Protesty v Gruzii pokračují osmý den. Policie už zadržela stovky demonstrantů

Tisíce lidí v Gruzii už osmý den v řadě protestují proti rozhodnutí vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit na příští čtyři roky přístupová jednání s Evropskou unií. Demonstrace se ve čtvrtek večer konají nejen v hlavním městě Tbilisi, ale i v dalších městech, jako jsou Kutaisi, Zugdidi a Batumi, uvádí server Civil.ge. Zásahy bezpečnostních složek si za poslední týden vyžádaly stovky zadržených a desítky zraněných, včetně opozičních politiků. Premiér Irakli Kobachidze označil vládní kroky za součást ničení „liberálně-fašistické“ opozice.

Několik tisíc lidí se ve čtvrtek večer sešlo před gruzínským parlamentem a někteří z nich drželi transparenty s nápisem „Vaše represe budou znamenat váš konec“, píše agentura AFP. Podobně jako v předchozích dnech někteří z demonstrantů tloukli do kovových zátaras blokujících vstup do parlamentu, mávali vlajkami EU, troubili a pískali. Ve městě Kutaisi policie na demonstraci zadržela patnáctiletého chlapce.

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze prohlásil, že jeho vláda zničí „liberálně-fašistickou“ opozici. „Ten proces už začal. Poslední události znamenají konec liberálního fašismu v Gruzii,“ sdělil. Použil podobné výrazy, které Kreml používá k útokům na politické oponenty, píše AFP.

Události: Týden protestů v Gruzii (zdroj: ČT24)

USA i EU odsoudily postup gruzínské policie

Ve středu gruzínská média informovala, že policie do bezvědomí zbila a kvůli výtržnictví a neuposlechnutí policejní výzvy zadržela lídra jednoho ze čtyř hlavních opozičních uskupení Niku Gvaramiu. Ve čtvrtek jeho právník podle Rádia Svobodná Evropa sdělil, že jeho zdravotní stav je „uspokojivý“.

Za poslední týden policie zadržela asi tři sta demonstrantů, desítky z nich utrpěly zranění. V nemocnici je také opoziční politik Aleko Elisašvili, který utrpěl zranění v obličeji a možná má i zlomené žebro.

Spojené státy i Evropská unie postup gruzínské policie odsoudily. Šéf americké diplomacie Antony Blinken mluví o „brutálním a neopodstatněném násilí proti gruzínským občanům“ ze strany Gruzínského snu. Kobachidze to odmítl a řekl, že Tbilisi doufá, že po lednovém nástupu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu se vztahy mezi oběma zeměmi zlepší.

Události, komentáře: Gruzie očima novinářky Petry Procházkové (zdroj: ČT24)

Procházková: Gruzínce spojuje odpor k sovětské minulosti

Protesty se podle redaktorky Deníku N Petry Procházkové vymykají demonstracím, které probíhaly v zemi na jaře a po parlamentních volbách. Zlomové na nich je prý především to, že se jich účastní i lidé, kteří dříve mlčeli, jako jsou státní úředníci, zaměstnanci ministerstev zahraničí či obrany.

Kavkaz je podle novinářky velmi specifickým regionem s vlastními kulturními vzorci, kterým je těžké porozumět, ale v Gruzii panuje prakticky jednota v odporu k sovětské minulosti, a to i mezi voliči vládního Gruzínského snu. „Lidé nechtějí být součástí ruského světa a chtějí patřit do Evropy,“ dodala.

Protesty byly podle Procházkové vyprovokovány velmi „podivným způsobem“, jelikož Evropská unie nechtěla zemi přijmout do svých řad „zítra nebo pozítří“. O členství v Unii do roku 2028 nebyla vůbec řeč, dodala s tím, že o to překvapivější bylo rozhodnutí premiéra odsunout přístupová jednání.

Načítání...