Ministři vnitra EU jednali o uprchlících a hraničních kontrolách. Rakušan apeluje na spolupráci s balkánskými státy

3 minuty
Ministři vnitra EU jednali v Lucemburku
Zdroj: ČT24

V Lucemburku jednali unijní ministři vnitra o současné migrační situaci. Podle českého zástupce Víta Rakušana (STAN) je nutné spolupracovat s balkánskými státy, zejména Srbskem. Ministr zároveň oznámil, že se se slovenským protějškem Romanem Mikulcem shodli na úpravě smlouvy o vracení migrantů a na vytvoření nové dohody o policejní spolupráci. Rakušan před začátkem jednání zmínil, že evropským partnerům představí návrh k reformě azylové a migrační politiky, který „hledá rovnováhu mezi solidaritou a zodpovědností“.

„České předsednictví představí pokrok v této sféře azylové a migrační politiky a hlavním bodem našeho návrhu je najít rovnováhu mezi solidaritou a zodpovědností,“ řekl ministr před začátkem jednání. 

Jednání o společném zvládání imigrace v Evropské unii dlouhodobě váznou, přičemž hlavním kamenem úrazu je otázka podpory zemí, které jsou migračním vlnám vystaveny nejvíce. Rakušan minulý měsíc avizoval, že české předsednictví před radou předloží členským zemím návrh, který počítá s „dobrovolnou flexibilní solidaritou“.

Server EU Observer na začátku měsíce napsal, že český plán hovoří o „mechanismu povinné, ale flexibilní solidarity“. Ten by dával členským zemím možnost rozhodnout se, jak pomoci zemi potýkající se s velkým počtem žadatelů o azyl, státy by ovšem nějakou formu podpory musely nabídnout.

„Kromě flexibilní solidarity má existovat i flexibilní zodpovědnost. To víceméně znamená, že státům, které se ocitnou pod opravdu velkým migračním tlakem, má být třeba umožněno zjednodušit nějaké procedury či podobně,“ vysvětlil návrh Rakušan. Zavedení by považoval za velký úspěch českého předsednictví.

Role Balkánu

Významným bodem jednání byl vývoj kolem migrantů přicházejících do EU ze Srbska a dalších balkánských zemí přes takzvanou balkánskou cestu. To zvyšuje napětí mezi členskými zeměmi a přináší zavádění kontrol na vnitřních hranicích Unie. 

Právě Srbsko je v souvislosti se zesílenou imigrací z Balkánu nejvíce skloňovaným aktérem. Do EU totiž poslední dobou ve větších počtech nelegálně přicházejí lidé ze zemí jako Indie, Tunisko a Burundi. „Srbsko má s EU bezvízový styk, zároveň ho má ale také s řadou migračních zemí v Asii a Africe. Mnozí lidé proto do Srbska přijíždějí s nadějí, že se odsud dostanou dál do Evropy,“ vysvětluje zpravodaj ČT Petr Obrovský.

7 minut
Zpravodaj Petr Obrovský k jednání unijních ministrů vnitra
Zdroj: ČT24

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jednala se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem, který přislíbil, že Bělehrad svoji vízovou politiku s EU do konce roku sladí. „Komise víceméně od Srbska chce něco nazpět za umožnění bezvízového pohybu po Evropě,“ říká Obrovský. 

„Je veledůležité jednat s nejvíce zasaženými západobalkánskými státy. S eurokomisařkou se chystáme jednat v Albánii, já chci také zařídit bilaterální vyjednávání se Srbskem. Pokud se nám podaří snížit příliv v balkánské trase, můžeme uvažovat o zrušení nepříjemných opatření, jako jsou kontroly hranic,“ míní Rakušan. 

Napětí mezi členskými státy

Statistiky unijní agentury pro pohraniční stráž Frontex za uplynulých devět měsíců ukazují, že migrační čísla jsou vůbec nejvyšší od uprchlické krize v roce 2016. „Frontex zaznamenal 228 tisíc lidí, kteří se pokusili nelegálně překročit vnější schengenskou hranici, a eviduje nárůsty ve všech migračních trasách. Na balkánské trase je ten nárůst až o 170 procent,“ shrnuje Obrovský.

Zesílený migrační proud vede k napětí ve střední Evropě, některé státy začaly spouštět kontroly na hranicích. Poté, co česká vláda ve snaze zastavit příliv migrantů zavedla kontroly na hranici se Slovenskem, začaly mezi Prahou a Bratislavou panovat neshody. Výsledkem byl mimo jiné spor kolem vracení migrantů zachycených po nelegálním vstupu do Česka.

Po příjezdu do Lucemburku Mikulec řekl, že migrační problémy nelze vyřešit bilaterálně a že je potřeba diskuse na úrovni EU. „Naším řešením je přísná ochrana vnější hranice Schengenu. Náš vzkaz našim kolegům bude velmi silný,“ dodal.

Rakušan během jednání oznámil, že se se svým slovenským protejškem shodl na tom, že Praha a Bratislava budou společně pracovat na úpravě smlouvy o vracení migrantů a na nové dohodě o policejní spolupráci. Při jednání s protějšky z EU se ministr setkal také s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou, která mu podle něj potvrdila, že Berlín nemá v úmyslu zavádět kontroly na hranicích s Českem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 6 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 15 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 20 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 34 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...