Zdroje z ázerbájdžánské vlády tvrdí, že havárii letadla způsobila ruská raketa

3 minuty
Události: Zřícení letadla v Kazachstánu
Zdroj: ČT24

Zdroje serveru Euronews v ázerbájdžánské vládě tvrdí, že podle předběžného vyšetřování havárii letadla v Kazachstánu způsobila ruská raketa země–vzduch. Vystřelit ji měla protivzdušná obrana v Grozném na jihu Ruska, kam později havarovaný letoun z Baku mířil, stroj poškodily šrapnely ze střely. V oblasti platil poplach kvůli hrozbě dronových útoků. Moskva i Baku tvrdí, že se nehoda dál vyšetřuje. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov varoval před unáhlenými hypotézami.

Při zřícení letadla zahynulo podle kazachstánských úřadů 38 lidí, přeživších s různými stupni zranění je 29. Stroj Embraer EMBR3 SA se zřítil poblíž kazachstánského města Aktau poté, co byl odkloněn od ruské oblasti, která se krátce předtím stala terčem náletů ukrajinských dronů.

Podle zdrojů Reuters z Ázerbájdžánu byla právě ruská protivzdušná obrana příčinou neštěstí. „Nikdo netvrdí, že to bylo úmyslné. S ohledem na zjištěná fakta však Baku očekává, že se ruská strana k sestřelení ázerbájdžánského letadla přizná,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Podle zdrojů z Euronews byla střela odpálena během letu dronu nad Grozným, přičemž střepina explodovala vedle letounu a zasáhla cestující a palubní personál. Vládní zdroje Euronews sdělily, že poškozenému letadlu nebylo povoleno přistát na žádném ruském letišti navzdory žádostem pilotů o nouzové přistání a bylo mu nařízeno letět přes Kaspické moře směrem na Aktau v Kazachstánu. Podle serveru byly navigační systémy GPS letadla zablokované po celé dráze letu nad mořem.

Mezinárodní server AnewZ se sídlem v Baku s odkazem na ázerbájdžánské vládní zdroje uvedl, že střela byla odpálena ze systému protivzdušné obrany Pancir-S. Podle ruských zdrojů se v době, kdy let Ázerbájdžánských aerolinií procházel nad územím Čečenska, ruské síly protivzdušné obrany aktivně pokoušely sestřelit ukrajinské drony.

„Žádná z těchto zemí – ani Ázerbájdžán, Rusko ani Kazachstán – nemá zájem nic skrývat. Všechny informace budou zpřístupněny veřejnosti,“ řekl už dříve podle agentury Reuters šéf kazachstánského senátu Maulen Ašimbajev. „Vyšetřování příčiny havárie letadla ázerbájdžánských aerolinií probíhá a je nesprávné spekulovat o něm dříve, než budou známy závěry, prohlásil také ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

O příčině nehody v Aktau na břehu Kaspického moře zatím úřady oficiálně neinformovaly, ale nalezly takzvanou černou skříňku, v nichž jsou uloženy letové údaje a hlasové záznamy z pilotní kabiny. Zprávy v médiích se liší a uvádějí mimo jiné to, že posádka kvůli požáru požádala o nouzové přistání. Server Tengrinews informoval o srážce s hejnem ptáků.

1 minuta
Záchranáři prohledávali trosky zříceného letadla v Kazachstánu
Zdroj: Ministry of Emergencies of Kazakhstan

Spekulace o sestřelení raketou

Nezávislý ruský zpravodajský server Meduza s odkazem na anonymního ruského blogera, který má být napojen na ruské vzdušné síly, napsal, že stopy na ocasní části letounu odpovídají poškození protiletadlovými střelami. „Ptáky jsme vyřešili. (...) Ještě nějakou dobu se budou (úřady) zabývat nesmysly o dronu tady, protiletadlové střele nebo bombě v zavazadlovém prostoru támhle, ale myslím, že ne dlouho,“ napsal.

Také další kanály na sociálních sítích hovoří o teorii, že stopy na letadle jsou výsledkem zásahu raketou. Podle serveru Meduza je dostatek fotografických a video důkazů o troskách jiných vojenských i civilních letadel sestřelených protiletadlovými raketami. „Mívají podobné díry v plášti,“ píše server.

Podle něj někteří cestující, kteří havárii přežili, uvedli, že velké úlomky zasáhly letoun zvenčí. Na Telegramu se rovněž objevily záběry z vnitřní části letadla. Jsou na nich vidět mimo jiné díry v sedadlech, které mají být od střepin, a cestující se ptají, zda má někdo obvazy na ošetření zraněných. Server připomíná, že nelze pouze na základě tvaru otvorů určit, jaký typ munice mohl letadlo zasáhnout. K tomu je potřeba nalézt i zbytky možných raket. Podotýká, že je rovněž obtížné s jistotou říci, komu patřily. „S jistotou však víme, že 25. prosince ráno ruská protivzdušná obrana odrazila útok ukrajinských dronů v přistávací zóně letounu,“ píše server.

Přeživší hovoří o explozích po neúspěšných pokusech o přistání v Grozném, uvádí další ruský nezávislý server Mediazona. Agentuře Reuters řekl americký činitel, že první indicie ukazují na to, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Kanada Rusko vyzvala k transparentnímu vyšetření incidentu.

Čečenský opoziční telegramový kanál Niyso zveřejnil také 25. prosince ráno informaci o náletu dronu na Groznyj a telegramový kanál Baza pak tuto informaci potvrdil. Podle zdrojů Bazy úřady v Grozném uzavřely městské letiště pro příchozí leteckou dopravu. Informaci později potvrdil také tajemník čečenské bezpečnostní rady a synovec čečenského vůdce Ramzana Kadyrova Chamzat Kadyrov, který zveřejnil videozáznam, na kterém je patrný dron.

Letadlo bylo přesměrováno

Letadlo bylo na cestě z ázerbájdžánského Baku do Grozného v Čečensku, které je součástí Ruské federace. Podle ruských úřadů bylo letadlo během sestupu přesměrováno na náhradní letiště v Machačkale, hlavním městě Dagestánu, který je stejně jako Čečensko součástí Ruské federace. A údajně kvůli husté mlze v čečenském hlavním městě. Server Meduza píše o tom, že skutečným důvodem změny však mohl být blížící se útok ukrajinského dronu.

Portál Flightradar24, který sleduje celosvětově letecký provoz, už ve středu na síti X napsal, že u Grozného byl letoun vystaven rušení GPS a také falešnému vysílání tohoto navigačního systému. Ze zveřejněného letového profilu rovněž vyplývá, že stroj nad mořem neletěl v přímé linii a že výška letu během 74 minut před nehodou kolísala. Průměrná doba letu z Baku do Grozného trvá necelou hodinu, letoun byl kvůli opakovanému přesměrování ve vzduchu přes dvě a půl hodiny.

Podle Meduzy je stále pravděpodobnější, že k poškození letounu došlo v důsledku chyby ruských sil protivzdušné obrany. Ázerbájdžánské aerolinie také pozastavily všechny lety do Grozného a Machačkaly až do ukončení vyšetřování příčiny havárie, což podle serveru podporuje teorii, že šlo o nechtěný zásah ruské armády.

Ázerbájdžán ve čtvrtek podle agentury AP drží státní smutek za oběti neštěstí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 5 hhodinami

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...