Přepočítejte hlasy v prezidentské volbě, nařídil rumunský ústavní soud

Rumunský ústavní soud ve čtvrtek nařídil přepočítat hlasy prvního kola prezidentských voleb, ve kterých překvapivě uspěl proruský kritik NATO Calin Georgescu, informovala agentura AFP. Rozhodnutí kritizovali Georgescu i šéfka opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová, která se do druhého kola dostala s těsným náskokem tří tisíc hlasů před premiérem Marcelem Cioalacuem.

Ústavní soud nařídil přepočítání hlasů jednomyslně po stížnosti na hlasování ze strany jednoho z menších neúspěšných kandidátů. Volební orgány ve čtvrtek budou jednat, jak nařízení soudu vyhoví. Za zhruba deset dní, v neděli 8. prosince, by se v zemi mělo konat druhé kolo prezidentské volby. Vedle toho volební orgány organizují také nedělní parlamentní volby.

Rozhodnutí ostře kritizovala šéfka Lasconiová, podle které ústavní soud narušuje řádné konání voleb. „S extremismem se bojuje u voleb, ne zákulisními hrátkami,“ uvedla politička. Ta získala v nedělním hlasování 1 772 500 hlasů, Ciolacu, který skončil na třetím místě, dostal 1 769 760 hlasů, ukazují výsledky po sečtení všech okrsků. Samotný Ciolacu už v pondělí oznámil, že výsledek nenapadne.

Georgescu v reakci na rozhodnutí soudu prohlásil, že státní orgány vytváří nestabilitu v zemi a snaží se popřít vůli vyjádřenou Rumuny ve volbách. „Lidé mají právo si vybrat (prezidenta), lidé mají tuto moc,“ sdělil podle tamního tisku.

Vítězství Georgesca

Vítězství ultranacionalisty Georgesca v prvním kole komentovala rumunská i zahraniční média jako senzaci a překvapení voleb. V reakci na jeho úspěch vyšly do ulic metropole stovky demonstrantů a protesty se konaly i v dalších rumunských městech. Podle posledního průzkumu serveru Hotnews.ro je však mírnou favoritkou druhého kola Lasconiová, která má náskok dvou procentních bodů.

Georgescu získal nejvíce hlasů od mladých voličů a Rumunů žijících v zahraničí, jeho kampaň stála na sociální síti TikTok. Rumunská Národní rada pro audiovizi v úterý vyzvala Evropskou komisi, aby prošetřila roli, kterou tato sociální síť ve volbách sehrála. Rada uvedla, že má podezření na manipulaci veřejným míněním.

Rumunská bezpečnostní rada, jejíhož čtvrtečního zasedání se účastnil i prezident Klaus Iohannis, uvedla, že existovaly snahy narušit férovost prezidentských voleb kybernetickými útoky. Podle rumunského tisku se bezpečnostní rada domnívá, že Georgescu dostával nadměrný prostor na platformě TikTok, která navíc jeho videa neoznačovala za předvolební propagandu. Naopak dosah jiných kandidátů podle rady platforma snižovala.

Rumunsko hledá nástupce současného prezidenta Klause Iohannise, který po dvou zvoleních nemůže znovu kandidovat. O nejvyšší funkci se ucházelo třináct kandidátů.

Vzhledem k tomu, že Rumunsko je poloprezidentská republika, role a pravomoci hlavy státu nejsou jen čistě reprezentativní. Šéf státu má podle ústavy silné pravomoci v záležitostech zahraniční politiky, národní bezpečnosti a také při jmenování soudců, upozorňují agentury.

Načítání...