Netanjahu slíbil anexi části palestinského Západního břehu Jordánu

2 minuty
Události: Netanjahu chce anektovat část Západního břehu Jordánu
Zdroj: ČT24

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že pokud jeho strana Likud vyhraje příští týden parlamentní volby, anektuje strategicky významnou část okupovaného Západního břehu Jordánu. Letos druhé předčasné volby se uskuteční 17. září. Palestina takový plán považuje za válečný zločin.

„Dnes oznamuji svůj záměr uplatnit s budoucí vládou svrchovanost Izraele nad Jordánským údolím a severní částí Mrtvého moře,“ řekl Netanjahu na tiskové konferenci u Tel Avivu.

Tyto oblasti tvoří hraniční pásmo s Jordánskem. V současnosti většinou spadají do takzvané zóny C pod plnou bezpečnostní i civilní správou Izraele. Na vytvoření zón se představitelé obou států shodli v polovině devadesátých let v mírové dohodě z Osla.

Správa Západního břehu Jordánu dle dohody z Osla z roku 1995
Zdroj: Researchgate.net / Morag M. Kersel

Někdejší izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman označil výrok za směšný. Podobně se vyjádřil také lídr opozice Benny Ganc.

Premiérovo prohlášení pravděpodobně souvisí s tím, že Izraelci půjdou 17. září k volbám. Předchozí dubnové hlasování vyhrál Netanjahuův Likud, avšak následně nedokázal sestavit koalici.

Rozzlobené reakce

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás reagoval, že „veškeré dohody podepsané s Izraelem a závazky, které z nich plynou, by přestaly platit“, pokud by Netanjahu splnil svůj slib. Podobně se vyjádřila i vysoce postavená činitelka Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanán Ašrávíová: „Je to zjevné porušení mezinárodního práva, je to očividná krádež území, je to etnická čistka. Nejenže to ničí řešení v podobě dvou států, ničí to i jakoukoliv šanci na mír.“

Liga arabských států uvedla, že výroky představují „závážný vývoj v izraelské agresi“ a že jejich naplnění by znamenalo, že by Izrael vyhlásil konec mírového procesu. Podle jordánského ministra zahraničí Ajmána Safadía by anexe osad na Západním břehu Jordánu „v regionu rozdmýchala plameny konfliktu“.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric uvedl, že OSN dál trvá na tom, že jakýkoliv krok ze strany Izraele směrem k zavedení nadvlády nad palestinským územím by zablokoval „možné oživení mírových rozhovorů, mír v regionu a samotnou podstatu dvoustátního řešení“.

„Údolí řeky Jordán je klíčové pro jakékoliv mírové dohody a jakékoliv vyjednávání Jordánska a Izraele,“ řekl předseda jordánského parlamentu Faisal Al-Fayez. „Byla by to eskalace veškerých vztahů jak s Jordánskem, tak s Araby,“ dodal.

8 minut
Události, komentáře: Předseda jordánského parlamentu o návrhu izraelského premiéra
Zdroj: ČT24

Sporné osady

Netanjahu podle agentury Reuters doplnil, že po zveřejnění amerického mírového plánu pro Blízký východ hodlá Izrael postavit na Západním břehu další židovské osady.

Podle izraelského webu The Times of Israel premiér rovněž oznámil, že hodlá anektovat všechny židovské osady na Západním břehu Jordánu: „Toto je demokracie. Neudělám nic bez jasného mandátu. Takže vás žádám o mandát, abych učinil toto, což již má širokou podporu. Abychom konečně definovali permanentní hranice Izraele a zajistili, že se Judea a Samaří (biblická označení pro území dnes známá jako Západní břeh Jordánu) nepromění v Gazu.“

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají podle dohod spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem 600 tisíc izraelských Židů.

Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvořit dva státy. Stejné stanovisko zaujímá i značná část mezinárodního společenství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 30 mminutami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 35 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 4 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 5 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...