Padá další koruna Beneluxu - belgický král oznámil abdikaci

Brusel - Belgický král Albert II. k 21. červenci abdikuje. Devětasedmdesátiletý panovník to oznámil v dnešní promluvě k národu s tím, že ve svém věku už nemůže vykonávat povinnosti panovníka tak, jak by si představoval. Albert vládne zemi od roku 1993, nástupcem se stane jeho třiapadesátiletý syn princ Philippe.

Král oznámil svou abdikaci v projevu, který přenášel rozhlas a televize. „Považuji za čest a požehnání, že jsem velkou část života mohl sloužit této zemi a jejím obyvatelům,“ řekl s tím, že odstoupí 21. července, kdy Belgie slaví den nezávislosti. Zdůraznil, že věk a zdravotní stav mu už nedovolují vykonávat panovnické povinnosti tak, jak by chtěl.

V rámci evropských monarchií se jedná již o druhou královskou rezignaci v horizontu několika měsíců. V dubnu abdikovala také královna sousedního Nizozemska Beatrix a trůn přenechala svému synovi Willemu-Alexanderovi.

Kdo je Albert II.? Nejstarší „novopečený“ král v dějinách Belgie

Albert II. opouští belgický trůn po dvaceti letech. Syn Leopolda III. a švédské princezny Astrid přitom po narození na trůn usednout neměl; jeho starší bratr Baudouin I. ale v roce 1993 zemřel, aniž by po sobě zanechal následníka. Devětapadesátiletý Albert tak stanul v čele země coby nejstarší král v jejích dějinách.

Albert II. je pokládán za klasický příklad moderního monarchy: zajímá se spíše o ekologii a ekonomiku než o dvorní etiketu, hovoří plynně šesti jazyky, má velký smysl pro humor a býval vášnivým motocyklistou. Jeho vášeň pro motorky pokládali mnozí za nepatřičnou. Při jednom karambolu v roce 1984 si zlomil několik žeber a rameno. V pětadvaceti letech se oženil s půvabnou italskou šlechtičnou Paolou, „nejkrásnější princeznou Evropy“, do které se zamiloval na první pohled. Mají spolu tři děti - syny Philippa a Laurenta a dceru Astrid.

Mocná evropská dynastie

Albert II. je v pořadí šestým panovníkem samostatné Belgie, do roku 1830 byla země součástí nizozemského království; v zemi od jejího vzniku vládne Sasko-Kobursko-Gothajská dynastie, která je vůbec nejmocnějším panovnickým rodem Evropy; synovec prvního belgického krále Albert se totiž v roce 1840 oženil se svou sestřenicí a pozdější anglickou královnou Viktorií. Dynastie Sasko-Kobursko-Gothajská tak sedí i na britském trůně, byť v roce 1917 nahradila německý název na anglicky znějící rodové jméno Windsor.

Belgický král Albert II. se svou manželkou Paolou
Zdroj: Dirk Waem/ČTK/BELGA

Jen čtvrtina Belgičanů věří schopnostem následníka trůnu

Právě syn Phillipe je následníkem trůnu, a na konci června tak zastoupí svého otce v čele belgického království. Třiapadesátiletý vévoda Brabantský je absolvent univerzit v Oxfordu a Stanfordu a zajímá se o situaci mladých lidí v zemi a jejich integraci do společnosti, často debatuje se studenty ve školách a na univerzitách; je přitom známý svou plachostí a převážně vlámští obyvatelé Belgie mu vytýkají, že je nudný a upjatý a chybí mu srdečnost a rozšafnost jeho otce.

V průzkumu provedeném v květnu letošního roku se pouze 25 procent dotázaných domnívalo, že Philippe je připraven vykonávat královskou funkci. Belgický tisk tak již v minulosti vznášel otázku, zda by nebylo lepší ho v nástupnictví přeskočit a posadit na trůn jeho dceru Elisabeth, bude-li už v dané chvíli schopná vládnout. Prvorozené dceři prince Philippa je nyní ovšem teprve dvanáct let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Imigrační agent postřelil v Minnesotě muže

Imigrační agent Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minnesotě zasáhl do nohy muže původem z Venezuely. Úřady tvrdí, že na agenta agresivně útočil a bránil se zatčení. Protesty ve městě se stupňují po zastřelení Renee Goodové v autě, k němuž došlo minulý týden. Imigrační agenti zadrželi i tři příslušníky indiánského kmene Siouxů Oglala.
před 44 mminutami

ŽivěPosádka mise Crew-11 se vrátila z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu dopoledne středoevropského času přistála kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátila o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
08:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán tvrdí, že nepopraví mladého demonstranta

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump obvinil Ukrajinu, že brzdí mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump obvinil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, že zdržuje vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Prohlásil to v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle Trumpa je zároveň ruský vládce Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, k dohodě připraven. Rusko v rámci dohody požaduje, aby mu Ukrajina vydala celý Donbas včetně území, které ruští vojáci během invaze dosud nedobyli. Ukrajina se svého území vzdát nechce.
03:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Rodríguezovou

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu telefonicky jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Delcy Rodríguezovou o ropě, nerostných surovinách a obchodu. Hovor na své síti Truth Social označil za velmi dobrý. Podle Rodríguezové byl telefonát zdvořilý a produktivní. USA také dokončily první prodej venezuelské ropy v hodnotě kolem 500 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun), který je součástí nedávné dohody mezi oběma zeměmi. Americký Senát mezitím odmítl rezoluci, která by zabránila Trumpovi podnikat další vojenské útoky na Venezuelu bez souhlasu Kongresu.
01:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny. Starosta Kyjeva Vitalij Klyčko uvedl, že situace v metropoli je ohledně dodávek tepla a energií nejhorší od začátku ruské invaze do země.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...