabitých mužích při ruském ostřelování Nikopolu.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 3 hhodinami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 3 hhodinami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 6 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 7 hhodinami

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první unijní lídr od zavedení amerických cel.
před 7 hhodinami
Načítání...