Ke zničení Hamásu bude vpád do Gazy nutný, míní expert. Trpět budou civilisté, varuje analytička

43 minut
Devadesátka ČT24: Izrael zřejmě připravuje pozemní operaci v Gaze
Zdroj: ČT24

Ohlášená úplná blokáda Pásma Gazy je bezprecedentní záležitost, kterou řada lidskoprávních organizací považuje za nelegální, uvedla v 90' ČT24 analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Anna Filipi. Pokud dojde na izraelskou pozemní ofenzivu v Gaze, zaplatí za to životy hlavně civilisté, obává se Filipi. Izrael už na jihu země hromadí vojska i těžkou techniku, zatím ale není jasné, zda k operaci reálně dojde, nebo se jedná pouze o snahu teroristy odstrašit. Experti v případě vpádu izraelských sil do Gazy varují před dalším vyhrocením situace. Panují hlavně obavy z rozpoutání nové války s libanonským Hizballáhem.

Při víkendových útocích Hamásu zemřelo přes tisíc obyvatel židovského státu. Palestinské zdroje hovoří o stovkách obětí odvetných úderů. Očekává se, že izraelské síly zahájí v Gaze pozemní operaci. U hranic hromadí záložníky, kterých povolal židovských stát rekordních 300 tisíc. Armáda na místě soustředí i těžkou techniku. 

U jihoizraelského města Aškelon jsou desítky tanků a vozidel pěchoty, informoval z místa zpravodaj ČT Jan Šilhan, který upozornil, že podobné to bylo v roce 2014 před izraelskou akcí proti islamistům. Připraveno je podle něj 35 izraelských praporů. „Otázka je, jestli to má působit jako odstrašení,“ podotkl zpravodaj s tím, že není potvrzeno, zda k pozemní ofenzivě dojde. „Byla by to zásadní eskalace,“ konstatoval Šilhan.

Generálporučík ve výslužbě a bývalý velitel Výcvikového centra spojeneckých sil NATO Pavel Macko si myslí, že vzhledem k tomu, co se o víkendu stalo, bude Izrael chtít maximálně degradovat síly Hamásu, a to jen letecky nepůjde, takže na pozemní operaci dojde.

Pokud jde o probíhající odvetné údery na Gazu, některé hlasy hovoří o nejsilnějším izraelském ostřelování za dvacet let, upozornil Šilhan. Izraelská armáda cílí hlavně na strategická místa, kde se soustředí teroristé z Hamásu. Podle Šilhana je pro izraelské vedení citlivá otázka zhruba 150 rukojmích, kteří skončili v rukou Hamásu. Je možné, že kvůli tomu Izrael váhá se zahájením ofenzivy. Hamás totiž hrozí, že po každém úderu zabije rukojmího.

Lidé v Gaze jsou bez práce a závislí na pomoci

Pásmo Gazy leží u Středozemního moře a sousedí s Izraelem a Egyptem. Je jen asi čtyřicet kilometrů dlouhé a deset kilometrů široké, ale žijí tam více než dva miliony Palestinců. Hnutí Hamás území ovládá od roku 2007. Oblast trápí nezaměstnanost, zejména u mladých. Většina obyvatel je závislá na mezinárodní pomoci.

„Je to velice chudá oblast, obehnaná kompletně ploty, jsou tam jen dvě kontrolní stanoviště a je pro Gazany velmi těžké se odtamtud dostat. Gaza kompletně závisí na Izraeli, co se týče vody, elektřiny, jídla. Odříznutí od těchto zdrojů je bezprecedentní krok, lidskoprávními organizacemi označován za nelegální, takže to ještě bude mít dopad,“ míní Filipi.

Hamás je proti vyjednávání s Izraelem a diplomatické kroky hnutí Fatah, které ovládá Západní břeh, neuznává a považuje za nedostatečné. „Jsou tam velké ideologické spory. Spolupráce mezi těmito dvěma entitami je velmi omezená,“ prohlásila Filipi.

Otázka otevření „severní fronty“

V současné době panují obavy o další eskalaci a rozšíření násilí i dál po Blízkém východě. Na severu Izraele již probíhají menší konflikty mezi libanonským Hizballáhem, dotovaným Íránem, a Izraelci.

Mohla by se tak otevřít severní fronta. „Napojení na Írán je velké, Hizballáh je pravou rukou Íránu, díky tomu může sledovat své cíle na Blízkém východě. Vazby jsou i mezi Hizballáhem a Hamásem. Ale netroufla bych si říct, že je Hamás pevně vázán na Írán,“ míní Filipi.

Generálporučík ve výslužbě Macko nicméně upozornil, že Hamás dostává od Íránu výzbroj a techniku. „Hned po útoku si telefonovali s íránskými představiteli,“ připomíná Macko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 4 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 4 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 6 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 6 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 6 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 6 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...