Jihokorejský prezident zrušil stanné právo

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý vyhlásil v zemi stanné právo a opozici obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji. Krok vyvolal chaos a odpor společnosti i jihokorejského parlamentu, jehož poslanci v reakci svolali schůzi, na které vyzvali prezidenta ke zrušení rozhodnutí. Prezident následně avizoval, že stanné právo zruší po zasedání vlády. Ta se na zrušení stanného práva shodla. Agentura Jonhap uvedla, že armáda už rozpustila velitelství stanného práva. Stanné právo formálně skončilo v 4:30 tamního času (20:30 SEČ). Opozice v reakci uvedla, že chce prezidenta odvolat.

Agentura AP napsala, že stanné právo tak v Jižní Koreji platilo asi šest hodin. Vláda zrušení stanného práva sice formálně schválila, zrušit jej však měl prezident země.

Na televizních záběrech bylo vidět, jak se vojáci v helmách, kteří zřejmě měli za úkol zavést stanné právo, pokoušejí vstoupit do budovy parlamentu, a jak se je parlamentní asistenti snaží zatlačit zpět použitím hasicích přístrojů, popisuje agentura Reuters. Před parlamentní budovou se mezitím shromáždily desítky policejních hlídkových vozů a autobusů pořádkové policie. Šéf opoziční strany I Če-mjong vyzval občany, aby se shromáždili před budovou parlamentu, což lidé učinili.

Do budovy parlamentu, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci krátce po jeho vyhlášení prezidentem. Jihokorejské zákony stanoví, že vláda musí stanné právo odvolat, pokud o to v parlamentu požádá většina poslanců. Právě to se stalo, všech přítomných 190 poslanců ze tří set hlasovalo pro okamžité zablokování stanného práva.

Jihokorejští vojáci po hlasování poslanců budovu tamního parlamentu opustili. Ten v reakci na výsledek hlasování poslanců odvolání stanného práva avizoval. Prezident podle agentury Reuters uvedl, že tak učiní po zasedání vlády. Ta se na zrušení stanného práva shodla. Agentura Yonhap uvedla, že jihokorejská armáda rozpustila velitelství stanného práva.

Studio ČT24: Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právo
Zdroj: ČT24

Armáda po vyhlášení stanného práva oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran, informovala agentura Reuters. Před začátkem hlasování o rezoluci proti zavedení stanného práva docházelo k potyčkám mezi parlamentní ochrankou a jihokorejskými vojáky, ukazovaly záběry z místa. Do parlamentu se dostali i civilisté. Na střeše budovy přistávaly vrtulníky, situace byla nepřehledná a panoval chaos, popisoval server BBC.

Nedůvěra opozičních poslanců

„Zákonodárci Demokratické strany, včetně mě a mnoha dalších, budou vlastním životem chránit demokracii a budoucnost naší země a veřejnou bezpečnost, životy a majetek,“ řekl vůdce opozice I Če-mjong při vystoupení v televizi.

V noci na středu SEČ pak Demokratická strana vyzvala k okamžitému odstoupení prezidenta země Jun Sok-jola. Pokud tak Jun sám neučiní, zahájí strana proces jeho odvolání.

Podle Demokratické strany, která má většinu v jihokorejském parlamentu, bylo úterní vyhlášení stanného práva prezidentem Junem neústavní a v rozporu s demokratickými normami.

Prezidentův překvapivý krok připomněl éru autoritářských vůdců, kterou země nezažila od osmdesátých let. Postup Jun Sok-jola okamžitě odsoudila opozice i předseda jeho vlastního uskupení Strana lidové moci Han Dong-hun, píše agentura AP.

V budově parlamentu je podle BBC „cítit nedůvěra, že by prezident rozehrál tak vysokou hru a pak tak snadno vycouval“. Před budovou parlamentu také nadále zůstávají protestující, kteří chtějí počkat, dokud se všichni vojáci a policisté nevrátí domů.

Podle BBC navíc panuje mezi některými opozičními poslanci shoda na tom, že by měl prezident Jun Sok-jol odstoupit nebo být odvolán.

Podle experta jde o uzurpování moci

Jihokorejská hlava státu podle agentury Reuters neuvedla konkrétní opatření, která by se stanným právem měla být přijata. Jun nicméně ve svém vystoupení zmínil návrh opoziční Demokratické strany, který podle agentury spočíval v obžalování některých nejvyšších státních zástupců. Demokratická strana, která má v parlamentu většinu, také odmítla vládní návrh rozpočtu.

5 minut
Události: Stanné právo v Jižní Koreji
Zdroj: ČT24

Vyhlášení stanného práva je podle vedoucího katedry asijských studií na Metropolitní univerzitě Praha Michala Kolmaše flagrantním uzurpováním moci. Prezident se podle něj převzetím moci pokouší vymanit z politických problémů.

Zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová připomněla, že v parlamentu má většinu strana opoziční prezidentovi, ten tak nemohl prosazovat své zákony. Upozornila také, že na prezidenta doléhají skandály, především ty, které se týkají jeho manželky podezřelé z korupce.

Jun Sok-jola podle Kolmaše dlouhodobě kritizuje opozice i občanská společnost. „Jde o populistického lídra bez zjevné legitimity v parlamentu ovládaném opozicí, s níž není schopný se shodnout na základních věcech,“ míní expert. Nespokojenost je podle něj cítit i ve společnosti, například na stávkách lékařů. „Podle mne se pokouší vymanit se z politických problémů převzetím moci,“ doplnil.

Na dění v asijské zemi reagoval i korejský won, který vůči americkému dolaru prudce klesl. Představitel centrální banky uvedl, že v případě potřeby připravuje opatření ke stabilizaci trhu.

Západ situaci sleduje

České ministerstvo zahraničí odeslalo Čechům v Jižní Koreji zaregistrovaným v systému Drozd zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali média. V systému je jednašedesát osob.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena je v kontaktu s jihokorejskou vládou a „pečlivě situaci sleduje“, řekl podle BBC mluvčí americké národní bezpečnostní rady. Náměstek ministra zahraničí USA Kurt Campbell řekl, že Washington je děním v Jižní Koreji znepokojený a že doufá a očekává, že jakékoliv politické spory budou vyřešeny poklidně a podle zákona.

Agentura AFP připomíná, že v Jižní Koreji působí 28 a půl tisíce amerických vojáků, aby ji pomáhali chránit před komunistickou Severní Koreou, která disponuje jadernými zbraněmi. Armády obou zemí pořádají společná vojenská cvičení.

„Je zřejmé, že jde o velmi rychle se vyvíjející situaci,“ vyjádřil se k dění v Jižní Koreji mluvčí britského premiéra Keira Starmera. Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany v Jižní Koreji, aby se řídili radami jihokorejských úřadů a vyhýbali se demonstracím.

Velvyslanectví Číny v Soulu doporučilo spoluobčanům, aby zůstali v klidu, sledovali aktuální vývoj, omezili vycházení a byli obezřetní při vyjadřování politických názorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 19 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
29. 3. 2025

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
29. 3. 2025

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
29. 3. 2025
Načítání...