Plameny v Los Angeles si vyžádaly dva životy

Tisíce obyvatel amerického města Los Angeles a jeho okolí prchaly v úterý a ve středu před rychle se šířícími požáry, které rozdmýchává silný vítr. Katastrofa si zatím vyžádala dva životy. V oblasti během několika hodin vypukly plameny na čtyřech různých místech, úřady nařídily evakuaci desítek tisíc lidí. Oheň ohrožuje tisíce budov a některé z nich již pohltil, informují americká média.

Nejméně dva lidé zahynuli během požárů, které zničily stovky budov a přiměly úřady, aby nařídily evakuaci asi 70 tisíc lidí z jejich domovů, napsala agentura Reuters. Média s příchodem rána informovala o prvních zraněných, včetně pětadvacetileté hasičky.

V okrese Los Angeles se nachází 24 hasičských sborů, které ovšem nestačí na zvládnutí požárů takového rozsahu, uvedl podle agentury Reuters šéf tamních hasičů Anthony Marrone.

S ohněm podle kalifornského guvernéra Gavina Newsoma bojují tisíce hasičů, žádný z požárů ale v noci na středu nebyl pod kontrolou a bouře nabírala na síle. Vítr během ní dosahoval rychlosti až 160 kilometrů v hodině.

Plameny podle policie ohrožují asi 28 tisíc budov. V oblasti, odkud se musejí lidé evakuovat, je podle AP také dům viceprezidentky Kamaly Harrisové, která tam ale v této chvíli nebydlí.

6 minut
Hasiči se snaží uhasit požár v Pacific Palisades v Los Angeles
Zdroj: Reuters/ABC AFFILIATE KABC

Ohniska požárů

Na losangeleském předměstí Pacific Palisades vypukl největší ze čtyř požárů. Z této lokality ležící u tichomořského pobřeží Kalifornie se oheň brzy dostal do rezidenčních zón druhého největšího amerického města. Oheň se rychle rozšířil na plochu přesahující 11 kilometrů čtverečních a vyvolal chaotickou evakuaci. Někteří lidé při útěku před požárem nechali svá auta na ucpané pobřežní silnici, což pak zkomplikovalo přesun záchranářů.

„Lidé vystupovali z aut se svými psy a miminky a taškami, plakali a křičeli,“ popsala situaci místní obyvatelka Kelsey Trainorová.

Další požár později zachvátil oblast nedaleko Altadeny a Pasadeny na severním předměstí Los Angeles, kde museli být bleskově evakuováni například senioři z pečovatelského domova. Plameny tam také pohltily synagogu. Evakuační nařízení u tohoto ohniska se týkají více než 50 tisíc obyvatel, uvedla správa přírodní rezervace Angeles National Forest.

Třetí ohnisko krátce nato vzniklo v Sylmaru severně od Los Angeles, kde úřady rovněž nařídily některým lidem okamžitě opustit domovy. Město Santa Monica později nařídilo evakuaci svého severního okraje, píše agentura Reuters. Město Pasadena podle BBC evakuovalo přes pět tisíc obyvatel, především ze své severovýchodní části. Čtvrtý požár, zatím nejmenší, propukl ve středu v oblasti North Woodley Avenue.

Největší požár z dosud neznámých příčin vypukl v úterý okolo 10:00 dopoledne tamního času (19:00 středoevropského času) a jeho šíření výrazně urychlila větrná bouře Santa Ana, před jejímž nebezpečím meteorologové varovali místní obyvatele bez ohledu na požár. Bouři úřady označují za nejsilnější za poslední roky.

Přes 200 tisíc odběratelů bylo ve středu ráno v zasažené oblasti bez proudu, buď kvůli následkům bouře, nebo z preventivních důvodů, napsala agentura AP. Později se jejich počet snížil na 180 tisíc. Úřady podle ní odhadovaly, že se preventivní odpojení elektřiny může dotknout až půl milionu zákazníků.

Větrná bouře urychlila šíření plamenů

Lesní požáry představují v Kalifornii rostoucí hrozbu, Los Angeles a okolí zasahovaly i v uplynulých měsících. Sezona ohňů zde obvykle vrcholí na podzim, v lednu jsou ničivé požáry neobvyklé, uvedl deník The New York Times. Na jihu Kalifornie aktuálně panuje sucho, výraznější déšť zaznamenalo Los Angeles naposledy v květnu, píše list Los Angeles Times.

„V Kalifornii panuje i na tamní poměry nezvyklé sucho,“ upozornil Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. „Jsme na konci vegetační sezony, kdy většina vegetace je suchá, takže je připravená hořet, a ještě nepřišly zimní srážky,“ dodal expert.

9 minut
Studio ČT24: Požáry v Kalifornii
Zdroj: ČT24

„K tomu se přidává relativně teplé a mimořádně větrné počasí, kdy rychlost větru v některých oblastech dosahuje i kolem sta kilometrů za hodinu. To samozřejmě dělá hašení požáru prakticky nemožné,“ řekl Trnka. „Už není sezona požárů, je to celoroční. Je strašně důležité poslouchat varování a výzvy,“ prohlásil guvernér Newsom.

Kavka: Nejsme zvyklí na to, že hoří v lednu

Podle mluvčího hasičů české Správy železnic a bývalého hasičského vyšetřovatele Martina Kavky jsou specifika požáru „překvapivá“. „Nikdo nepočítá s tím, že by v lednu mohlo hořet nebo že by mohl hořet les,“ popsal v Horizontu ČT24. „Jsme zvyklí na to, že hoří v jarních a letních měsících, možná na podzim, ale ne v lednu,“ uvedl.

Podle něj to však není neobvyklé. „Pokud tam není sněhová pokrývka, nejsou deště, které Kalifornii teprve čekají, a je tam sucho, přidá se vítr, který tady sehrál rozhodující klíčovou roli, tak se musíme připravit na to, že může hořet v přírodním prostředí v lednu nebo únoru,“ pokračoval.

Silný vítr, který místy dosahoval rychlosti přes sto kilometrů za hodinu, navíc podle Kavky prakticky znemožňuje nasazení letecké techniky. Požár je prý tak masivní, že vytváří i takzvanou požární bouři. „To znamená, že se stupňuje, stupňují se ještě poryvy větru,“ vysvětlil.

Strategii hašení je tak podle něj nutné rozdělit do několika částí. „Pro vás je nejdůležitější zachránit lidi, pak až majetek,“ zdůraznil. Dobrá je dle něj i včasná detekce požáru. Celá operace je tak podle něj logisticky velmi náročná – i s ohledem na nutnost evakuačních míst.

6 minut
Horizont ČT24: Mluvčí drážních hasičů Martin Kavka o požárech v Kalifornii
Zdroj: ČT24

Sídla celebrit

Mezi budovami, které oheň zachvátil, je podle agentury také řada luxusních vil. V některých z nich bydlí i známé hollywoodské hvězdy. Například herec James Woods na sociálních sítích řekl, že se mu podařilo evakuovat, ale dodal, že neví, jestli jeho dům ještě stojí.

Oheň se blížil ke Gettyho vile se sbírkou antického umění. Kromě plotů ale nápor ustála. Podle serveru Hollywood Reporter mají v Pacific Palisades své domy také Jennifer Anistonová, Bradley Cooper, Tom Hanks, Reese Witherspoonová, Adam Sandler či Michael Keaton.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 12 mminutami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 14 mminutami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 41 mminutami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 1 hhodinou

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...