Maďarský parlament, ve kterém má většinu strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, se vyslovil pro kontroverzní novelu, která snižuje počet volebních obvodů v opoziční baště – hlavním městě Budapešti. Stalo se tak v době, kdy Orbánův kabinet prochází bezprecedentní krizí, upozornila agentura AFP.
Maďarský parlament schválil snížení počtu volebních obvodů v baště opozice
Hlavní město krokem přijde o dva poslance ve prospěch sousední župy a bude mít šestnáct namísto dosavadních osmnácti poslanců. Mění se také hranice dvou dalších volebních obvodů.
Vláda změny ve volebních pravidlech odůvodňuje potřebou brát v potaz demografický vývoj a také to, že se mnoho obyvatel hlavního města odstěhovalo do okolí metropole.
„Nacionalistický vůdce je obviňován, že od svého návratu k moci v roce 2010 prostřednictvím četných reforem změnil ve svůj prospěch celý volební systém,“ poznamenala AFP. Šlo nejen o změny ve volebních obvodech, ale také o zákony, které přiznávají Maďarům žijícím v některých sousedních zemích volební právo, přičemž hlasovat mohou i na dálku, připomněla agentura.
Nová změna pravidel přichází v době, kdy se Orbán chystá na parlamentní volby, které se mají konat na jaře 2026. V několika průzkumech Orbánův Fidesz předstihlo opoziční uskupení TISZA nového soupeře na politické scéně Pétera Magyara. Tento někdejší Orbánův spolupracovník na scénu vstoupil teprve před krátkou dobou a vymezuje se proti korupci, která podle něj ničí středoevropskou zemi.
Zákon přijali poslanci 134 z celkem 199 hlasů. Proti hlasovalo 52 opozičních zákonodárců. Díky schváleným změnám by si podle serveru Electoral Geography mohl Fidesz se svými spojenci z řad křesťanských demokratů (KDNP) zachovat většinu.
Změny ve jmenování generálního prokurátora
„Volby se blíží a Fidesz znovu mění pravidla,“ poznamenal na sociální síti liberální budapešťský primátor Gergely Karácsony, který byl letos v červnu znovu zvolen do čela hlavního města. „Už více než deset let (Fidesz, pozn. red.) manipuluje systémem před každým hlasováním, aby ohnul ve svůj prospěch vůli voličů,“ dodal. Poslední změny kritizoval jako „pomstu“ za vzpurnost Budapešti.
Poslanci na mimořádné schůzi přijali více než dvě desítky zákonů. Opozice mimo jiné kritizuje nové ustanovení, které umožňuje jmenovat generálním prokurátorem osobu, jež v prokuratuře nepracovala.
Funkci generálního prokurátora nyní zastává Orbánův věrný spojenec Péter Polt, jehož mandát skončí v roce 2028. Média již spekulují, že by jej premiér mohl chtít nahradit novým generálním prokurátorem na příštích devět let, aby sobě a svým blízkým zajistil ochranu pro případ, že volby v roce 2026 prohraje. Vláda takové záměry popřela.