Někteří uprchlíci v Nizozemsku trpí hlady a nemocemi. Vláda slibuje změnu

3 minuty
Události ČT: Nizozemská vláda slibuje zlepšení podmínek v azylovém centru
Zdroj: ČT24

Během letošního prvního půlroku dorazilo do Nizozemska už 123 tisíc uprchlíků, nejvíce ze Sýrie, Ukrajiny nebo severu Afriky. Země od některých organizací, které uprchlíkům pomáhají, sklízí velkou kritiku za špatné podmínky v hlavním azylovém středisku Ter Apel. To pojme asi dva tisíce lidí, žadatelů o azyl je však mnohem víc. Červený kříž i Lékaři bez hranic se také kvůli špatným hygienickým podmínkám obávají šíření infekčních nemocí. Nizozemská rada pro uprchlíky už dokonce na stát podala žalobu.

„Viděli jsme dnes desítky lidí, kteří čekají na to, až budou moci vstoupit do areálu a vyřídit svou žádost o azyl. Nemají ale informace o tom, kdy přijdou na řadu,“ upozornil ve vysílání ČT zahraniční zpravodaj Petr Obrovský.

Dodal, že situace je nyní o něco lepší, než tomu bylo minulý týden. Problém v zařízení Ter Apel se podařilo částečně vyřešit o víkendu, kdy se našly stovky lůžek pro krátkodobé ubytování uprchlíků. „Teď už podle úřadů není nikdo nucen přespávat venku, lidé se v noci mohou uchýlit do provizorního ubytování. Přes den se vracejí sem (do azylového střediska), aby dál čekali na to, až na ně přijde řada,“ řekl Obrovský.  

Přitom ještě na konci minulého týdne byla podle zpravodaje situace v Ter Apelu velmi vážná. Venku na zemi přespávalo až sedm set lidí, a to ve velmi špatných hygienických podmínkách. „Dělili se jen o několik málo chemických toalet, neměli vůbec přístup ke sprše, měli jen omezený přístup k potravinám nebo k lékařské péči,“ dodal. 

„Přes den je to tady zatím celkem dobré, ale jakmile se ochladí a začne pršet, máme problém,“ uvedla k současné situaci krizová koordinátorka Lékařů bez hranic Monique Nagelkerková. V uprchlickém centru by měla začít nově pomáhat i nizozemská armáda.

Zdravotní problémy i úmrtí kojence

V zařízení kvůli problémům začali v minulém týdnu působit Lékaři bez hranic. Jejich místní pobočka začala podle Obrovského v Nizozemsku působit vůbec poprvé. „Museli řešit i poměrně vážné problémy. Lidé měli například kožní potíže způsobené nedostatečnou hygienou, řešili problémy se srdcem, měli tu člověka, který trpěl cukrovkou a došel mu inzulin,“ popsal několik případů. Upozornil ale na to, že situace se může zhoršit v souvislosti s ochlazením, které do země dorazí. 

Vlnu kritiky vyvolala v Nizozemsku smrt tříměsíčního kojence v táboře, přesněji v tělocvičně, která slouží k provizornímu ubytování. K vyšetřování příčin nejsou podle zpravodaje zatím žádné nové informace. „Nic konkrétního o okolnostech (úmrtí) nevíme. Nizozemské úřady řekly, že tu věc vyšetřují. Dokud ale nebudou mít jasno, tak další komentář odmítly,“ uvedl. 

Podle některých nevládních organizací jde o dlouhodobý problém v zařízení Ter Apel. Červený kříž už v červnu upozorňoval, že situace se v tomto centru zhoršuje. „Organizace vidí hned několik příčin, a jsou to příčiny dlouhodobé – rozpočtové škrty, nedostatek politické vůle řešit problematiku azylu, skutečnost, že během pandemie covidu vláda uzavřela mnohá přijímací centra a znovu je neotevřela, ale třeba i bytová krize v Nizozemsku,“ uvedl Obrovský. 

Vládní řešení problému se dočkalo kritiky

Vláda už v pátek přišla s několika kroky, které by mohly okamžitě pomoci. Slíbila například, že do konce roku najde až dvacet tisíc míst pro žadatele o azyl. „Chce na to využít například sociální byty, chce postavit domy z montovaných buněk tak, aby byla místa k dispozici co nejrychleji, a chce i pozastavit přijímání žadatelů o azyl na základě dohody EU s Tureckem,“ řekl zpravodaj ČT.

Dodal, že tamní vláda přišla i s jedním kontroverzním opatřením, a to plán na zpomalení slučování rodin. Jde o možnost, kdy za žadatelem o azyl v Nizozemsku mohli přijet jeho příbuzní. To chce vláda nově podmínit tím, že všichni budou mít zajištěné bydlení. „Plán kritizuje nizozemská rada pro uprchlíky, ale i nizozemská dětská obmbudsmanka, která říká, že takové opatření, které komplikuje slučování rodin uprchlíků, je v rozporu s mezinárodní úmluvou o právech dítěte, ke které se Amsterdam zavázal,“ popsal Obrovský. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo dnes ráno o život a čtyři další utrpěli zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Podle Moskvy byla terčem ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 4 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 5 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 5 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 6 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 11 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 12 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...