Na Tchaj-wanu působí američtí vojáci, přiznala prezidentka

Na Tchaj-wanu působí nevelký počet amerických vojáků, kteří cvičí společně se svými místními kolegy. V americké televizi CNN tuto informaci potvrdila prezidentka ostrova Cchaj Jing-wen. Ministr obrany pak novinářům sdělil, že ostrov musí být připraven se bránit a nemůže spoléhat na pomoc spojenců. Prohlášení přichází v době eskalujícího napětí mezi Tchaj-pejí a Pekingem.

„Máme mnoho forem spolupráce se Spojenými státy, jejímž cílem je posílit naše schopnosti bránit se,“ poznamenala prezidentka Cchaj Jing-wen. Na dotaz, kolik příslušníků americké armády na ostrově působí, odpověděla, že „nikoliv tak moc, jak se veřejnost domnívá“.

O tom, že na Tchaj-wanu působí američtí vojáci, už dříve informovala různá světová média, ovšem oficiální potvrzení této informace může dále zhoršit vztahy mezi Pekingem a Washingtonem, uvádí Reuters.

V reakci na vyjádření prezidentky tchajwanský ministr obrany Čch'u Kchuo-čcheng bez dalších podrobností prohlásil, že vojenských kontaktů mezi Washingtonem a Tchaj-pejí „je poměrně hodně a jsou celkem pravidelné“. Agentura Reuters připomíná, že Tchaj-wan posílá na tréninky do Spojených států piloty stíhaček F-16.

„Země musí spoléhat sama na sebe a pokud nám naši přátelé nebo další skupiny budou moci pomoct, pak budeme samozřejmě rádi, ale nemůžeme na tom být závislí,“ podotkl ministr obrany.

Peking na zprávu o přítomnosti amerických vojáků na Tchaj-wanu reagoval popuzeně: „Jednoznačně odmítáme jakýkoli způsob oficiální výměny a vojenských kontaktů mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem,“ zdůraznilo čínské ministerstvo zahraničí.

Čína stupňuje tlak

Spojené státy podobně jako většina zemí nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní. Svou vojenskou přítomnost na ostrově oficiálně ukončily v roce 1979, kdy zpřetrhaly diplomatické vztahy s Tchaj-pejí a upřednostnily Peking.

Americký prezident Joe Biden ovšem nedávno prohlásil, že pokud by Čína ostrov napadla, může Tchaj-wan počítat s pomocí USA. Svým jednoznačným vyjádřením se tak odchýlil od dlouholeté politiky, kdy americká administrativa na toto téma vydávala pouze vágní prohlášení.

Čína považuje ostrov za součást svého území a v posledních týdnech zvyšuje vojenský i politický tlak na Tchaj-wan. Nevylučuje ani, že by se mohla území zmocnit silou. Čínská armáda podniká poblíž ostrova manévry a začátkem října opakovaně a ve velkém narušila tchajwanský vzdušný prostor.

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu, parlament a demokratické zřízení odlišné od vlády jedné strany v pevninské Číně.