Blížící se nástup nové vlády v Izraeli vyvolává napětí ohledně toho, jak se promění vztahy mezi Židy a Palestinci. Jde například o svatá místa v Jeruzalémě. Radikální pravice, která má usednout v novém kabinetu, totiž slibovala rozšíření práv na židovské modlitby na Chrámové hoře, což muslimové odmítají.
Muslimům vadí židovské modlitby na Chrámové hoře. Radikál Ben Gvir slíbil, že budou neomezené
Na Chrámovou horu, kde se nachází kopule Skalního dómu a mešita al-Aksá, se židovští turisté mohou dostat v doprovodu policejní ochranky. Muslimové je většinou sledují s podezřením, protože jim vadí potají či veřejně pronášené židovské modlitby.
„Je to Svatá země, která je všech. Ale tento areál patří nám a my se ho snažíme chránit,“ uvedl Aúní Basbas, mluvčí islámské nadace Wakf.
Většina Židů se modlí u vedlejší Zdi nářků, jiní ale požadují právo na modlitby v místech, kde kdysi stával židovský chrám. „Svatá místa, o kterých dvě velká náboženství říkají 'To je moje', jsou jako hra s nulovým součtem,“ myslí si expert na izraelsko-palestinské vztahy z Hebrejské univerzity Roni Šaked.
Ben Gvir slíbil neomezené židovské modlitby na Chrámové hoře
Chrámová hora je kontroverzní dlouhodobě, ale v posledním roce a půl incidentů přibývá. Loni v květnu se na ní vyvěšovaly plakáty oslavující hnutí Hamas. Potyčky s izraelskou policií v centru Jeruzaléma tehdy odstartovaly válečný konflikt s Gazou.
V současnosti má do izraelské vlády nakročeno radikál Itamar Ben Gvir, který před volbami požadoval neomezené právo na židovské modlitby na Chrámové hoře. Sestavování nové koalice vyvolává napětí uvnitř izraelské společnosti i na izraelsko-palestinské a také židovsko-muslimské lince.
„Pokud to chtějí proměnit na náboženskou válku, tak muslimové jsou všude a začnou napadat židovské cíle po celé zemi. Věřím, že tomu tak nebude, že to je jen politika,“ poznamenal mluvčí nadace Wakf Aúní Basbas.