Pobaltí má nejvyšší míru nákazy covidem na světě, Lotyšsko dostalo pomoc od zemí EU

Pobaltí zažívá silnou vlnu nákazy covidem-19. Tři tamní státy nyní patří mezi pět zemí světa, které zaznamenávají nejvyšší sedmidenní incidenci v přepočtu na obyvatele. Nejhorší údaje vůbec vykazuje Estonsko, jehož nemocnice se blíží hranici svých kapacit. Na hranici přetížení se už dostaly nemocnice v Lotyšsku, kterému několik členských zemí EU poskytlo pomoc v podobě ventilátorů a dalšího vybavení.

On-line přenos

Koronavirus - listopad

  • 9:32
    Česko

    V Moravskoslezském kraji za pondělí přibylo 1708 nově nakažených koronavirem. Přírůstek je o více než čtvrtinu nižší, než tomu bylo před týdnem.

  • 23:18

    Kanada kvůli variantě omikron nařídila, aby všichni cizinci s výjimkou Američanů při příletu do země podstoupili test na koronavirus. Ottawa také rozšířila seznam zemí, jejichž občané do Kanady vůbec nesmějí cestovat - nově se zákaz týká i lidí z Nigérie, Egypta a Malawi a cizinců, kteří v těchto zemích v posledních dvou týdnech pobývali, napsala agentura Reuters.

  • 19:54

    Francie za uplynulý den zaznamenala 47 177 nově nakažených koronavirem. Jde o nejvyšší přírůstek od 8. dubna, kdy vrcholila třetí vlna epidemie.

Estonsko zaznamenalo v neděli 1413, Lotyšsko 772 a Litva 1853 nově nakažených, uvedl zpravodajský web BNN. Za pondělí přibylo v Estonsku dalších 1571 nakažených, napsal web veřejnoprávního vysílatele ERR.

V přepočtu nových infekcí na milion obyvatel je v sedmidenním srovnání Estonsko nyní vůbec nejhorší na světě, vyplývá z údajů webu Our World in Data. Podle jeho dat je Lotyšsko v tomto ohledu druhé nejhorší a Litva pátá.

Průměrný počet nových infekcí v Estonsku roste už deset dní v řadě, uvádí agentura Reuters. Země je podle ní nyní na dosavadním vrcholu, počet nakažených ale dál roste. Lotyšsko a Litva se vrcholu blíží, i v jejich případě je trend nových infekcí vzestupný.

Výrazně přibývá i obětí spojených s covidem-19. V přepočtu denních úmrtí na milion obyvatel za posledních sedm dní je aktuálně Lotyšsko třetí a Litva pátá nejhorší na světě, Estonsko je čtrnácté, uvádí Our World in Data.

Všechny tři země, především Estonsko a Lotyšsko, zaostávají v očkování za průměrem EU. Estonsko plně naočkovalo 66 procent dospělé populace, Lotyšsko 59 procent a Litva 72 procent, zatímco průměr EU činí 75 procent dospělých s dokončeným očkováním, vyplývá z údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Přetížené nemocnice

V Estonsku je nyní s covidem-19 hospitalizováno 595 lidí, přičemž země má v nemocnicích kapacitu pro přibližně šest set až šest set padesát pacientů s koronavirem. Počet hospitalizovaných se tak blíží limitu, podotýká ERR.

Vážnější situace je v Lotyšsku, které v neděli hlásilo 1526 nemocných s covidem-19 v nemocnicích, což je dosud nejvyšší počet. Úřady už dříve uvedly, že nemocnicím hrozí přetížení, pokud počet těchto pacientů přesáhne patnáct set, připomněl web The Baltic Times.

Jedna z rižských nemocnic, PSKUS, proto zřídila provizorní oddělení pro pacienty na chodbě. Jiná tamní nemocnice zase instalovala 21 lůžek pro pacienty, u nichž se předpokládá brzké propuštění, v garáži, kde za normální okolností parkují sanitky, uvádí agentura Reuters.

Lotyšsko žádá o pomoc EU

Lotyšsko minulý týden požádalo EU o více než 130 ventilátorů a stovky dalších přístrojů monitorujících životní funkce. Švédsko Rize poskytlo osmdesát ventilátorů, dalších šest poslalo Finsko. Do pomoci Lotyšsku se zapojilo i Nizozemsko a Maďarsko.

Riga rovněž zvažuje, že kvůli nedostatku nemocničního personálu požádá Unii také o pomoc v podobě vyslání týmů zdravotníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 1 hhodinou

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 1 hhodinou

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 2 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 5 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...