Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti
Už dlouhé měsíce čelí izraelský premiér nespokojeným demonstrantům. Kromě nekončící války v Pásmu Gazy mu vyčítají i celou řadu soudních afér. V rámci té poslední vypovídal v pondělí a ostře se u soudu pustil do přítomných novinářů. „Je to jen blaf a vy ten blaf řídíte. Nic z toho nebude, jako vždycky,“ prohlásil.
Před budovou soudu Netanjahuovi odpůrci sehráli satirickou scénku, ve které katarský emír učí u školní tabule izraelského premiéra, jak správně rozložit společnost a demokracii. Podezřelým z nezákonných vztahů s Katarem ovšem není on osobně, ale dva jeho poradci.
„On i jeho příznivci si myslí, že s tím nemá nic společného. Že celý Katargate si vymyslel ředitel tajné služby a izraelský ‚deep state‘, aby Netanjahua připravili o úřad,“ řekl politický zpravodaj izraelské veřejnoprávní televize Suleiman Maswadeh.
Prokuratura premiérovy poradce podezírá z toho, že brali od Kataru úplatky mimo jiné za to, aby vyzdvihovali roli emirátu při vyjednávání příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás a naopak minimalizovali v této věci roli Egypta.
Fotbalové mistrovství světa
Katar je snahou o vylepšování své pověsti proslulý. Nejznámějším příkladem je uspořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2022. „Dnes se cítím jako Katařan,“ řekl tehdy předseda Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) Gianni Infantino.
FIFA přitom čelí kritice, že přehlíží osud dělníků, kteří při stavbě katarských stadionů zemřeli nebo pracovali v nedůstojných podmínkách. Zpráva Amnesty International zmiňuje případy, kdy měsíce neobdrželi mzdy a naopak museli platit za to, aby práci vůbec dostali. Emirát zneužívání dělníků vehementně popírá. Zastání našel i v Evropě.
„Mistrovství světa v Kataru je důkazem toho, že sportovní diplomacie může vést k historické transformaci země, jejíž reformy inspirovaly arabský svět. Jak jsem řekla, Katar je jednička v dodržování práv pracujících,“ uvedla v listopadu 2022 tehdejší místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailisová. Podle belgických vyšetřovatelů ale také ona dostala od Kataru tučné úplatky. V jejích kancelářích policie objevila půl druhého milionu eur v hotovosti. Parlament ji poté zbavil imunity.
Bohatý emirát patří mezi blízké spojence Spojených států, ale zároveň udržuje těsné vztahy s Íránem. A pravidelně čelí kritice kvůli potírání lidských práv – například homosexualita je tam nezákonná a může se trestat až smrtí.